Sağlık SİVRİSİNEK KAŞINTISINDAN NASIL KURTULURUZ

SİVRİSİNEK KAŞINTISINDAN NASIL KURTULURUZ

49090
sivrisinek-sokmasi

Yaz geldi Sivrisinek ısırığı yüzünden uykusuz geceler başladı. Sivrisinek ısırığına ne iyi gelirSivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer çareler aramaya başlıyoruz.

Yakarca ve Sivrisinek sokması için bir çok Bitkisel çözüm mevcut.

Ben bugün Çocuklar için Sivrisinek ısırmaması için neler yapabiliriz? Bebeklerde sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?

Öncelikle Çocuk ve Bebekleri Sivrisinekten nasıl koruruz? Sivrisinek kaşıntısı için neler yapabilir kaşıntıyı nasıl geçirebiliriz bunlardan bahsetmek istiyorum.

sivrisinek-isirigina-ne-iyi-gelir
sivrisinek-isirigina-ne-iyi-gelir

Sivrisineklerin Isırdığı Yerlerin Kaşıntısı İçin Neler Sürmeliyiz?

 1. Elma sirkesi en yaygın olan çareler arasında. İçeriğinde asit bulunan elma sirkesi bir pamuk yardımı ile kaşınan yerlere sürüldüğünde şişkinliğe iyi geldiği gibi kaşıntıyı da geçiriyor.
 2. Aloe Vera yağı ya da jeli hem Sivrisinek hem Böcek sokmalarından oluşan kaşıntı ve şişkinliğe iyi gelen Bitkisel çözümler arasında dır. Deniz de güneş yanığı olanlar için de Güneş yanığına sürüldüğünde çok iyi gelir.
 3. Eskilerin uyguladığı fakat sonucunu tam olarak bilimsel olarak kanıtlanmamış olan Muz kabuğu ısırılan kaşınan yere sürüldüğünde kaşıntıyı aldığı söylenir.
 4. Bakterilere çok iyi gelen Limon sivrisinek ısırığına içinde bulunan yoğun asit sayesinde çok iyi gelir. Kaşınan yere limon suyu sürerseniz çok kısa sürede mikrobu yok eder ve kaşıntıyı alır.
 5. Yine bitkisel bir çözüm olan Fesleğen her derde dava olduğu gibi Fesleğen yağını kaşınan yerlere sürdüğünüzde çok iyi geldiğini ve kaşıntıyı yok ettiğini sizler de göreceksiniz. Fesleğen yağı bulamayanlar çok incecik kıydıkları fesleğen yapraklarını kaşınan yerlere sürebilirler.
 6. Sallama çay ya da demlik poşeti olarak satılan poşet çayları çayı içtikten sonra atmayın ve Buzdolabında soğuttuktan sonra kaşınan yerlere koyduğunuzda çok kısa sürede kızarıklık ve şişkinlikler geçer kaşıntı yok olur.
 7. Bal yine çok faydalı besinler arasında olduğu gibi kaşınan bölgeye bir damla damlattığınız zaman çok kısa sürede kaşıntı geçer. Fakat bulunduğunuz yer açık hava ve arıların bulunduğu bir ortam ise tavsiye etmiyorum.
 8. Buz yine kaşıntı ve şişkinlikler için çok faydalı. Kaşınan bölgeye Buz kompleksi yapmanız kaşıntı ve şişkinliğe iyi gelecektir.
 9. Aspirini azıcık su ile eritip kaşınan bölgeye sürerseniz iyi gelir.
 10. Sarımsağı kabuğunu soyup ortadan ikiye kesin. Kestiğiniz sarımsağı kaşınan yere sürdüğünüzde çok iyi gelecektir.
sivrisinek-isirigi
sivrisinek-isirigi

Sivrisinek ve Böcekleri Bulunduğumuz Ortamdan Nasıl Uzak Tutarız?

Ben biraz da sizlere çevremden gördüğüm ve kendi uyguladığım yöntemlerden bahsetmek istiyorum. Sivrisinek ısırdığı zaman ısırılan yerlere ve tüm bölgeye Limon kolanyası sürdüğünüz de hem kaşıntı azalıyor hem tekrar sinek ısırıyor.

Fakat yukarıda yazdığım tüm yöntemlerin işe yaraması için kaşıntı için bir şeyler sürdüğünüz alanı asla kaşıma malı biraz sabrederek kaşıntının geçmesini beklemelisiniz.

Kaşınan bölgede oluşan dejenerasyon daha çok Sivrisinek gelmesine ve kaşıntının dağılmasına sebep oluyor.

Sivrisineklerin uzak durması için en etkili çözümlerden bir tanesi Fesleğen çiçeği ve Reyhan otu ya da bitkisi çok iyi geliyor.

Bodrum Turgutreis’te oturduğumuz dönem civar evler de,dükkanlarda,mağaza ve restoranlarda her yerde Fesleğen Çiçeği gördüğüm zaman merak edip sormuştum. Niçin Fesleğen Çiçeği her yerde var diye.

Oranın halkı ve orada yaşayanlar yakarca ve Sivrisineklerin Fesleğenin kokusundan rahatsız olan böceklerin o bölgeden uzak durup hiç yaklaşmadıklarını yazmışlardı.

Öyle ki açık havada bir Kafeteryada oturduğunuzda her masada Fesleğen çiçeği olan yerler görmeniz mümkün.

Açık hava da Piknik ya da Kamp yapanlar hem Böceklerden hem Sivrisinek ve arılardan kurtulmak için büyük bir Kuru soğanı ortadan kesip bulundukları ortama koyarlarsa kokusundan hiç bir Böcek ya da Sinek türü yaklaşmaz.

10 YORUMLAR

 1. Soğuk algınlığı için kullandığımız wiks kremde süper bir çözüm anında alıyor kaşıntıyı ve ardından da bı daha yaklasmak istemiyo sivrisinekler bende bunu paylaşmak istedim…

 2. Çok güzel bilgiler teşekkürler☺️ Açık havada özellikle et pişirdiğinizde etrafınızı saran arılar için kuru Türk kahvesini bir tabağa koyun ve çakmakla tutuşturarak yakın. Arılar asla gelmiyor 😉

 3. Biz pikniğe çok sık gittiğimiz için en fazla eşimi ısırır sivrisinekler bu durumda hemen kuru soğanı ikiye kesip ısırık yere sürüyorum kaşıntı duracaktır tşk ederim bilgileriniz için

 4. Tatilden yeni döndüm yakarca sineği taarruzuna maruz kaldım. Felaket yakıyor açıyor kaşınıyor. Hemen tedavi tavsiyeleriniz deneyeceğim. Bu değerli öneriler için teşekkürler 😊

  • Hiç sormayın İzmirde Evimde olduğum 15 gün önce de şu an da bulunduğum Rizede de Yakarcalar bizi yedi bitirdi.Makalede yazdımmı? hatıramıyorum ama bu Tütsüler varya çubuk olarak satılan Kokulu Tütsüler onlarda kanatlı böcekler üzerinde çok etkili ama maalesef burada olmadığından Fesleğen de yok ancak ilaç sıkarak geçici olarak kurtuluyoruz.Anlaşılan Tüm Ülkede sıcaklardan kaynaklanan Böcek,Sivrisinek ve Yakarca salgını var

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz