Skip to main content


EVDE CİLT İÇİN KIŞ MASKELERİ

Kış aylarında rüzgar ve soğuk havanın etkisi ile yüzde kuruma,pul pul yüzde deri dökülmesi,kabuklanmalar,kırmızı lekeler ve tüm bunlar için en uygun Kış için Evde Kendimizin yapabileceği Cilt Bakımı Maske Nasıl Yapılır?

Halk arasında Mevsim dönümü olarak ta bilinen Rüzgar ve soğuk havadan kaynaklanan Cilt kuruluğunu giderebilecek nemlendirici ve cilt bakımı yapılışı hakkında sizlere en güncel ve yeni Maske ve Peling Kremler hakkında bilgiler verelim.

Nemden yoksun kalan ve soğuk havadan etkilenen cilt erken yaşlanma ile karşı karşıya kalıyor.

Kış aylarında çocuklara uygun nemlendirici kremleri sürmeden çocuklarımızı dışarıya çıkarmayalım.

Çok sorunlu cildi olanlara tavsiyem  öncelikle hiç bir bakım kremi veya maskesi kullanmadan bir Cilt uzmanına görünerek kendisi için en uygun Dermatolojik kremi almalarını ya da uzman tavsiyesine uymalarını tavsiye ederim.

Kışın hava kirliliği artıyor ve kışın tüm olumsuzlukları ile en büyük sıkıntıyı cildimizde yaşıyoruz.

Cildimiz için Bitkisel ev yapımı kremler,nemlendiriciler ve bakım maskeleri  kullanmadan önce cildinizin Alerjisi var mı? test etmenizi öneririm.

Kış aylarında Cilt bakımı ve temizliğini ihmal etmeden mutlaka cildin hava almasını sağlamalıyız.

Kışlık Cilt Maskesi
Kışlık Cilt Maskesi

Bal ve Yumurta ile hazırlanan Cilt Maskesi Yapılışı

Malzemeler:
• 1 çay kaşığı nemlendirici krem
• 1 yumurta
• 1 yemek kaşığı badem yağı
• 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı: Yumurtanın beyazı ve sarısını ayırın. Yumurtanın sarısına damlalar halinde badem yağını ekleyerek karıştırın. Ardından yavaşça nemlendirici kremi ve balı katın. Yumurta beyazını da ayrı bir kapta hafifçe çırpın ve yumurta sarısını karşıma katıp tümünü sürülebilecek kıvama gelene kadar karıştırın.
Kullanımı: Karışımı, genişçe bir fırça veya pamukla yüz ve boyun bölgesine yayın ve en az yarım saat etkisini göstermesini bekleyin. Ardından ılık suyla yıkayın.

Çilek Maskesi:

Bu meyvenin canlandırıcı ve peeling etkisi vardır, kuru ciltlere önerilir. Ancak gerici etkisi nedeniyle on dakikadan fazla ciltte tutulmamalıdır. Dört iri çileği ezerek 1 tatlı kaşığı badem yağı, kayısı çekirdeği, susam yağı ile karıştırın. Bütün yüze ince bir tabaka halinde sürün, elmacık kemikleri üzerine daha kalın bir tabaka halinde maske sürün ve 5 dakika bekletin. Ayda iki kez uygulama yeterlidir.

Muz Maskesi:

Potasyum zengini besleyici bir meyve olan muz solgun, yıpranmış hassas ve kuru ciltler için ideal bir maske malzemesi. Lekesiz olgun bir muzun yarısını ezerek iki 1 çorba kaşığı yulaf ezmesi ile karıştırın. Yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Çok besleyici bu maskeyi haftada bir kez uygulayın.

Elma Maskesi:

Hani doktorlar der ya ‘ Günde bir elma, hastalıları kovar” diye, gerçekten de her derde deva elma cilt güzelliğinde de büyük yardımcımız. Yağlı bölgeleri kurutmadığı için daha çok karma ciltlere önerilen elma maskesini bir çorba kaşığı Golden elmanın içini iyice ezerek iki tatlı kaşığı badem, susam vea kayısı çekirdeği yağı ile karıştırarak hazırlayın ve 20 dakika yüzünüzde bırakın. Bu temizleyici maskeyi haftada iki kez uygulayın.

Portakal Maskesi:

Meyve asiti yüksek olan portakal, problemli ve yağlıya yakın normal ciltler için öneriliyor. Bir büyük portakalı sıkıp suyunu damla damla iki tatlı kaşığı susam veya badem yağının içine katın. Maskeyi yüzünüze sürüp 10 dakika bekletin. Haftada iki kez uygulayın.

Limon Maskesi:

Yağlıya yakın normal ve problemli ciltler içindir. Portakal maskesi gibi hazırlanır. Ancak asidi portakaldan dah ayüksek olduğu için yüzünüzde 5 dakika bekletin ve problemler düzelinceye kadar haftada iki kez uygulayın.

Üzüm maskesi:

Anti aging özellikleri keşfedildiğinden beri üzüm kozmetik dünyasında sıklıkla kullanılır oldu. Üzüm, karma cilt sorunları olan kişilerde yüzün belli bölgelerinde (burun kenarları, çene, alın vs) kullanılabilir. Ancak yorgun ciltlerde de iyi sonuç veriyor. Portakal maskesi gibi hazırlayıp yüzünüzde 10 dakika bekletin. Haftada bir kez uygulayın.

Avokado Maskesi:

Oldukça yüksek yağ içeren avokado, özellikle yorgun ve kuru ciltler için, güneşlenmenin ardından uygulanacak ideal bir maske! Yarım avokado içini ezip bir tatlı kaşığı nemlendiriciyle karıştırın. Kalın bir tabaka halinde yüzünüze sürüp15 dakika bekletin. Haftada bir kez uygulayın.

Salatalık Maskesi:

Sıkıştırıcı ve ferahlatıcı özelliği nedeniyle yağlıya yakın normal ciltler içindir. Cilde parlaklık verip canlandırır ve gözenekleri sıkıştırır. Salatalığın çekirdeksiz bölümünden bir tatlı kaşığı alıp iyice ezdikten sonra iki tatlı kaşığı nemlendiriciyle karıştırın. 10 dakika yüzünüzde bekletin. Ayda sadece iki kez uygulayın.

Zeytinyağı:

Vitaminsiz kalmış solgun ve kurumuş ciltler için. Bütün yağlı maskeler gibi özellikle kuru ciltlere öneriliyor. İki kahve kaşığı nemlendirici krem üzerine, bir emülsiyon (yarı sulu ince bir krem) elde edinceye kadar damla damla zeytinyağı katın. Bunu yüzünüzde 20 dakika bırakın. On gün boyunca günaşırı bu maskeyi uygulayın.

Aynısafa Çiçeği Yağı:

Cildi toparlayıcı, gençleştirici özelliklerinden dolayı anti aging ürünlerde sıkça kullanılan aynısefa(evening primrose) çiçeği, yaraların iyileşmesinde, sorunlu ciltlerde rahatlıkla kullanabilir. 1 ölçü aynısefa çiçeğine 3 ölçü taşıyıcı yağlarınızdan badem, susam, jojoba, kayısı çekirdeği yağından karıştırın. Haftada bir serum gibi uygulayın. Durulamanıza gerek yoktur.

Kayısı Çekirdeği Yağı ( Apricot Kernel ); İngilizcesini de yazmak gereği duyuyorum çünkü, kayısı çekirdeği yağının bebeklerde bile rahatlıkla kullanılabilen oldukça besleyici ve cilt dostu yararları ortaya çıktığından beri maalesef bazı aktarlar ”kayısı yağı” altında ”kayısı esansı” satıyorlar. Kayısı esansı cildiniz tahriş edebilir, çok dikkatli olun ve sadece kayısı çekirdeği yağı isteyin lütfen.Benzer Yazılar:

YILBAŞI GECESİ İÇİN BEYAZ FARLI GECE GÖZ MAKYAJI NASIL YAPILIR
Yılbaşı gecesini dışarıda eğlenerek geçirmek isteyenler yeni yıla değişik ve güzel bir gece makyajı yaparak girmek isterlerse buyrun size ışıl ışıl beyaz far uygulanarak yapılan güzel bir gece göz makyajı. Beyaz far kullanmak riskli olduğundan çok kolay terciğ edilecek bir göz makyajı farı olmasada gözlerinin güzelliğine güvenen bayanlar tüm ilgiyi ...
ÇÜRÜK DİŞ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR
Koyu renklenmelerle ortaya çıkan ve oyuk halini alan zamanla diş kaybına dönüşen hastalıkların başlangıcıdır diş çürümesi. Hastalıklar arasında önlenebilmesine rağmen hemen diş hastalığı herkesin yaşadığı dir deneyimdir. Dişler neden çürür? Bakteriler en çok ağzımızın içinde iken zarar verirler, oluşan bakteri plağı, şekerli ve erimesi zaman alan unlu yiyeceklerin ağızımızda kalan artıklarından asit oluşturmaktadırlar. Bu asitler, dişlerin ...
SİVRİSİNEK KAŞINTISINI NASIL GEÇER
SİVRİSİNEK KAŞINTISINI NASIL GEÇİRİRİZ Sivrisinekler yaz mevsiminin başlagıcıyla beraber bulaşıcı hastalıkları da beraberinde taşıyarak insan oğlunun oldukça rahatsız edici ve bazen ciddi sağlık problemlerine yol açabilen canlılardır. Hemen hemen hepimiz sivrisinek ısırmalarına maruz kalıyoruz ve sonucunda da çekilmez kaşıntı ve alerjik problemlerle karşı karşıya kalıyoruz. İşte tam bu noktada bu kaşınmaların ...
SAĞLIKLI SPOR NASIL YAPILIR
Sağlıklı Spor Nasıl Yapılır Sağlıklı yaşam hepimizin hakkı ve bunun için spor yapmak en doğal süreçtir. Sahilde yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, yüzmek..  Peki spor yapmaya nasıl karar veriyoruz? Neredeyse hiçbirimiz sağlıklı yaşam için sporun gerekliliği kadar hangi sporu yaparsak daha faydalı olur görüşüne malesef sahip değiliz. Bir spor  merkezine giderek kendimiz için en uygun spor dalını öğrenmiyoruz, ...
TEPEDE TOPLANAN SAÇLARI ÖRGÜYLE YAPILAN MODEL
Sanırım saçlara model yapabilmek gerçek bir sanat. Benim eşimin akrabası olan bir kız var köyümüzde bir görseniz ne saç örgü teknikleri ile ne modeller yapıyor. Bendenize gelince kızlarımla hep bu konu yüzünden papaz oluruz. Maalesef bildiğim normal saç örgüsünden ileri gidemiyor. Resimdeki model olan kızımızın saçlarına uygulananı ben yapabilirmiyim emin ...
YEŞİL GÖZLÜLER İÇİN BUĞULU GÖZ MAKYAJI NASIL UYGULANIR
Makyaj yaparken yüzümüze uygun makyaj yapmak kadar göz rengimize uygun makyaj yapmakta çok önemli. Yeşil gözleri dahada ortaya çıkararak göz renginizi belirgin hale getirebilirsiniz. Buğulu bakan gözlere sahip olmak için göz makyajında Farın nasıl uygulanması gerektiğine,göz üzerine nasıl kalem süreceğinize çok dikkat etmelisiniz. Kalkık kaşlar göz makyajında çok önemli. Makyaj yapmaya başlamadan ...
SOĞUK ALGINLIĞI VE ÖKSÜRÜK İÇİN EVDE YAPILAN MUCİZE
Öksürük Gideren Tatlı Şekerler-How to make cough sweets-Özellikle Eylül ayında Soğuk algınlığına çok yakalanır kuru Öksürük ile Boğaz ağrısı başlar.Evde Öksürük gideren Bitkisel Çay ve içecekler yapılır.Burada yapacağınız şey Vitaminli malzemeler ile suya atıldığında hemen eriyen tablet şeklindeki Şekerler çok işe yarıyor. Boğaz Ağrısı ve Öksürük için deva olacak bu şekerleri ...

Admin-Dilek Özatmaca

Ben Kimim daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

2 thoughts to “EVDE CİLT İÇİN KIŞ MASKELERİ”

  1. zeytinyağı maskesini kullandım. fark edilir derecede. diğerlerine göre bana daha pratik geldi. yazınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir