PATCHWORK,KIRKYAMA


patchwork,kırkyama,kırkpare gibi isimler kullanılmıştır…

Doğu kökenli olup,tasarruf amacı ile artan kumaş parçalarını değişik teknikler ile bir araya getirerek, bizde adı “KIRKYAMA, YAMALI BOHÇA” olan bir el sanatları dalıdır.

Tarihçesi zaten çok eskiye dayanan iğne işi ve dikişten ayrı ele alırsak, Avrupa’da ilk örnekleri, ortaçağda yatak örtüsü olarak ortaya çıkmıştır. 1477 tarihli bir belgede bu bilgiye rastliyoruz.

Bugünkü şekliyle Patchwork, 1600’lerin başında Hindistan’dan Avrupa’ya değerli kumaşların ticari yollardan getirilmesiyle doğdu. Elbise, mobilya döşemesi ve örtü (Quilt) alanlarında kullanılmak üzere üretilmiş bu harika kumaşlar çok pahalıydılar. Artık parçalar bile değerlendirilmeliydiler. Bu şekilde üretilmiş en eski örtü (quilt) 1708’de Kuzey İngiltere’de yapılmıştır.

collage

Patchwork, Amerika’ya ilk göç ve kölelik yıllarından bu yana, Avrupa’dakinden biraz ayrı bir gelişim izlemiştir.

gibi bir sürü süreçten geçip buralara kadar gelmiştir…bende bu işe bir müddettir merak saldım , sizlerlede paylaşmak istedim. kalıplarıda buldukçada eklemek istiyorum. evimde uyguladığım sedirimde , hoş ve eğlenceli bir görünüş alığını söyleyebilirim. dikiş dikmekten hoşlananlar için bence güzel bir uğraş…

şimdi kendi evimde uyguladığım sedirimin ilk hali buydu ve sürekli kayıyordu.buda belli bir süreden sonrada rahatsız bir durum halini alıyordu :)

1364193601061

ve en son halide budur… şimdi çok daha temiz ve güzel geliyor bana :) evde küçük bir delikanlı olunca yazmayada meraklı oluyorlar…

1364427295657

Fikir ve İsteklernizi yazabilirsiniz

Buraya Yorum Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak-Siteniz yoksa Boş bırakın.


*