Yemekler BOLU GERENE KUZU DÖŞÜ DOLMASI VİDEO

BOLU GERENE KUZU DÖŞÜ DOLMASI VİDEO

184
bolu-gerede-kuzu-dosu-dolmasi-videosu-izle-davetsiz-misafir

Yöresel Et yemekleri ülkemizde Kebaplar ve Tandırda,Fırında,Tencerede ve özel Teknikler ile Tenekede,Toprakta,Testide ve Güveçte pişiriliyor.

Karadeniz’in en güzel İllerinden biri olan Bolu yeşili ve temiz havası ile aynı zamanda Yöresel lezzetli Yemekleri ile de biliniyor.

Ben genelde Pc başında sıkılıp farklı şeyler yapmak istediğimde Yöresel Programları ve Yörelerin Yemeklerinin anlatıldığı Programlarını izliyorum.

Bugün bizlere Bolu insanının sıcaklığını ve Yöre yemeği olan Gerene Kuzu Döşü Dolması Tarifini izleyeceğiz.

Samanyolu Tv de sunulan Davetsiz Misafir Programının sunucusu Turgay Başyayla tüm doğallığı ve sevimliliğiyle güzel Türküleri ile Programı çok güzel sunuyor.

Bolu Yemekleri ve Yörenin geleneklerinin Yöre insanlar tarafından gösterildiği, Yörelere göre Kepap ve Et yemeklerinin tanıtıldığı bu Program bazı kesimlerde Et ağırlıklı yemeklerin gösterilmesinden dolayı eleştirilmiş olsa da Turgay Başyayla’sız bir Davetsiz Misafir Programı düşünemiyorum.

Kuzu,Koyun ve Dana etinden yapılan Et Yemekleri çok değişik Teknikler kullanılarak lezzetlerine ,lezzet katılıyor.

Et sevenlerin özellikle orta halli vatandaşların Elbetteki bu kadar çok Et ile yapılan yemekleri bu hayat şartlarında yapması neredeyse imkansız gibi.

Eskiden en azından Kurban Bayramlarında Kurban kesen Komşu ve Akrabaların verdikleri Etleri yiyebiliyorlar dı.

Elbetteki bizlerde bu grubun içerisindeyiz.

Şimdilerde Kurbanda Kurbanlık kesenler Kurban Etlerini 9 ayrı aileye 9 parça halinde dağıtmak yerine Difriz ve Dondurucularını doldurarak ilerideki zamanlarda yiyebilmek adına depolıyorlar.

Yanlız şunun da altını çizmem gerekiyor ben bu söylediklerimi kendi çevreme, oturduğum Şehir ve muhitte gördüklerime dayanarak söylüyorum.

Elbetteki bu her yöre ya da yerde böyle değildir.

Umuyorum ki hala Kurban Bayramının ve Kurban kesmenin asıl amacını unutmamış insanlar vardır.

Bundan 2 yıl önce Kurban Bayramını Eşimin Memleketi Rize /Ardeşen ilçesi Pirinçlik (sifat) köyünde geçirdim.

Bizim evde o yıl maalesef Kurban kesilmemişti. Hele benim kadar Et yemeyi çok seven İnsan için ne hissettiğimi siz düşünün :)

Ben bu Bayramda Et yemek Nasip değilmiş diye düşünürken, Bayram namazından dönen ve Kurbanını kesen Komşularımızın getirdiği Etleri koyacak yer bulamaz hale geldik.

Dana Eti,Koç Eti,Keçi ve Kuzu Eti çeşit,çeşit Et getirmişlerdi (ayıptır söylemesi)

bolu-gerede-kuzu-dosu-dolmasi-videosu-izle-davetsiz-misafir
bolu-gerede-kuzu-dosu-dolmasi-videosu-izle-davetsiz-misafir

O yıl Kurban kesememiştik fakat eminim ki Kurban kesenlerin evlerinde dahi Kesemeyenlerin evinde olduğu kadar Et olmayışıydı.

Kurban Bayramında hangi İnsan Kurban kesebilmek istemez ki?

Tabi bazı Sosyete ve Ünlüler Kurban kesmenin canilik olduğunu söylemiş olsalar da Bizim en güzel ve anlamlı Dini Bayramlarımızdandır.

Elbetteki İstedikleri zaman istedikleri et çeşidinden,istedikleri kadar yiyebilen insanların Kurban Bayramının anlamını orta halli ve fakir insanlar kadar bilmelerini beklemiyorum.

Bu yıl Kurban kesebilecek okurlarımdan ricam lütfen kurban kesemeyen komşu,tanıdık,akraba ve çevrenizdeki İnsanları görmezden gelmeyin.

En az kişi başı 1 kilo kadar kesemeyen vatandaşlar ile Kurbanınızı paylaşın.

İnanın Bayram Akşamı ve gündüz yapılan kavurmalar,yemekler komşularınızın canlarını çektiriyor.

Evde çocukları biz niye hiç kesemiyoruz diye Anne ve Babalarına sitem ediyorlar.

Buyurun Kurban kesecek Arkadaşlara küçük bir hatırlatma yaptıktan sonra,sizlerde benim gibi bu tarz Yöresel Yemeklerin anlatıldığı,güzel yurdumun güzel insanlarını görmekten ve izlemekten keyif alıyorsanız Davetsiz Misafir Turgay Başyayla ile Bolu Gerene’de

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz