Hobi BALIKÇILAR,AVCILAR VE KAMPÇILAR İÇİN KOLAY GAZ OCAĞI NASIL YAPILIR

BALIKÇILAR,AVCILAR VE KAMPÇILAR İÇİN KOLAY GAZ OCAĞI NASIL YAPILIR

1167
ispirto-gaz-alkol-ocagi-yapilisi
ispirto-gaz-alkol-ocagi-yapilisi

Sizleri bilmem fakat ben evimde herkeste olmayan değişik eşyaları,objeleri kullanmayı çok seviyorum. Mesela bugün sizlerle paylaşacağım teneke kutu kola,bira,enerji içeceği  veya gazoz gibi içeceklerin kutularından yapılan  ispirto ocağı dediğimiz şeyi yapacağız. Sanırım bu güzel proje en çok dağda,derede,balıkta,avda,kampta vakit geçirmeyi seven beylerin hoşuna gidecektir.

Dikkat: Yalnız lütfen çocuklar bu faaliyeti evde tek başlarına yapmaya kalkmasınlar kullanılan ispirto veya saf alkol bir hata sonucu ciddi yanıklara sebep olabilir.

Eğer bu gaz ocağı, alkol ocağı  ya da ispirto ocağı hangisini isterseniz yapacak olursanız size tavsiyem gazyağı kullanmayın zira gaz yağı sert gelebilir ve teneke kutunun erimesine neden olabilir.

Yapılışı gayet basit olan bu ocağı bir çok yerde kullanabilirsiniz. Mesela bir kaç örnek vermek gerekirse kıyıda balıkçılık yapan balıkçıların,ava giden avcıların,kamp yapanlar,Kampa çıkan izciler, Dağcılar,Dere kenarında sefa sürmeye gidenler cezvelerini de yanlarında götürürlerse kahve ve nescafe keyfi yapabilirler.Piknikte ufak tefek pişirme işlerinde kahve ve çay pişirebilir hatta yumurta bile kızartabilirsiniz.

Bu arada teneke kutudan gaz ocağı yaparken dikkat etmeniz  gereken şeyler var onları da size şöyle anlatayım. Teneke kutuları iç içe sıkı ve düzgünce geçirmezseniz eğer yanlarda kalan açıklıklardan ateş çıkar. Alkol ocağına açılacak delikler çok büyük olursa içindeki kullandığınız yanıcı madde çok çabuk biteceğinden pek işinize yaramaz. Benim size tavsiyem Eczanaler den satın alabileceğiniz saf alkol kullanmanız daha uzun süre dayanıklı olur.

Not:Gaz yerine Alkol ile yapmanızı tavsiye ederim. Gaz yağı teneke kutunun erimesine ve bozulmasına neden olabilir yüksek ısıya dayanamaz.

Güncelleme:04:10:2015

ispirto-gaz-alkol-ocagi-yapilisi
ispirto-gaz-alkol-ocagi-yapilisi

Kolanya veya ispirto ilede aynı işi görürsünüz fakat dediğim gibi en uzun süre dayanıklı olan saf alkol. Bu arada aman dikkat sıvı yanıcı maddeyi içine dökerken üstünüze veya ellerinize bulaştırmayın ne olduğunu anlamadan çakmakla ocağı yakayım derken siz yanabilirsiniz.

ispirto-gaz-alkol-ocagi-yapilisi
ispirto-gaz-alkol-ocagi-yapilisi

can-stove-for-hiking-and-camping-1
Kola kutusu yerine benzer Bira,Soda,Meşrubat veya enerji içeceği teneke kutularından yapabilirsiniz.Zımpara kullanmak şart değil.
can-stove-for-hiking-and-camping-2
İlk olarak delik açılacak alanları belirlemelisiniz
can-stove-for-hiking-and-camping-3
Dikkatli bir şekilde resimdeki gibi kesiniz.
can-stove-for-hiking-and-camping-4
Burada iki farklı şekilde delik açabileceğiniz gösteriliyor ve üstteki delikten Alkolü nasıl boşaltıcağınız.
can-stove-for-hiking-and-camping-5
İspirto ocağı nasıl yapılır videosu-Türkçe anlatımlı Video


iKİNCİ VİDEO İNGİLİZCE

Bu pratik gaz ocağını teneke salça veya konserve kutularınla yaptığınızda tenekelerin çapı daha geniş ve kalın olduğundan daha dayanıklı olur fakat tenekeleri iç içe geçirmek çok zor olabilir. Bu arada yukardaki resimli gaz ocağı yapılışını gösteren görseldeki resimde ocağın üzerindeki parayı yaktıkları zaman ordan ateş çıkmaması için koymuşlar bilginize. Videolardan bir tanesinde teneke kutunun içine bir parça cam yünü koyarak ateşin çok daha hararetli yanmasını ve çok daha uzun süre dayanmasını sağlamaışlar.

Ben sizler için Gaz ocağı nasıl yapılır 2 adet değişik şekillerde yapılışlarını gösteren videosunuda ekleyerek işinizi kolaylaştırmak istedim. Kolay Gelsin.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz