YAKIN DÖNEM HİNT EKONOMİSİHint Medeniyeti

Yakın Dönemde Hint Ekonomisi

Hint Medeniyeti

Hindistan?ın ekonomisi geleneksel kasaba çiftçiliğe, modern tarıma ve el sanatına dayanmaktadır. Hizmet sektörü ekonomik büyümenin en önemli kaynağıdır. Hizmet sektöründe iş gücünün üçte biri istihdam edilmekte iken iş gücünün beşte üçü tarımda yer almaktadır. Hindistan hükümeti, dünyanın gelişimine ayak uydurarak yabancı ticaret ve yatırım üzerindeki kontrolünü azalttı.2006?da tarım dışı ürünlerde ortalama % 12.5 gümrük vergisi alındı. 2006?da Devlet tekelindeki endüstrilerde özelleştirilmesi durgundu ve özelleştirme hala tartışma yaratmaya devam etmektedir. Ekonomik büyüme Yeni Delhi?nin federal mali açığını azaltmasına yardımcı oldu.

Hint ekonomisi son yirmi yıldır düzenli şekilde büyüyor. Harklı sosyal gruplara, ekonomik gruplara, jeolojik bölgelere ve kırsal ve kentsel bölgelerle mukayese edildiğinde ekonominin büyümesi oldukça düzensizdir. Son zamanlarda, Hindistan, birçok eğitimli, İngilizce konuşan insanlardan çok uluslu ortaklıklar kurmak amacıyla faydalanmasını bilmiştir.

Ülkede ekonomik eşitsizlik oldukça az olmasına rağmen (Gini katsayısı: 2000?de 32.5) bu eşitsizlik giderek artmaktadır. Büyük ve artan nüfus temel sosyal, ekonomik ve çevresel bir sorundur.

Hakkında Admin-Dilek Özatmaca 5065 Articles
43 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Be the İlk yorumu siz yapın to comment

Yorum Yazabilirsiniz

Your email address will not be published.


*