KARADENİZİN ŞİFA KAYNAĞI KARAYEMİŞ LAZ ÜZÜMÜ
Laz Üzümü,Karayemiş,Taflan,Kattak,Gürcü Kirazı

KARADENİZİN ŞİFA KAYNAĞI KARAYEMİŞ LAZ ÜZÜMÜKaradeniz Bölge’sinin Şifa Kaynağı Karayemiş Meyvesi

Karayemiş dediğimde aklınıza İzmir’de İncir diye tabir edilen bildiğimiz Kara İncir gelebilir.

Fakat benim bahsettiğim Karadeniz bölgesinde yetişen bir çeşit meyve olan siyah ve kırmızı tonlarında rengi olan Karadeniz’e has bir şifa kaynağı Meyve.

Özellikle şeker hastalığı olan ve şekeri yükselen hastalara şifa getiren bitkiler meyveler arasında en faydalı olan meyve olduğu bilinir.

Sadık okuyucularım bilirler benim eşim Karadeniz’li Rize/ Ardeşen’li olduğu için her yıl yaz aylarında okullar tatil olduğunda 1 ay kadar Rize’de köyde kalırız.

Karayemiş’in ilk tadına baktığımda bana ilginç gelmişti insanın ağzında buruk bir tad bırakan bu meyveyi çok seveceğimi her yaz tatilini sabırsızlıkla bekleyeceğimi o zaman anlamıştım.

Karayemiş siyahlaşmaya başladığı zaman en olgunlaştığı ve tadını aldığı zamandır fakat ben henüz daha tam olmadan kırmızı iken yemeyide çok seviyorum tadı o zaman biraz daha ekşimsi farklı oluyor.

karadeniz-rize-karayemis-taflan-gurcu-kirazi
karadeniz-rize-karayemis-taflan-gurcu-kirazi

Tabi bu meyvenin çok farklı kullanım şekilleri var.

İsterseniz dalından koparıp yiyebileceğiniz gibi kuruttuğunuz taktirde hem keyif hem Şifa olarak tüketebiliyorsunuz.

Görüntü olarak Kiraz gibi fakat tadı çok farklı. Karadeniz bölgesinde Halkın Laz Kirazı , Laz Üzümü diye adlandırdığı bazı kesimlerde Taflan, Karamış, Kattak, Tahnal, ve Gürcü Kirazı diyede bilinir ama asıl adı Kara yemiştir.

Karayemiş’in çekirdeklerini öğütütüp  suyunu içen Şeker hastalarının Şekerlerinin büyük ölçüde düştüğü ve şekerlerini düzene soktuğunu açıklayan Prof. Dr. Turan bu sağlık getiren meyveyi şeker hastaları için özel olarak öneriyor. Tabiki her bitki ve meyve tüketiminde olduğu gibi Karayemişide çok fazla tüketmemelisiniz.

karayemis-karadeniz-meyvesi-laz-uzumu
karayemis-karadeniz-meyvesi-laz-uzumu

Meyvesi yenilen çekirdekleri ezilerek suyu içilen bu yararlı meyvenin yapraklarını ezip suyunu içtiğinizde Mide Ülserine,Sindirim sistemi hastalıklarına, Bronşit,Egzama, hemoroid  ve Bağırsak rahatsızlıklarına çok iyi geliyor.

Karayemiş meyvesinin yapraklarını Tp’ta aynı zamanda öksürük şurubu ve bazı ilaçlarda glikozitlerin içerdiği için kullandkları bilinir. Antioksidan İçerdiği için Kanser hastalarına çok faydası olan meyvelerdendir.

Olgunlaşmış meyveler kaynatılarak içildiğinde idrar rahatsızlıklarına ve Prostat hastalarına dermandır.

Karayemişten neler yapılır şöyle bir baktığımızda Rize ve Trabzonda genelde çiğ olarak meyve gibi ya da kurutularak tüketilsede Turşusu,salamurası,reçeli,marmelat, ve Pekmezi yapılıyor.

karayemis-meyvesi-sifali-meyveler
karayemis-meyvesi-sifali-meyveler

Karayemiş yörede süs bitkisi ve meyve olarak tüketiliyor aynı zamanda şifa veren meyve olarak fakat bu meyvenin Tarım bakanlığı tarafından halka tanıtılması ,yaygınlaştırılması hatta ithalat ve ihraçatı sağlandığında Karadeniz insanı ve yurdumuz için çok faydalı olacaktır fakat bu meyve yeterince halk tarafından değeri bilinmiyor tabiki meyveyi tanımayanlar için söylüyorum.

karayemis1

Ben okullar kapandığında dediğim gibi Temmuz aylarında Rize’ye gezmeye gidiyorum isteyenler bana bu sayfanın altına yorum yazsınlar ben onlara karşı ödemeli kargo ile bahçelerimizdeki Karayemişlerden toplayarak gönderebilirim tabiki bunun karşılılığında hiç bir ücret talep etmiyorum sadece kargo parasını kendileri ödemeleri şartı ile.

Nihayetinde herkesin bu yörede tanıdıkları yok ihtiyacı olan özellikle Şifa arayanlara severek yardımcı olurum.

Dikkat Taflan Satın Almak İsteyenler

Güncelleme: 1 Temmuz 2014 Salı

Bugün benden bir okurum şeker hastası yakını için Karayemiş rica etti.

Diğer adı Taflan olan bu şifalı Karadeniz Laz Kirazı nerede satılıyor? Kilosu ne kadar?Kurutulmuş Taflan Fiyatı Ne kadar diye İnternet’te araştırmaya karar verdim bende.

Az önce bir site buldum. İletişimden Telefon numaralarına ulaşarak kendileri ile de görüştüm. Kurutulmuş Karayemiş (Taflan) kilosu 30 Tl satıyorlarmış.

İsteyenler için buradan Tel ve Adres bilgilerini paylaşacağım.

Çünkü ben İzmir’de yaşıyorum ve Rize Ardeşen’de sadece 1 ay kadar eşimin köyünde kalıyorum sizlere her zaman gönderemem. Ama almak isteyenler buradan istedikleri kadar , istedikleri zaman Temin edebilirler.

kurutulmuş taflan_karayemis
kurutulmuş taflan_karayemis

Sipariş İçin Telefonla Sizden Onay Alınacaktır
Kargo 10 TL.     Eft veya Havale Yapana kargo 5 tl
Kapıda İster Kredi Kart’ınızla Tek, İster Nakit Ödeyiniz.

 0 542 252 70 62
0 532 402 77 44 Ben bu numaradan ulaşarak kendileri ile konuştum. Buradan ulaştığınızı söylerseniz sevinirim.

0 464 217 18 81
0 464 214 55 33
birtat@birtat.com.tr

0 532 790 41 90  Şikayetleriniz
0 532 402 77 66  Yurt Dışı Kargo Yetkilisi
0 535 433 27 62 Yurt İçi Kargo Yetkilisi

This Post Has 30 Comments

  1. şekere iyi geliyor diye dünyayı ayağa kaldırdım gibiydi ama hiç zahmetsizce ağaçlarda kendi kendine olan allahın meyvesini kilosu 30 liraya kazıklamaya başlamışlar. helal olsun. yarın ölünce bunun hesabını allahtan isteyeceğim. insanlar gerçekten hazır olsunlar.

  2. Dilek Hanim, Laz kirazi/uzumu olarak bilinen bu bitkinin latince adi Prunus laurocaerasus’tur. Meyvelerini tuketmekte sakinca olmasa da yapraklarinda ve cekirdeklerde glikojenik glikozitler ve amigdalin bulunur. Ayrica yapraklarda hidrojen siyanid’de mevcuttur. Bu bilesenlerin tamami insan sagligina zararlidir.

    1. yapragını bilmem istanbulda her apartmanın bahcesinde var.ve çok çesidede var.bizim bahcede var ve çekirdeginin zararı olduğunu hiç sanmıyoru.halam çekirdegini çigneyerek yedi kaç sene hiç zararını görmedi.

Bir cevap yazın