Skip to main content


patataesten-sarmasik-asma-cicegi

EVDE BALKONDA PATATES BİTKİSİ YETİŞTİRME TEKNİĞİ

Patates yetiştirmek-Filizlenen Patateslerden Sarmaşık Asma Bitkisi– Balkon için Asma Sarmaşık şeklinde Bahçe ve Balkonunuzda hatta Evinizin güneş alan bir yerinde kendinize  ile küçük Yeşil bir Bahçe yaratmak ister misiniz?

Patates Yetiştirme Teknikleri,Patates Bitkisi yetiştirmek için gerekli bazı işlemler var. Filizlenen ya da halk değimi ile cücüklenen Patatesleri bundan sonra atmayarak bir cam kavanoz ,Saksı ve bir kaç Kürdan ile tekrar hayat bulmasını sağlayacağız.

Balkonunuzda bir çok Sebzeden faydalanarak kendinize Balkonda küçük bir Sebze Bahçesi yapmanız için gerekenleri sizlere detayları ile anlatalım.

Patatesle Sarmaşık Asması yapmaya başlamadan önce Patatesin yanına Plastik Damacana içinde ama içine soğanları ekerek değil yalardan açılan deliklerden Kuru Soğanları ekerek Taze Soğan Yetiştirebilirsiniz.

Bitki Yetiştirmeyi ve Çiçek bakmayı sevenler için Mutfakta Bitki Yetiştirme hakkında bilgi verdiğimiz sayfada Suyu Bitmeyen Saksı yapımı ile sizin olmadığınız zamanlar da  Bitkileriniz ve Çiçekleriniz susuz kalmasın.

Patates Toğum ile mi dikilir yoksa Patates Fidanı var mı? diye merak edenler için şu bilgiyi de paylaşayım. Patates bir çok Sebzeden farklı şekilde Yine Toprağa Patates ekilerek elde edilen Vejetatif Üreme yapan Sebzelerdendir.

Örnek olarak bir toprağın altına Filizlenmiş bir Patates koyduğunuzda ilk olarak Yapraklı Patates bitkisi elde edersiniz daha sonra Patates çiçeği çıkar. Yer altında Patates yumruları oluşmaya başlar.

Tabi isteyenler Saksı içinde Patates yetiştirmek isteyenler ince kabuklu olan biraz filizlenmiş Patatesleri toprağın 3-5 cm kadar altına dikip belirli aralıklar ile sulayarak ta bu şekilde Patates Bitkisi yetiştirebilirler.

Patates Yetiştirme Deneyi Ancak bu uzun zaman gerektirir ve bildiğim kadarı ile her Mevsimde yeterli verimi alamayabilirler.

Aslında düşünüyorum da bu işlemi Filizlenen diğer Sebzeler ile de yapabilir miyiz? Yada Toprak altında yetişen Sebzelerden olan Pancar,Havuç,Soğan,Yer Elması,Şalgam,Sarımsak gibi Filizlenen Sebze çeşitlerinden de yapılabilir.

Eğer bu şekilde 5-6 Saksı Balkonda veya Bahçede Sebze yetiştirirseniz Organik Sebze Yetiştirme Tekniği ile kendi Sebzenizi kendiniz Yetiştirebilirsiniz de.

Aynı zamanda Çuvalda Patates yetiştirme Tekniği yine Toprak altına Patates yerleştirme işlemi gibi yapılır. Patates yetiştirmek zahmetli olduğu gibi ilgi isteyen Sebzeler arasındadır.

Patates ekim zamanı İlkbahar olup Şubat -Mart aylarında da ekim yapılır. Patates hasadı geldiğini Alttaki yaprakların solmasından anlayabilirsiniz.

Ancak bu Patates tarlaları için geçerli. Saksıda Patates yetiştirenler Toprak iyice kurumadan sulama yapmamalı.

Balkona Patates Bitkisi Sarmaşık Malzemeleri Nelerdir?

 • Filizlenmiş Patatesler
 • Cam Kavanoz
 • 6 Adet Kürdan
 • Saksı ve Gübreli Toprak ilerideki dönemde gerekecek.

Gelelim asıl mevzumuz Saksıda Patatesten Nasıl Bitki Yapılır?

patataesten-sarmasik-asma-bitkisi

Balkona Patates Bitkisi Sarmaşık yapımı

 • Orta büyüklükte  Patatesleri filizlenmeleri için serin bir yerde bir süre bekletin
 • Cam Kavanozun içine dolmasına yakın derecede Su doldurun.
 • Patatesin altına birbirine çok yakın olmayacak şekilde 3 adet kürdanı 1 cm kadar batırın.
 • Patatesin cam kavanozun dışında kalan bölümüne de 3-4 tane Kürdan batırın-Çevresine
 • Pencere kenarına ışık ve Güneş alan bir yere içinde Patates olan Cam Kavanozu koyun.
 • Patatesler 2-3 gün içinde filizlenmeye başlayacaktır.
 • Patateslerin Bitkileri yapraklanmaya başladığında (Takriben 8-10 gün sürebilir) 3/2 Toprak 3%1 gübre olan Toprağın içine Patatesi toprak altında Bitkisi toprak üstünde olacak şekilde ekin.
 • Patates Saksısını yani Bitkisini Asılacak şekilde Balkon veya Salonunuza Güneş görebilecek bir alana yerleştirin.
patatesten-nasil-asma-sarmasik-bitki-yapilir
patatesten-nasil-asma-sarmasik-bitki-yapilir


