Skip to main content


patataesten-sarmasik-asma-cicegi

EVDE BALKONDA PATATES BİTKİSİ YETİŞTİRME TEKNİĞİ

Patates yetiştirmek-Filizlenen Patateslerden Sarmaşık Asma Bitkisi– Balkon için Asma Sarmaşık şeklinde Bahçe ve Balkonunuzda hatta Evinizin güneş alan bir yerinde kendinize  ile küçük Yeşil bir Bahçe yaratmak ister misiniz?

Patates Yetiştirme Teknikleri,Patates Bitkisi yetiştirmek için gerekli bazı işlemler var. Filizlenen ya da halk değimi ile cücüklenen Patatesleri bundan sonra atmayarak bir cam kavanoz ,Saksı ve bir kaç Kürdan ile tekrar hayat bulmasını sağlayacağız.

Balkonunuzda bir çok Sebzeden faydalanarak kendinize Balkonda küçük bir Sebze Bahçesi yapmanız için gerekenleri sizlere detayları ile anlatalım.

Patatesle Sarmaşık Asması yapmaya başlamadan önce Patatesin yanına Plastik Damacana içinde ama içine soğanları ekerek değil yalardan açılan deliklerden Kuru Soğanları ekerek Taze Soğan Yetiştirebilirsiniz.

Bitki Yetiştirmeyi ve Çiçek bakmayı sevenler için Mutfakta Bitki Yetiştirme hakkında bilgi verdiğimiz sayfada Suyu Bitmeyen Saksı yapımı ile sizin olmadığınız zamanlar da  Bitkileriniz ve Çiçekleriniz susuz kalmasın.

Patates Toğum ile mi dikilir yoksa Patates Fidanı var mı? diye merak edenler için şu bilgiyi de paylaşayım. Patates bir çok Sebzeden farklı şekilde Yine Toprağa Patates ekilerek elde edilen Vejetatif Üreme yapan Sebzelerdendir.

Örnek olarak bir toprağın altına Filizlenmiş bir Patates koyduğunuzda ilk olarak Yapraklı Patates bitkisi elde edersiniz daha sonra Patates çiçeği çıkar. Yer altında Patates yumruları oluşmaya başlar.

Tabi isteyenler Saksı içinde Patates yetiştirmek isteyenler ince kabuklu olan biraz filizlenmiş Patatesleri toprağın 3-5 cm kadar altına dikip belirli aralıklar ile sulayarak ta bu şekilde Patates Bitkisi yetiştirebilirler.

Patates Yetiştirme Deneyi Ancak bu uzun zaman gerektirir ve bildiğim kadarı ile her Mevsimde yeterli verimi alamayabilirler.

Aslında düşünüyorum da bu işlemi Filizlenen diğer Sebzeler ile de yapabilir miyiz? Yada Toprak altında yetişen Sebzelerden olan Pancar,Havuç,Soğan,Yer Elması,Şalgam,Sarımsak gibi Filizlenen Sebze çeşitlerinden de yapılabilir.

Eğer bu şekilde 5-6 Saksı Balkonda veya Bahçede Sebze yetiştirirseniz Organik Sebze Yetiştirme Tekniği ile kendi Sebzenizi kendiniz Yetiştirebilirsiniz de.

Aynı zamanda Çuvalda Patates yetiştirme Tekniği yine Toprak altına Patates yerleştirme işlemi gibi yapılır. Patates yetiştirmek zahmetli olduğu gibi ilgi isteyen Sebzeler arasındadır.

Patates ekim zamanı İlkbahar olup Şubat -Mart aylarında da ekim yapılır. Patates hasadı geldiğini Alttaki yaprakların solmasından anlayabilirsiniz.

Ancak bu Patates tarlaları için geçerli. Saksıda Patates yetiştirenler Toprak iyice kurumadan sulama yapmamalı.

Balkona Patates Bitkisi Sarmaşık Malzemeleri Nelerdir?

 • Filizlenmiş Patatesler
 • Cam Kavanoz
 • 6 Adet Kürdan
 • Saksı ve Gübreli Toprak ilerideki dönemde gerekecek.

Gelelim asıl mevzumuz Saksıda Patatesten Nasıl Bitki Yapılır?

patataesten-sarmasik-asma-bitkisi

Balkona Patates Bitkisi Sarmaşık yapımı

 • Orta büyüklükte  Patatesleri filizlenmeleri için serin bir yerde bir süre bekletin
 • Cam Kavanozun içine dolmasına yakın derecede Su doldurun.
 • Patatesin altına birbirine çok yakın olmayacak şekilde 3 adet kürdanı 1 cm kadar batırın.
 • Patatesin cam kavanozun dışında kalan bölümüne de 3-4 tane Kürdan batırın-Çevresine
 • Pencere kenarına ışık ve Güneş alan bir yere içinde Patates olan Cam Kavanozu koyun.
 • Patatesler 2-3 gün içinde filizlenmeye başlayacaktır.
 • Patateslerin Bitkileri yapraklanmaya başladığında (Takriben 8-10 gün sürebilir) 3/2 Toprak 3%1 gübre olan Toprağın içine Patatesi toprak altında Bitkisi toprak üstünde olacak şekilde ekin.
 • Patates Saksısını yani Bitkisini Asılacak şekilde Balkon veya Salonunuza Güneş görebilecek bir alana yerleştirin.
patatesten-nasil-asma-sarmasik-bitki-yapilir
patatesten-nasil-asma-sarmasik-bitki-yapilir


Benzer Yazılar:

POLARDAN ARI OYUNCAK YAPMAK
Keçe kumaşıyla yapılan şirin mi şirin Arı oyuncak evlerinde çocuklarına şöyle büyük ve yumuşak bir oyuncak yapmak isteyenler için. Tabi burda polar kumaşıda kullanılarak yapılmış fakat siz ister keçe ister polar veya farklı kumaşlarlada yapabilirsiniz. Malesef arımızın şablonu yok fakat zaten parçaların nasıl kesildiğini resimlerden sizde görüyorsunuz. Oyuncağınızın  içine pamuk ...
POLİMER KİL İLE KUZU YAPIMI
Önceki zamanda sizlere fimo hamurundan nasıl kuzu yapabileceğinizi resimlerle detaylı bir şekilde göstermiştim onuda görmek isterseniz Burdan Bakabilirsiniz.Diğer hayvan şekilleri,takılar,tespih,biblo,çerçeve,tablo örneklerinede Burdan Bakınız. fimo-hamurundan-kuzu-yapimi fimo beyaz renk hamur. terciğe göre krem el,yüz ve ayaklar için.hamurların şekle hazırlanışı Son hazırlıklar kafa ve ayak hazırlanışı kürdanı kuzunun vücuduna şekli vermekte kullanmışlar.yapıştırıcı ile monte edip ...
KARTON RULOLARDAN KALEM ORGANİZATÖRÜ YAPILIŞI
Ortalarda dolaşan, etrafa saçılan kalemleri çocuklara toplamaları için teşvik etmek gerekiyor bazen.Bizim evde her hafta kalem,silgi,kuru boya,kurşun kalem vs alınır. Tabi Okula giden 3 küçük çocuk annesi olunca her temizlikte koltuk altlarından,Koltuk arkalarından,yatakların altından vs,vs kalem toplamak ve bu kalemleri Bunlar ne diye feryat etmek biz annelere düşüyor:) Boşalmış tuvalet ...
KASNAK İÇİ PANO EL İŞİ MANZARA İŞLEME MODELLERİ
Kasnak içi Keçe ile yapılan Tablolar ve Panolar örnekleri ve modelleri. Keçe ile el işleri birbirinden şık güzel Keçe İle Kasnak içi Manzara işlemeleri evlerimizin dekorasyonunda ayrı bir hava katıyor. Keçe işleme sanatı son yıllarda ülkemizde en çok kullanılan hobi dallarından biri haline geldi. Eskiden kasnak kullanımı sadece etamin, nakış gibi el ...
İÇECEK TENEKE KUTULARI İLE HARİKA LAMBA MUMLUK YAPILIŞI
Ortaokul ve Lisede Öğrencilere verilen Teneke İçecek Kutularından Lamba Mumluk Nasıl Yapılır? Resimli adım,adım yapım aşamaları. Evinizin Dekorasyonun da Romantik bir aydınlatma yapmak isterseniz Bira,Kola,Fanta,Enerji İçeceği gibi Tenekeden olan Kutuları Dekore edip çok güzel Mumluk lambalar yapabilirsiniz. Geri Dönüşüm yapılan Mumluklar hakkında sitemizde sizler için hazırladığımız Resimler ile nasıl yapacağınızı anlattığımız bir ...
KEÇE NERGİS ÇİÇEKLERİ İLE ŞIK DEKORE FİKRİ
Sizlere evinizin Dekorasyonun da farklılık yaratacak hiç solmayan ve kurumayan El yapımı Keçe Nergis Çiçeği ile Vazoluk Keçe Çiçek Çalışması. Resimli Keçe Çiçek yapılışı isteyen Saniye hanım ve sizler için Hobi ve Keçe Örnekleri bölümünde daha bir çok Keçeden Nasıl Çiçekler Yapılır? Resimli anlatımlı olarak görebilirsiniz. Keçe Nergis yapımı için size gerekli ...
KEÇE VE DÜĞMEDEN ÇİÇEK YAPILIŞI
Düğme eskiden olduğu gibi sadece giysileri ilklemek için kullanılmıyor.Bir çok şekilde kullanııyor. Örneğin motif süslemelerinde,çiçeklerde,hatta geçenlerde düğmelerden bardak altlığı nasıl yapılır onu paylaştım sitemde.Keçede Eskiden beri var olan ama bir kaç yıldır her türlü aksesuar ve giysi süsleri vs için kullanılmaya başlandı.Bende Keçe Ve Kumaşın birleştiği Hoş Bir çiçek kombinasyonunu ...

Admin-Dilek Özatmaca

Ben Kimim daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

2 thoughts to “EVDE BALKONDA PATATES BİTKİSİ YETİŞTİRME TEKNİĞİ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir