gezi

Tatil Yapmanın 5 Faydası

Tatil Yapmanın 5 Faydası

tatil
tatil

Kış geldi, bitmeyecek, geçmeyecek derken neyse ki geçti ve baharın hemen ardından yaza kavuştuk. Artık üç ay boyunca yazın keyfini çıkarabilir, müsait olduğumuz, kaçamak yapabildiğimiz her an denizin tadını çıkarabiliriz. Kimimiz bu yaz Avrupa turu yapacak kimimiz ise bayramı fırsat bilip harika Ramazan bayramı turu seçeneklerini değerlendirecek. Her şekilde yurtdışı turları ile bir yerlere gitmek şart. Çünkü tatil yapmanın bedenimize yararları dışında psikolojik faydalarının da bir hayli fazla olduğunu biliyor muydunuz? Burada sıraladığım nedenleri okuduktan sonra tatilinizi ertelemeyi düşünmekten vazgeçecek ve bir an önce tatil çıkmak için can atacaksınız. İşte tatile çıkmanın faydaları…

Ömrünüz uzar: New York Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre tatile çıkan insanların en az 20 yıl boyunca ölüm riskini azalttığını açıkladı. Yapılan araştırmada 5 yıl boyunca deney altına alınan gruplar hiç tatil yapmazken, bir kısmı da her yıl tatile gitti. Tatile hiç çıkmayan deney grubundaki insanlarda kalp hastalıkları arttı ve ölüm riskleri yükseldi. Bu da tatilin en önemli faydasının insan ömrünü iyileştirmek ve uzatmaya yardımcı olmak olduğunu gösteriyor.

  1. Akıl sağlığınız gelişir: Amerika’daki önemli tıp dergilerinden olan Wisconsin tarafından yapılan bir diğer araştırma da kadınlar ve tatil konusunda olmuş. Sık sık tatile giden kadınlar hayata daha pozitif bakarken, çok az ya da hiç tatile çıkmayanlar ise depresif, yorgun ve sinirli bir ruh haline sahip oluyormuş. Bu da tatilin psikolojik bir ihtiyaç olduğunu da kanıtlar nitelikte.
  2. İlişkileriniz gelişir: Eğer bir insanın tatili eğlence dolu, sorunsuz ve mutlu geçmişse o kişi ilişkilerinde de başarılı olur. Çevresindeki insanlarla olumlu ilişkiler kurar, güler yüzlüdür.
  3. Çocukluğunuza gidersiniz: Şehrin gürültüsü, işin stresi, oyun alanı bulmanın zor olması gibi birçok nedenle çoğu zaman dinlenemez, spor yapamaz, sokakta dilediğiniz gibi dolaşamazsınız. Tatile çıktığınızda deniz, kum, güneş, piknik, bulmaca, tavla, voleybol gibi oyunlar ve aktiviteler ile çocukluğunuza dönebilirsiniz. Gerçek bir tatil, eğlendiğiniz zaman dilimlerini içerir ve eğlenmek de size çocukluğunuzu hatırlatır.
  4. Özgüveniniz yerine gelir: Tatile gitmek bireyin dinlenmesini, kendine zaman ayırmasını sağlar. Kendi hissettiklerini yapan ve içinden geldiği gibi davranan bireyin özgüveni de artar. Tatile çıkan biri, kendini şımartır.
About Admin-Dilek Özatmaca
43 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Fikir ve İsteklernizi yazabilirsiniz

Buraya Yorum Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak-Siteniz yoksa Boş bırakın.


*