Skip to main content


patataesten-sarmasik-asma-cicegi

EVDE BALKONDA PATATES BİTKİSİ YETİŞTİRME TEKNİĞİ

Patates yetiştirmek-Filizlenen Patateslerden Sarmaşık Asma Bitkisi– Balkon için Asma Sarmaşık şeklinde Bahçe ve Balkonunuzda hatta Evinizin güneş alan bir yerinde kendinize  ile küçük Yeşil bir Bahçe yaratmak ister misiniz?

Patates Yetiştirme Teknikleri,Patates Bitkisi yetiştirmek için gerekli bazı işlemler var. Filizlenen ya da halk değimi ile cücüklenen Patatesleri bundan sonra atmayarak bir cam kavanoz ,Saksı ve bir kaç Kürdan ile tekrar hayat bulmasını sağlayacağız.

Balkonunuzda bir çok Sebzeden faydalanarak kendinize Balkonda küçük bir Sebze Bahçesi yapmanız için gerekenleri sizlere detayları ile anlatalım.

Patatesle Sarmaşık Asması yapmaya başlamadan önce Patatesin yanına Plastik Damacana içinde ama içine soğanları ekerek değil yalardan açılan deliklerden Kuru Soğanları ekerek Taze Soğan Yetiştirebilirsiniz.

Bitki Yetiştirmeyi ve Çiçek bakmayı sevenler için Mutfakta Bitki Yetiştirme hakkında bilgi verdiğimiz sayfada Suyu Bitmeyen Saksı yapımı ile sizin olmadığınız zamanlar da  Bitkileriniz ve Çiçekleriniz susuz kalmasın.

Patates Toğum ile mi dikilir yoksa Patates Fidanı var mı? diye merak edenler için şu bilgiyi de paylaşayım. Patates bir çok Sebzeden farklı şekilde Yine Toprağa Patates ekilerek elde edilen Vejetatif Üreme yapan Sebzelerdendir.

Örnek olarak bir toprağın altına Filizlenmiş bir Patates koyduğunuzda ilk olarak Yapraklı Patates bitkisi elde edersiniz daha sonra Patates çiçeği çıkar. Yer altında Patates yumruları oluşmaya başlar.

Tabi isteyenler Saksı içinde Patates yetiştirmek isteyenler ince kabuklu olan biraz filizlenmiş Patatesleri toprağın 3-5 cm kadar altına dikip belirli aralıklar ile sulayarak ta bu şekilde Patates Bitkisi yetiştirebilirler.

Patates Yetiştirme Deneyi Ancak bu uzun zaman gerektirir ve bildiğim kadarı ile her Mevsimde yeterli verimi alamayabilirler.

Aslında düşünüyorum da bu işlemi Filizlenen diğer Sebzeler ile de yapabilir miyiz? Yada Toprak altında yetişen Sebzelerden olan Pancar,Havuç,Soğan,Yer Elması,Şalgam,Sarımsak gibi Filizlenen Sebze çeşitlerinden de yapılabilir.

Eğer bu şekilde 5-6 Saksı Balkonda veya Bahçede Sebze yetiştirirseniz Organik Sebze Yetiştirme Tekniği ile kendi Sebzenizi kendiniz Yetiştirebilirsiniz de.

Aynı zamanda Çuvalda Patates yetiştirme Tekniği yine Toprak altına Patates yerleştirme işlemi gibi yapılır. Patates yetiştirmek zahmetli olduğu gibi ilgi isteyen Sebzeler arasındadır.

Patates ekim zamanı İlkbahar olup Şubat -Mart aylarında da ekim yapılır. Patates hasadı geldiğini Alttaki yaprakların solmasından anlayabilirsiniz.

Ancak bu Patates tarlaları için geçerli. Saksıda Patates yetiştirenler Toprak iyice kurumadan sulama yapmamalı.

Balkona Patates Bitkisi Sarmaşık Malzemeleri Nelerdir?

 • Filizlenmiş Patatesler
 • Cam Kavanoz
 • 6 Adet Kürdan
 • Saksı ve Gübreli Toprak ilerideki dönemde gerekecek.

