ORTA ASYA KÜLTÜRLERİORTA ASYA KÜLTÜRLERİ

Orta Asya Kültürleri

KARATAU KÜLTÜRÜŞimdiye kadar bulunmuş en eski yerleşim yerleri ( Qala) Türkmenstan,Özbekistan,Kırgızistan,Tacikistan,Kaza kistan adları altında bölünmüş Türkistanda bulunmaktadır.Bu yerleşimler mağaralarda başlamıştır..Kabataş döneminde başlayan en eski yerleşim yeri başlangıcı milyon yıla dayanan Tacikistandaki Karatau(karadağ) dur.
İlk olması nedeniyle ve ondan sonraki qalalarla gelişim sentez ilişkisi içinde olduğundan bu kültüre Karatau kültürü denmiştir.
Bu kalaların kültürü tamamiyle,yerel otokton kültürdür,dışarıdan
hiçbir etki söz konusu değildir.(Vladimir A. Ranov)

ORTA ASYA KÜLTÜRLERİ

Alt kabataş milyon yıldan 100/80 binlere kadar dönemde şimdilik 7 Qala tespit edilmiştir.Karatau,Kuldura
Lahuti,Selungur,Kulbulak,Karakala,Karatau.
M.Ö.1 milyon Karatau qalası
M.Ö 850 binler Kuldura qalası
Selungur ve Kulbulak 250/200 binler.(V.İ.İslamov bu tarihi m.ö. 500 binler diye düşünür)
Orta Kabataş döneminde 80/35 bin yılları arası 14 yeni qala tespit edilmiştir.
Bunların içinde Teşiktaş mağarasının insanlık tarihi açısından önemi çok büyüktür.Samarkandın güneyinde bu 5489 metreye yükdelen Baysun dağındaki bu ağzı taşla örülmüş mağarada
9 yaşındaki bir çocuğun mezarı bulunmöuştur.Çek asıllı Amerikan Etnolog Hrdlıçka mezarın varlığını;
İnsan üstü bir kudretin varlığına inanılmış olması şeklinde tanımlamıştır.Orta Asya Kişisi Tanrı kavramına adımını atmış ve tarihte ilk defa örme taş duvar inşa etmiştir.Tarih olarak C 14 testi 80 bin vermektedir.Orta Asya kişisinde (Daha Türk kavramı ortya çıkmamıştır) yapı fikri oluşmuştur.

ANAV KÜLTÜRÜ
Bu uygarlığı araştırmacıların tanımlamalarıyla anlatmak istiyorum yazılacak çok şey var.Anav kültürünün doğuş tarihi M.Ö 6000 Bu tarih Sümer uygarlğının ortaya çıkışından(M.Ö.3500) çok öncedir.
Amerikalı araştırmacı R.Pumpeley’in Exploration in Turkestan adlı kitabından
“Başlangıcı yerkürenin derinliklerine gömülü olan tepesinde iskeletler bulunan Türkistanın Anav medeniyetine, bu uzun geçmiş kültürüne baktığımız zaman Mezopotamya ve Mısırın kültürlerinden daha eski bir çağda 2000 yıl devam etmiş olan bir medeniyetle karşılaşmış oluruz.Daha başlangıçta evli barklı bir köy hayatı görünüyor;kadınlar iplik büküyor,dokuma yapıyor,ekip biçiyor,zahireyi değirmen taşlarıyla öğütmeyi,fırınlarda ekmek pişirmeyi biliyorlardı..Çömlekçilik sanatkarları kaplara şekiller veriyor,ıslak killerden kapların etrafına yer yer halkalar yapıyor, uzak zamanlardan miras kalan boyalarla üzerine şekiller çiziyorlardı….Atın insan kontrolü altına alınmasının başlangıcıda burada görüyorum.”
Görüldüğü gibi Anav uygarlığını yaratan insanlar yerleşik hayata geçmişler ve tarım toplumunun ilk aşamasını yaşamaktadırlar.Sümerlerin bu uygarlığın devamı olduğu görüşü yaygınlaşmaya başlamıştır.
Bu ileri kültürün Orta Asya’da ortaya çıkması nedeniyle batılı araştırmacılar ve tarihçiler bu kültürü görmezlikten gelmiştir.Kendilerine mal edemedikleri medeniyetlerin kökenini araştırırken Orta Asyayı görmezlikten gelen Batı şimdi bu uygarlığı proto-Grek (eski yunan) adıyla kendine yamamaya çalışmakta ve bu kültürü Baktiryan adıyla tanıtmaktadır.Bu önemli medeniyetlerin ortaya çıkmasından sonra yavaş yavaş Türkistan Orta Asya ya dönüşmüş ve Türklerin tarihi daha kuzeye Sibiryaya atılmaya başlanmıştır.
Ünlü Türkolog ve kitabı çok satan Jean Roux Türk tarihini İskitlerle Sibiryadan başlatmaktadır.Böylece Türksüzleştirilen Orta asyaya sahip çıkılabileceklerdir.

Hakkında Admin-Dilek Özatmaca 5060 Articles
43 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Be the İlk yorumu siz yapın to comment

Yorum Yazabilirsiniz

Your email address will not be published.


*