AHŞAP MANDALLARDAN SALLANAN SANDALYE YAPILIŞI

AHŞAP MANDALLARDAN SALLANAN SANDALYE YAPILIŞI


Bildiğimiz çamaşır asmada kullandığımız mandallardan yapılan mobilya maketleri,sallanan sandalyeler.Resimlerde iki ayrı teknikle gösterilmiş.Bende anladığım kadarıyla mandal sandalyelerin nasıl yapıldığını sizlere anlatmaya çalışacağım.Arzu ederseniz sandalyenizi dah sonra akrilik boya yada benzeri boyalar ile boyayabilirsiniz.

mandaldan-sallanan-sandalye yapma

Öncelikle üsteki sandalyemiz nasıl yapılmış onuı görelim.Bu sandalye diğerine nazaran çok daha kolay yapılmış.

   

Öncelikle ahşap mandalların demirlerini çıkarıyoruz.8 adet tek mandalı aynı yöne bakacak şekilde tutkalla sıkıca yapıştırıyoruz.2. resimdeki bu 8 adet tek mandal sandalyenin sırt dayanan bölümü olacak.3. son resimdeki şekildeki gibi yapın buda sandalyenin sağ ve solunda bulunan ayakları ve dirseklik kısmı olacak.En üsteki resmi incelediğinizde kendinizde göreceksiniz.Önemli olan sağlam bir tutkalla sağlamca yapıştırmanız.

   

4 çift mandalın demirlerini çıkarıp karşılıklı bakacak şekilde yapıştırın , burası sandalyenin oturulan bölümü olacak.En son tüm parçaları birleştireceksiniz.2.resimdede sandalyenin yanları ve oturulan bölümünün birlikte yapıştırılışı gösteriliyor.3. resimde yapıştırma işlemi bitmiş , en üsteki resimde de akrilik yada benzeri boya ile boyanarak sandalye bitirilmiş.


Diğer sandalye yapma tekniği
Altaki sandalyenin yapılışı diğerine oranla daha zor ve uğraştırıcı.

   
Önce demirleri çıkarın.2.resim.mandalların arka yüzleri birbirine denk gelecek şekilde yapıştırınız.Bdört mandal sandalyenin ana ayakları olacak.3.resim.sandalyenin her iki yanındaki dirseklik kısmı.

   
dört mandalı 1. resimdeki gibi başka mandallarıda kullanarak yapıştırınız.resim 5 sandalyenin alt bölümü ve resim 6 da oturak kısmına 3 adet tek mandal yapıştırılmış.

   

resim 7 de sandalyenin sallanmasını sağlayan ayakların oluşumunu görüyorsunuz.Sandalyenin yan kısımlarına üst kısmada mandal yapıştırınız.Belki yazdıklarım size karışık gelebilir fakat bende burda resimde nasıl yapıldığını görerek sizlere anlatıyorum.Zaten resimleri incelersiniz sizde nasıl yapıldığını anlarsınız.

This Post Has 5 Comments

 1. Esmanur

  çok güzelde ben bunlardan farlı bişey arıyorum,bizim sırtımızı koyucağımız yerin düz olması lazım bide ayakları üçgen şeklinde olması gerekiyodu bence ben öyle yaptımm :P

  1. admin

   Sevgili Esmanur senin yaptığını bizimle paylaşırsan çok sevinirim. Resimlerin url sini bana göndermen kafi

   1. layda

    admın bunları neyle daha kolay yapıstırırız

    1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

     Beyaz marangoz tutkallarından kullanabilirsiniz

 2. irem

  ya çok güzel de bn bunlardan farklı birşey bakacaktım :/

Bir cevap yazın