Gelelim asıl mevzumuz Saksıda Patatesten Nasıl Bitki Yapılır?

patataesten-sarmasik-asma-bitkisi

Balkona Patates Bitkisi Sarmaşık yapımı

 • Orta büyüklükte  Patatesleri filizlenmeleri için serin bir yerde bir süre bekletin
 • Cam Kavanozun içine dolmasına yakın derecede Su doldurun.
 • Patatesin altına birbirine çok yakın olmayacak şekilde 3 adet kürdanı 1 cm kadar batırın.
 • Patatesin cam kavanozun dışında kalan bölümüne de 3-4 tane Kürdan batırın-Çevresine
 • Pencere kenarına ışık ve Güneş alan bir yere içinde Patates olan Cam Kavanozu koyun.
 • Patatesler 2-3 gün içinde filizlenmeye başlayacaktır.
 • Patateslerin Bitkileri yapraklanmaya başladığında (Takriben 8-10 gün sürebilir) 3/2 Toprak 3%1 gübre olan Toprağın içine Patatesi toprak altında Bitkisi toprak üstünde olacak şekilde ekin.
 • Patates Saksısını yani Bitkisini Asılacak şekilde Balkon veya Salonunuza Güneş görebilecek bir alana yerleştirin.
patatesten-nasil-asma-sarmasik-bitki-yapilir
patatesten-nasil-asma-sarmasik-bitki-yapilir

Benzer Yazılar:

TUVALET KAĞITI VE PLASTİK TABAKTAN KAPLUMBAĞA YAPILIŞI
Tuvalet kağıdı rulosu,plastik kapaklı tabak,yeşil kağıt ve koli bantlarından yapılan ve aynı zamanda küçükolan kaplumbağalarıda pet yada plastik tabaktan baş ve ayaklarınıda kartondan basitçe,kolayaca yapabilirsiniz.Özelilkle okullarda hayvanları tanıtmak ve sevdirmek için yaptırılan bu ...
SÜET DERİLİ ZİNCİR BİLEKLİK ÖRME
Ev yapımı Takı Tasarımcılığı Ülkemizde de çok gelişti. Bugün Süet ince ip ile Zincirleri birleştirip güzel bir Resimli anlatımlı Bileklik Zincirli Künye yapacağız. Burada Süet yerine Deri,Kurdele,örgü ipi,Makrome gibi farklı ipler de deneyebiliriz. Takı menüsünde ...
EVA KAĞIDI VE PLASTİK ŞİŞEYLE HOROZ ŞEKLİNDE KALEMLİK
Bugün sizlerle revistaartesanato.com.br sitesinde gördüğüm ve çok beğendiğim Horoz şeklindeki kalemlik gördüm o kadar şirinki eminim gördüğünüzde sizde çok beğeneceksiniz. Eva kağıdı ve Plastik şişe altı kullanılarak yapılan bu Horoz yada Tavuk ( ...
KEÇE İLE ÇOK SEVİMLİ KONİ ŞEKLİNDE OYUNCAK FARE DİKME
Keçeden dikilen Oyuncaklar Şirin keçe Oyuncak Fareler şirin Puf oyuncakları sevenler için. Fare oyuncağınızı isterseniz Keçe yerine Polar ile de dikebilirsiniz. Keçe ile nasıl oyuncak  Koni Şeklinde Fare dikilir? sorusu için dikilişi oldukça basit bu ...
ELLERİMİZLE GÖLGEDE HAYVAN ŞEKİLLERİ OLUŞTURMA
Gölgede Hayvan şekli oluşturmak için ellerimizle yaptığımız şekiller Gölge oyunları bizim çocukluğumuzda okulumuza gelen Gölge oyuncuları tarafından sıkça yapılır bizde okulda o gün güzel bir gün geçirmenin keyfini yaşardık. Günlerce okulda konuşulan öğrenciler arasında ...
KUMAŞLARDAN TAVŞANDAN BEBEK YAPILIŞI
Hangimizin çocukluğunda oynadıkları oyuncaklarından asla unutmadığı hatta bazılarının hala sakladığı oyuncakları yokki.Ya Annelerimiz yada Babalarımızın bizler mutlu olalım diye oturup didindikleri,uğraştıkları oyuncaklarımız unutulurmu hiç.Benimkiler ablam ve bana bebek yapmışlardı.Abim içinde bir At.Ben benim ...
PLASTİK ŞİŞE KAPAKLARINDAN RENKLİ DEKORATİF AVİZE YAPMA
Aynı türde plastik içecek kapaklarından yapılan Avize inanılmaz güzel olmuş. Kapakların renkli olması ve spral misali dikkatli ve titizce dizilerek sıcağa dayanıklı bir sıvı yapıştırıcı ile yapıştırılarak çok şık ve orjinal olmuş. Burda ...

Admin-Dilek Özatmaca

Ben Kimim daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

2 thoughts to “EVDE BALKONDA PATATES BİTKİSİ YETİŞTİRME TEKNİĞİ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir