ŞEKER HAMURUYLA PASTA SÜSÜ GÜL YAPILIŞI

Evde güzel pastalar yapıyor fakat üzerine değişik güzel süslemeler yapmak istiyorsanız bu pasta süsleme gül yapılışı hoşunuza gidebilir.Şeker hamuru, çeşitli figürler yapılabilen ya da pasta, kek ve kurabiye kaplamakta kullanılan, pudra şekeri bazlı, gıda boyası ile renklendirilebilen, yenilebilir lezzetli bir hamurdur. Evde malzemelerle kolaylıkla hazırlanabildiği ve ekonomik olduğu için marzipan yerine tercih edilmektedir. Ana bileşenleri; glikoz, gliserin, pudra şekeri, toz jelatin ve sudur.Hazır şeker hamuruyla çalışmak daha kolaydır. Hamurlar, beyaz ve birçok renkte satılmaktadır. İstendiği zaman jel gıda boyalarıyla renklendirmek en başarılı uygulamadır. Jel boyalar çok yoğundur, çok küçük miktarlarda boya ile istenen renge gidilmelidir. Toz gıda boyalarını hamura homojen yedirmek zordur. Sıvı boya uygulamasında ise hamurun yoğunluğu bozulabilir. Beyaz hamur kullanılacağı zaman, istenen miktarda renklendirmek en ekonomik yöntemdir. Elbette renklendirici seçimi yapılırken, doğal/sentetik seçimi de önemli bir noktadır.

pasta-susu-gul-yapimi
pasta-susu-gul-yapimi

Şeker hamuru, kaplama hamuru olarak kullanılabilir. Böylelikle pastaya düzgün bir şekil verilebilir ve pürüzsüz bir görünüm sağlanabilir. Şeker hamuru yumuşatılarak açılacak kıvama getirilir. Mermer tezgah hamuru açmak için uygun bir zemindir. Hamurun açılacağı alana pudra şekeri veya nişasta serpmek hamurun yapışması engellenebilir. İstenen incelikte ve genişlikte açılan hamur dikkatlice tezgahtan alınarak hava kalmayacak şekilde pastanın üzerine konulur.
Şeker hamurunun yaygın olarak kullanıldığı diğer hamur çeşidi, modelleme hamurudur. Şeker hamurundan modelleme, yani çeşitli figürler elde etmek için bazı sabitleyiciler eklenir. Bunun amacı modellerin istenen şekli oluşturabilmek ve oluşan şekli koruyabilmektir. Fakat bu uygulamada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır; hamura sabitleştirici maddelerin eklenmesi hamurun çabuk kurumasına sebep olur. Bundan dolayı hamur hazırlandıktan kısa bir süre içinde el ile şekillendirilir. Kitre, en yaygın kullanılan sabitleyicidir.
pasta-susu-gul-yapimi

pasta-susu-gul-yapimi-1

pasta-susu-gul-yapimi-2
Öncelikle youtubede bulduğum şeker hamuru nasıl hazırlanır sizlerle o videoları paylaşmak istiyorum ,buyrun şeker hamuru tarifi videolu anlatım izle

About Admin-Dilek Özatmaca
45 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat Annesi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Fikir ve İsteklernizi yazabilirsiniz

Buraya Yorum Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak-Siteniz yoksa Boş bırakın.


*