Benzer Yazılar:

KARTONDAN YAPILAN OYUNCAK YARIŞ ARABASI
Karton rulo ve Karton mukavvadan yapılan Oyuncak Karton Yarış Arabası. Ferrari gibi Oyuncak bir Araba isteyen çocuğunuza resimli anlatımdaki Kartonla yapılan Oyuncak Yarış Arabası yapabilirsiniz. Evet çocuklar Proje gözünüzü korkutmasın çok zor değil gerekirse sizin için bir büyüğünüz yardımcı olabilir. Kullanılan malzemeler tamamen atıl Geri dönüşümde kullanılan bulabileceğiniz malzemeler Bitmiş olan Kağıt Havlu Rulosu Karton ...
TEL TACA MAVİ KEÇE ÇİÇEK YAPILIŞI
Tel taçların üzerine keçeyle yapılan mavi keçe toka. Küçük kızlar pek sever süslenmeyi,onlar için değişik süslü tac tokalar yapmayı isterseniz belki bu taça keçe çiçek yapmayı sevebilirsiniz.Yanlız şu tel tokaların uçları çok teğlikeli çocuğunuzun başına veya gözüne Allah muhafaza batabilir. Bunu bir nebze önleyebilmek için kumaştan bir kılıf dikebilirsiniz. [caption id="attachment_18347" ...
PAMUKTA FASULYE YETİŞTİRME ÖDEVİ
Pamukta Fasulye Büyütme,Yetiştirme Deneyini Bir Çok Yetişkin Ve Öğrenci Okul Döneminde Ödev Olarak Mutlaka Yapmıştır.Bunlardan Biride Benim:) Fasulye Deneyi İçin Yapılacaklar. Malzemeler: 1 adet kap, pamuk, bir avuç fasulye (mercimek veya nohutta olabilir), su Plastik kabın içini pamuk ile kaplayalım. Üzerine fasulyelerimizi serpiştirelim. Daha sonra fasulyelerimizin üzerini bir miktar pamukla örtelim. ...
KOLAY GÜNLÜK ASKILI ÇOCUK ELBİSESİ DİKİLİŞİ
Dikiş işleri ile ilgili olanlar için elinizde kalan küçük parçaları değerlendireceğiniz Askılı Kız Çocuk Elbisesi dikmek askili-kiz-cocuk-elbisesi-dikilisi isterseniz burada resimli anlatımlı Kolay Kız Çocuk Yazlık Elbise Nasıl Dikilir? gösterilmekte. Askıları lastikli ve üst robası olan Jile türü Kumaş Bebek Elbisesi dikmek için usta dikişçi olmaya da hiç gerek yok.Tabi ...
BALIKÇILAR,AVCILAR VE KAMPÇILAR İÇİN KOLAY GAZ OCAĞI NASIL YAPILIR
Sizleri bilmem fakat ben evimde herkeste olmayan değişik eşyaları,objeleri kullanmayı çok seviyorum. Mesela bugün sizlerle paylaşacağım teneke kutu kola,bira,enerji içeceği  veya gazoz gibi içeceklerin kutularından yapılan  ispirto ocağı dediğimiz şeyi yapacağız. Sanırım bu güzel proje en çok dağda,derede,balıkta,avda,kampta vakit geçirmeyi seven beylerin hoşuna gidecektir. Dikkat: Yalnız lütfen çocuklar bu faaliyeti evde ...
EVDE ÇİM ADAM NASIL YAPILIYOR
Geçenlerde Çocuklarıma Çim Adam Aldım.Hergün Heyecanla Çimlerin Çıkmasını Beklediler . Nihayet Çimler Çıktı,Uzadı Ve 3 cm Boyuna Geldiğinde Üstlerinden  Budayıp Boyunu 1 Santime Kadat Kısaltık. İlk Çim Adamı Aldığımızda 10 Dakika Kadar Derin Bir Tasın İçine Üzerine Bir Ağırlık Koyarak İyice Suya Batmasını Sağladım. 10 Dakikanın Sonunda Onu Sudan Çıkarıp Bolkonda Güneşe Bıraktık,Bol ...
AHŞAP ASKILARDAN MEYVELİK SEHPASI YAPILIŞI
Ahşap askıları kullanarak resimde gördüğünüz sehpa şeklindeki meyvelik yada başka şekillerde de kullanabileceğiniz çok güzel bir sehpa yapabilirsiniz. Bu projeyi ilk gördüğümde çok hoşuma gitti.Sitemi ziyaret eden sevgili ziyaretçilerimiz de bu güzel el sanatını görmesini istedim. Dekorasyon bölümünde Hanımlar ve Beylerin ilgisini çekecek Yaracıtı Fikirlerin yanı sıra Geri dönüşüm projeleri ile yapılan ...

Admin-Dilek Özatmaca

Ben Kimim daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

2 thoughts to “EVDE BALKONDA PATATES BİTKİSİ YETİŞTİRME TEKNİĞİ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir