UZMANINDAN İYİ SİTE NASIL YAPILIR TAVSİYELERhorozz.net-site-resmi  Bundan tam 6 yıl önce Horozz.net sitesinin forumunda forumun en acemi ve yeni paylaşımcılarından biri olduğum dönemlerde hiç birgün benimde bir site sahibi olacağım aklıma gelmezdi. Horozz.net sitesinin saygın ve sevilen sahibi Adnan bey o zamanlar gerek beyfendiliği,gerek acemilere karşı hoşgörü ve sabrı ,gerek webmaster alanındaki tüm uzmanlığıyla benim İdolum olmuştu kendisi. Forumda dolaşırken foruma nasıl içerik eklenir onu dahi o zamanlar bilmezdim ve o forumdaki modlar ve deneyimli üyeler sayesinde öğrenmiştim. Foruma birşey eklerken sıkıntı yaşadığımda modlardan ziyade hocamız Adnan beye yani adminimize mesaj atar ona sorardım. Sağolsun hocamız Takıldığımız her konuda sabırla beni bilgilendirirdi. O zamanlar bir site nasıl yapılır,html nedir,css nedir php nedir veritabanı ne işe yarar ftp nedir,domain ve host nedir hiç bilmez hatta böyle bir şeylerin olduğundan bihaber web sitesi sahibi olmayı arzulardım. Ben o zamanlar site yapanların diğer değimle webmasterlerin hepsinin bu işin üniversitesini okumuş mühendisler,yazılımcılar,programcılar gibi uzman kişiler olduğunu düşündüğümden bir site açabilme ihtimalimin 0 olduğunu varsayardım. O sıralar forumda çok sevdiğim bir üye kardeşimiz vardı bedava alan veren bir siteden site açmış ve bana sitesinde mod olmamı teklif ettiğinde çok heyecanlanmış ve nasıl bir site yapabildiğine şaşırıp kalmıştım. Bedava siteyi nasıl açtığını araştırınca benide bir site açma hevesim tekrar başgöstermiş ve o gece 28 0cak 2008 yılında ilk sitemi bedava-sitem.com sitesinden açmıştım. Sabaha kadar bs forumunda siteye nasıl içerik eklenir neler yapılır araştırmış ve ordaki zamanın admin,üye ve modlarınında yardımıyla ve azmim sayesinde sitemi oluşturmaya başlamıştım. Hep çok saygı duyduğum Adnan hocamız gibi büyük ve internette populeri,saygın bir site açmaktı ilk hedefim. Tabi bunun mümkün olması için bir fırın ekmek yemek yeterli olmuyor 6 yıl geçmesine rağmen haliyle ben hala Adnan hocamızın (Horozz.net sitesinin sahibi) yanında acemiyim. Kendileri bu işe yıllarını vermiş internette en çok sayılan ve sevilen yılların bilgi birikimine ve tecrübesine sağip bir hocamız. Hala horozz.net sitesinden Adnan hocamızın derin bilgilerinden kendisinin bizzat yazdığı makaleleri okuyarak kendimi geliştirmeye ve bilmediklerimi öğrenmeye çalışıyorum. Bugün onun bir makalesini daha okudum ve benim gibi webmaster olmaya çalışanlar için nasıl iyi site yapılır tavsiyelerini okuyarak burdanda benim gibi acemiler için paylaşmaya çalıştım.Burdan Adnan Dan hocamıza selam eder benim bu yolda ilerlememe ilham olan kişiye saygılarımı sunarım.

 

Horozz.net sitesinin sahibi Adnan Dan tarafından yazılmış makeledir

Genç/ortayaşlı (yaşlı demiyorum, çünkü yaşlı olanlar zaten internetin ne olduğunu bilmiyorlar tam anlamı ile) pekçok kişi kıyısından köşesinden kendi sayfasını yapma olayına bulaşmıştır.. Kimisi bedava sayfalardan, kimisi bedava blog hizmeti veren yerlerden, kimisi hazır site sistemlerinden.. Bunların içinden çok azı sıyrılır..

 

Onun içindirki internet bugün çöplük gibi ve google, bing, yandex gibi büyük arama motorları çöplükten iğne ayıklar gibi iyi siteleri ayıklamaya çalışıyor.. Sizde bu iğnelerden biri olmak ve çöplükten sıyrılmak istiyorsanız buyrun bakın neleri yaparsanız iyi olur..

Altta vereceğim tavsiyeler genel anlamda tüm siteler için geçerlidir..

 • Öncelikle sabırlı olacaksınız.. Hiçbir başarı birden bire gelmiyor.. Sabır sabır sabır.. Ana anahtarınız bu olmalı.. Hızlı koşan atın moku seyrek düşer aklınızdan çıkarmayın..
 • Kendi domaininizi alın ve kendi hostunuzu kullanın.. Arama motorları örümcekleri bu siteleri indexine alırken öncelik tanır.. Bedava servislerin üst sıralarda çıkması çok zordur..
 • Sitenizi açar açmaz para kazanma peşine koşmayın.. Reklam almak ve “nasıl kazanırım” kaygısına sokmayın kendinizi.. Önce kendi siteni adam et ondan sonra bu iş için para verebilecek olanların karşısına çık.. Zira kimse kimseye bedava para vermiyor..
 • Hep söylenir özgün içerik, özgün içerik diye.. Kimse çok dikkate almaz bunu.. Oysa çok önemlidir.. Başka sitelerden gönderileri kopyala yapıştır yaparsanız başarı beklemeyin o siteden.. Arama motoru şirketlerinde onlarca çalışan var ve işleri sadece arama sonuçlarının en iyi çıkmasını sağlamak.. Bunun için her türlü varyasyonu düşünürler.. Kendinizi onlardan akıllı sanmayın.. Kopyala yapıştır içerikte mantık basit çalışır arama motoru örümceklerinde.. Bir içeriği ilk kimden almışsa sonuçlarda onu en tepeye yerleştirir.. Sonraki onun altında, altında, altında, altında.. diye devam eder bu.. Diyelimki siz alıntıyı yapan 100. sitesiniz.. Arama sonucunda 100. sıradasınız demektir.. Tabi aynı konu ile ilgili farklı içerik barındıran başka site yoksa 100. sıradasınız.. Aynı konuyu 500 site daha anlatmışsa farklı içeriklerle o 500 site sizden önde olur..
 • Bir site yapmışsanız ve 1-2 ay içinde başarılı değilmişsiniz gibi görünüyorsa hemen kaldırıp atmayın o siteyi.. Özellikle özgün ve farklı bir içeriğe sahipse.. Zaten arama motoru örümcekleri sitenizi ziyaret ettiğinde hemen kısa sürede sizi indexlemez.. Önce ön belleğe alır.. Ara ara ziyaret eder.. Hala aynı içerik ve site duruyormu diye kontrol eder.. Özellikle yeni domainler için geçerlidir bu.. Site 6-7 ay gibi hala kapanmamış ve o içerikle devam ediyorsa ilk aldığı indexle başlar veritabanına eklemeye sizi.. Hızlı yükselen siteler sandbox`a (yani arama motorundan yasaklanma) düşebilir.. Spam yapıldığını hesap eder arama motoru sistemi..
 • Tasarımı çok cicili bicili, uçan kaçan şeylerle doldurmayın.. Sitenin yüklenme hızını düşürür ve buda arama motoru örümcekleri geldiğinde siteye girmesini zorlaştırır, bazanda indexlemeden gider.. Ayrıca kullanıcılara ilk başta güzel gelsede favorilerine alma dürtüsü vermez…
 • CMS (Hazır web sistemleri) kullanıyorsanız (wordpress, xoops, joomla, php nuke, vs.. gibi) mümkün olduğunca az eklenti kullanın.. Eklenti kurmak için ayıracağınız zamanı o eklentiyi anlatmakta kullanın sitenizde.. Ayrıca ne kadar çok eklenti o kadar yavaş site demektir.. Birde CPU sorunu var tabi..
 • Birden fazla farklı içeriklerde siteler kurmayın.. Bunun yerine tek bir site üstünde o içerikleri sunun.. Siteniz daha bol içerikli, özgün ve dikkat çekici olacaktır.. Hem ziyaretçileriniz hemde arama motorları bu tip siteleri sever.. Özellikle tek konuda odaklanan ve o konuda bol içeriğe sahip olan siteleri arama motorları asla es geçmez…
 • Site genelinde mümkün olduğunca az reklam bulundurun.. Hele popup açan reklamlara asla ama asla yer vermeyin.. Süper bir site yapmış olsanız bile sırf popup reklam yada bildirim site değerini düşürecektir..
 • Paylaştığınız içerikleri mümkün olduğunca dikkat çekici konulardan seçin ve kendiniz yazın.. Başka yerden alıntı konu ekliyorsanız başlığı değiştirin, içeriği kendi kelime ve cümle yapılarınızla güçlendirin.. Mümkünse alıntı içeriği okuyun anlayın ve kendi yazınızla anladığınızı yazın..
 • Sadece kendi sitenizle ilgilenmeyin.. Bu işlerde iyi olan forum, webmaster sitelerine girin ve dolaşın bakın.. Bu işe benim tavsiyem günde yarım saat ile bir saat arası ayırın..
 • Dünya kadar sitede binlerce SEO makalesi vardır.. Bunlara itibar etmeyin.. Siz kendi sitenize odaklanın ve özgün içeriğinizi geliştirin.. Merak etmeyin siz bile anlamadan ufak ufak ziyaretçi sayınız yükselecek ve arama motorlarının dikkatini çekecektir..
 • Arama motorları için kendinizi kasmayın.. Girin kaydedin ama daha hızlı yükseleyim diye sürekli uğraşmayın.. Bir kez yapmanız yeterlidir..
 • Çoğu site dosya, resim yüklemelerini başka yere yapın ordan sitenizde verin der.. Yanlış yönlendirmedir bu.. Hostunuza güveniyorsanız kesinlikle resimleriniz yada dosyalarınız kendi hostunuzda olsun.. Başka yere yapılan yüklemeler bir süre sonra silinebilir ve siteniz kırık linklerle dolar.. Bakmayın siz başka yere yükleyin türündeki söylemlere..
 • Özellikle blog yazıyorsanız kendi kişisel düşüncelerinizi, duygularınızı yazın.. Misal teknoloji yazacaksanız kendi değerlendirmelerinizi yazın.. Sağdan soldan alıntılarla çöp site olmaktan öteye gidemezsiniz..
 • Sitenin görünümünü sürekli değiştirip, sağına soluna aksiyon eklemekten vazgeçin..
 • Sitenizin ana sayfasına sürekli bakın.. Ama o sitenin sahibi imiş gibi değilde, siteyi ziyaret eden biri gibi.. Bir başkasının sitesine bakıyormuş gibi kendi kendinize değerlendirme yapın sitenizle ilgili.. Bu sizi doğrulara götürecektir..
 • Alexa, Pagerank, DMOZ gibi şeylerle kafanızı yormayın.. Onların emirlerine göre hareket edeceğim diye kendinizi kasarsanız siteniz özgün olmaktan çıkar.. Zira sizin gibi bunlara göre sitesini düzenleyen binlerce insan var.. Bunu unutmayın..
 • Sitenizi bir iş gibi düşünmeyin.. Orayı kendi özel alanınız gibi düşünün.. Evinizdeki odanız gibi internettede bir odanız eviniz varmış gibi düşünüp o şekilde hareket edin..
 • Kimseye güvenmeyin sitenizi yaparken.. Kaşınan başınızı gelip başkası kaşımaz.. Editör, yazar, moderatör adı her ne olursa olsun alt kadrolara site devamlılığı konusunda güvenmeyin.. Kendi sitenize sizden başka kimse adam gibi sahip çıkmaz..
 • Bir yerden alıntı yaptığınızda; alıntı yapılan yere link verin yazının altında kaynak şeklinde.. Hem saygın bir yeriniz olur web tasarımcıları arasında, hemde arama motorları, verilen linkleri dolaşırken sitenizdede kalmaya devam eder ve daha uzun süre sitenizde kalır indexleme için..
 • Yazılarınızı vakit buldukça digg, stumbleupon, linkedin,yigg gibi sosyal imleme sitelerine ekleyin.. Arama motorlarına yada dizinlere eklemekten daha etkilidir emin olun.. Biraz zamanınızı alır ama etkisi daha kalıcıdır..
 • Çok fazla etiket (tag) kullanmayın.. 3-5 taneyi geçtikçe arama motoru örümcekleri için ufak ufak spam site statüsüne girmeye başlarsınız.. 100 tane etiketinizde her birinde bir yazı linki olacağına 5 tane etiketinizde her birinde 10 yazı olması daha değerlidir mantığındadır arama motoru örümcekleri..

Aslında olaya hobi gibi bakın.. Öyle siteyi çok büyütürüm, çok para kazanırım yada iyi paraya satarım gibi düşünmeyin.. Çocuğunuz gibi olsun siteniz.. İlgi, alaka gösterin.. İyi niyetli olun ve keyfinize göre davranın sitenizde..

Şimdi bu yazıyı okuyup beğenen biri bir forumda yada sitesinde verirse bilsinki o vermeden önce bu yazı burada yayınlandı.. Google örümceğinin her yeni yazıda sitemizi ziyaret ettiğini düşünürsek (-ki öyle zaten) buradan sonra yayınlandığı yer google örümcekleri için kopyacı site statüsüne girer.. İşte üstte bir maddede kaynak gösterin diye anlatırken söylemek istediğim buydu.. Kaynak verilirse google ordan burayada gelir ve yazıyı burdada görürse diğer site kaynak belirtmiş ve aynı yazı değiştirilmemiş diyerek o siteyide indexine alır..

İşin özü burda yatıyor.. Örümcekler mantık çerçevesinde hareket ediyor anlıyacağınız..

Kaynak.İyi site nasıl yapılır

Hakkında Admin-Dilek Özatmaca 5064 Articles
43 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

12 Comments on UZMANINDAN İYİ SİTE NASIL YAPILIR TAVSİYELER

 1. Ne kadarda güzel anlatmışsınız olayı Dilek hanım. Bende elimden geldiğince sizi örnek almaya çalışıyorum. Şimdi fark ettimde bu iş o kadar kolay bişey değil yâda bana şimdi zor geliyor. Düşünü yorumda kendi kendime insanlara yararlı olabilecek bir kapasitede miyim diye kendimi bir tartıyorum, ama çok hafif geliyorum. İş bir site yapmakla bitmiyormuş, ne yazayım nasıl yazayım ben ne biliyorum okuyuculara ne verebilirim diye kendi kendimi yemeye başladım. En iyi bildiğim şeyler meslekle ilgili onlarda bir yere kadar, kafam sanki durdu çalışmıyor ne kadar boş bir insan olduğumu fark ettim birden bire. Off of

  • Merhabalar Erdal
   Güzel ve Kaliteli bir site zamanla yerine oturur onun için sabırlı ol acele etme. Büyük sitelerin (mynet gibi) neler paylaştığına bak ve paylaşınları oku,öğren kendi fikirlerini de katarak makale yaz.Makale yazarken içinden geldiği gibi sanki yeni öğrendiğin bir şeyi heyecanla arkadaşına aktarıyormuş gibi yaz enerjini yitirme.

 2. :) WordPress kullanmayıda çözmüşsün.. horozz`da wp üzerine kurulu.. Demem oki her hafta 1 yazı sen horozzda yaz bende burada yazayım..

  Sadece sen bizde yaz diyeceğim ama o şekilde bir istek ayıp olur.. hiç kimseye hiç bir yerde yazmıyorum.. Sanırım bir nevi destek olmuş olur sitenede..

  • Hocam ne demek horozz.net sitesinin bir yazarı olmak benim için şereftir.Az önce üye olmak için iletişimden davetiye kodu istedim kodum gelsin en kısa sürede nacizane elimden geldiğince yazılarımı yazarak sitenizde sevinçle paylaşacağım.Sizin benim sitemde tek bir makalenizin olması dahi nazarca.com sitesinin en değerli sayfası olacağından tek bir yazınız dahi yeter hocam.Üyelik kodum geldiği taktirde tekrar horozz.net sitesinin bir üyesi olacağım için çok mutluyum teşekkürler hocam:)

 3. Öncelikle hakkımda söylemiş olduğunuz ince ve hoş düşünceler için çok teşekkür ediyorum..

  İşte benim sitemiz genelinde sevdiğim olay bu.. 12 yıldır, zaman zaman saldırılar ile kesilmeler yaşasada, değişimler geçirsede sitemizden çıkan kullanıcıların gerçekten alması gerekenleri alması..

  Bugün geçmiş ve şimdiyi kıyasladığımda sitemizde kullanıcı olmuş dostlarımızın çok güzel sitelerini görüyorum.. Öyle iyiler varki horozz`dan bile üst düzeye gelmiş, iyi yerlerde olan.. Tıpkı burası gibi.. Dostların böyle sitelerini gördükçe inanılmaz keyif alıyorum.. Tıpkı burayı görünce aldığım gibi..

  Şimdiye kadar buraya nasıl denek gelmemişim hayret.. Yoksa bir dostun oldugunu bilmeden çoktan tanıtmıs olurdum sitede.. Geç olsun güç olmasın düşüncesi ile sanırım horozz`da site tanıtımına almak gerek değilmi? Hem eski dostların bizde yer almış birinin neler yaptığını görmesi açısından, hemde yeni dostların daha bir azimle bu işe devam etmesi açısından iyi olur..

  Ve burası ile ilgili düşüncelerimde burada değil horozz üzerinden belirtmiş olacağım bu şekilde..

  Son bir dipnotcuk: hadi değişim yapalım.. sen bizde yaz bende burada..

  • Sayın hocam
   Yazdığınız bu güzel iltifatları defalarca arka arkaya okudum ve ne kadar mutlu olduğumu anlatmaya ne kelime haznem nede sayfa yeter. Her zamanki gibi yine mütavaziliğinizi göstermiş horozz’dan daha iyi diye Tevazu göstermişsiniz çok sağolun fakat ne haddimize. Siz bizlerin önünde giden bir yol gösterici oldunuz hep. Ben horozz’da masalinam nicki ile üye olduğum günlerden bu yana tam 6 yıl bitti yakında 7. senesi olacak fakat siz her zaman benim idolum oldunuz. Sizin sitenize ne çok emek verdiğinizi sitenizin gözünüzün nuru olduğunu yıllardır en iyi bilenlerdenim. Sizin sitenizdeki makalelerinizdeki samimi ve içten uslubunuz ile her zaman içimizi ısıttınız sizi hep aileden biri olarak gördüm.Bende aynı sizinde olduğunuz gibi sitemde hep dürüst,samimi ve içten olmayı amaçladım. Sitemi sadece bir gelir kapısı olarak değil dışarıya açılan küçük dünyamı ziyaretçilerimle kurduğum bağ ile kocaman ve sonsuz bir hale getirdim. Horozz üyesi olduğum dönemlerde 4,5 ve 1,5 yaşında 2 çocuk annesi 33 yaşlarında genç bir ev hanımıyken sizin gittiğiniz yoldan gitmeye karar verdiğim o günden bu güne değişenler artık 2 çocuk annesi yerine artık 3 tane 2 kız ve 1 erkek annesi 40 yaşlarının heyecanını yaşayan evine eşine ek kazanç sağlayarak yardımcı olmaya çalışan siteler yapan bir anne oldum.Hocam inanın o kadar heyecanlı ve sevinliyimki size ulaşabildiğim ve bu güzel iltifatlarınızdan dolayı son dipnotunuzu utanarak tam olarak anlamadığımı belirtmek istiyorum. Eğer bana açılımını yazarsanız inanın çok sevinirim çok mahçubum inanın.

1 Trackbacks & Pingbacks

 1. İyi Web Sitesi Yapmak İçin | InterneteYaz.com

Yorum Yazabilirsiniz

Your email address will not be published.


*