El İşleri ANLATIMLI BOĞAZLI KOLSUZ BAYAN KAZAK YAPILIŞI

ANLATIMLI BOĞAZLI KOLSUZ BAYAN KAZAK YAPILIŞI

697
anlatimli-orgu-bogazli-kolsuz-bayan-buluz

Örneğide modelide çok ho olan bu kazak benzeri kolsuz boğazlı yakası olan hoşbir buluz modeli.tabi siz bu modeli örürken isterseniz kol örerek uzun kollu güzel kışlık bir kazakta yapabilisiniz.Sadece ip ve küçük eklemeler yaparak farklı hoş bir model oluşturabilirsiniz.Sayıları biraz artırarak 42, 44,46 beden kazak olarakta örebilirsiniz.

anlatimli-orgu-bogazli-kolsuz-bayan-buluz

Beden 36-38

Malzeme:

Orta kalınlıkta lüreksli moher iplik (yak. 80 m/50 gr): yak. 300 gr dore karışımlı gri; 6 ve 7 numara örgü şişleri, 40 cm uzunlukta, 6 numara 1 yuvarlak örgü şişi. Lastik örgü: 1 ilmek yüz, 1 ilmek ters değiştirerek örün. Ajur desen: Örnek şemasına göre örün. Sağ kenardaki sayılar gidiş sıralarını göstermektedir. Dönüş sıralarında ilmekleri göründükleri gibi, dolamaları ters örün. Enine sıraya 1. oktan önce 1 3 ilmek ile başlayın, oklar arasındaki motifi | MS =10 ilmek 4 defa örün, 2. oktan sonra 6 ilmek ile bitirin. Yukarı doğru 1 defa 1. -72. sıraları örün, sonra 57. ? 72. sıraları sürekli tekrarlayın. = 1 ilmek ters çapraz ilmekler arasındaki yatay ipe batarak artırın.

Örnek denemesi:

14,5 ilmek ve 20 sıra ajur desen 7 numara şişle = 10 x 10 cm. ;

Arka parça:

6 numara şişle 58 ilmek atarak başlayın. Pervaz için 1 2 cm = 27 sıra lastik örün, buna 1 dönüş sırası başlayın. Son pervaz sırasında 1 ilmek çapraz ilmekler arasındaki yatay ipe batarak artırın = 59 ilmek Sonra 7 numara şişle ajur desende işe devam edin. Artırmalarda her iki yanda eğimleri şemada verildiği şekilde yapın = 69 ilmek. Pervazdan 23 cm = 46 sıra sonra her iki yanda kol evleri için 3 ilmek kapatın, sonra her 2. sırada 1 defa 2 ilmek ve 4 defa her defasında 1 ilmek kapatın. = 51 ilmek. Kol evi yüksekliği 1 9 cm = 38 sıra olunca omuz eğimleri için her iki yanda 6 ilmek kapatın, sonra 2. sırada 1 defa 6 ilmek daha kapatın. 1. omuz kapatmasıyla birlikte yuvarlak yaka açıklığı için ortadaki 1 9 ilmeği kapatın ve iki tarafı ayrı olarak örün. İç kenarda daha fazla yuvarlaklık için 2. sırada 1 defa 4 ilmek daha kapatın. Böylece bir tarafın ilmeklerinin tamamı kullanılmış olacaktır. Diğer tarafı da karşıt olarak aynı şekilde tamamlayın.

Ön parça:

Aynen arka parça gibi örün, ancak daha derin yaka oyuntusu ile. Bunun için kol evi yüksekliği 1 5 cm = 30 sıra olunca ortadaki 1 3 ilmeği kapatın ve iki tarafı ayrı olarak örün. İç kenarda daha fazla yuvarlaklık için her 2. sırada 3 defa her defasında 2 ilmek ve 1 defa 1 ilmek kapatın.Omuzları dış kenarda arka parçayla aynı yükseklikte kesin. Diğer tarafı da karşıt olarak aynı şekilde tamamlayın.

Bitirilmesi:

Parçaları gerin, nemlendirin ve kurutun. Dikişleri kapatın. Yuvarlak şişle kol evlerinin kenarlarından her birinden 72 ilmek alın. Dar pervaz için 1 yuvarlak sıra yüz örün, aynı zamanda ilmekleri kapatın. Yuvarlak şişle yaka açıklığı kenarından 78 ilmek alın. Dik yaka için lastik yuvarlak sıralar örün. Yaka yüksekliği 23 cm olunca ilmekleri göründükleri şekilde gevşek kapatın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz