Hobi El İşi Oyuncak Yapımı KEÇE KUMAŞINDAN SAÇLI OYUNCAK BEBEK YAPILIŞI

KEÇE KUMAŞINDAN SAÇLI OYUNCAK BEBEK YAPILIŞI

398

Keçe kumaşı,boncuk,örgü ipi,kurdele ve elyaf ile kolay bir şekilde yapılan oyuncak bebekler çok şirinler değil mi?.Eğer sizde kızınız yada bir yakınınız için bu şekilde güzel,saçlı bir bebek yapmak istiyorsanız bu bebekten yapabilirsiniz.Ben en çok bebeğin saçlarını yapılış şekline takıldım.Genelde evde oyuncak bebek yapmak isteyenlerin en çok takıldığı kendilerine en çok sordukları sorudur.Oyuncak bebek saçı nasıl yapılır? diye.Burda kullanılan teknik çok akıllıca ve bebeklerin saçları oldukça sağlam olup çabuk dökülmüyor.Benim gibi küçük kızları olanlar iyi bilirler kızlar en çok bebeklerinin saçlarıyla oynarlar:).Buyrun Kolay Gelsin.

kece-kumasindan-sacli-oyuncak-bebek-yapimi

Değişik renklerde ve saç modellerinde bebekler

 

Oyuncak bebek için gerekli malzemeler:Renkli boncuklar,keçe kumaşı,kalıp için biraz kağıt,makas,kalem,örgü ipi,ince şerit kordela,iğne ve ip.Öncelikle resimdeki gibi bir kalıp çıkarıyoruz.

 
Bu kalıbı kullanmak istediğiniz keçe kumaşının üstüne koyup 2 adet bebeğin ön ve arka yüzünü çizip kesiyoruz.Terciğen açık renk olmalı.

 

Burda göz ve ağız için ip kullanmışlar siz isterseniz gözlerini yalancı oyuncak gözü,düğme yada boncuktanda yapabilirsiniz.Örnekteki bebeğin kıyafetini oya boncuklarından keçe kumaşına işleyerek yapmışlar.Arzu ederseniz kumaştanda yapabilirsiniz.

 

Bebeğin ön ve arka yüzünü ayıran tek fark yüzü.Saçları için eşit uzunlukta yün ip kullanmışlar.

 
Bebeğin başının çevresine sıkıca tam ortadan yün ipleri sağlamca dikiniz.Altaki resimleri dikkatli inceleyiniz.

 
Burda resimlere dikkat edin bebeğin ön tarafına saç dikerken başının çevresine,arka yüzünü dikerken ense kısmına dikmişler ip saçları.1. resimde arka tarafa dikimi gösteriliyor bir üsteki resimlerdede ön yüzü gösteriliyor.Her iki yön bittiğindeki şekilleri

 

Dikkat edin ön yüzün saçların başladığı noktadan itibaren  aşağıya doğru bebeğin tün eklenen dikiş kısımlarına boncuk dikiliyor.Bebeğin başının olduğu saç kısmı elyaf doldurmak için açık bırakılıcak.

 

bebeğin saçının açık bırakılan kısmı.Burdan elyaf yada pamuk elinizde hangisi bulunuyorsa kullanabilirsiniz.Başındaki dikişleri saçları toplayıp model vererek kapatmışlar.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz