OKUL DEMEK BİZİM EVDE NEDİR?

Okulların kapanmasına kaç gün kaldı hesabı:)
Çocukları olan aileler için Ocak ayı herhangi bir ay değildir. Ocak ayı 15 günlük tatilin yaklaştığının en büyük habercisidir. Öğrenci olan her evde şimdiden ileri sayım başlamış sağa sola eşe dosta Okullar ne zaman kapanıyor? Okullar 1. dönem sonu ne zaman diye soruşturuluyor kendi bildiğimizi doğruluğunu teyid etmek için eş dostla yetinmeyip internnette Okulların 1. Dönem Tatili ne zaman diye yazarak araştırma boyutumuzu bir üst seviyeye taşıyoruz.

Tabi benim gibi okula giden 3 çocuklu veliler için bu zaman çok daha yavaş ilerler. Bitmek bilmeyen sınavlar ,Performans ve Proje ödevleri , sınavlardan alınan notların sonuçlarını beklemek veli bilgilendirmeye günde 3 kere girerek yeni notların eklenip eklenmediğine bakmak, internetten taktir ve teşekkür alınıp alınmadığını analiz etmekle geçiyor günler.

Büyük öğrenciler bir nebze ödevlerini kendileri yaparken sadece ailelerin fikirlerini alııyor ,fakat küçük öğrencilere ayrılan zaman çok daha yoğun geçiyor. Benim çocuklarım 2. 3. ve 6. sınıfa gidiyorlar ve neredeyse bu aylarda evde her gece bir etkinlik yapıyoruz.

Özellikle Yeni yıl için kardanadam dan tutun yeni yıl tebrik kartlarından evde noel ağacı yapımına kadar bir çok etkinlik yaptık. Aralık ayında en yoğun etkinlik Evde müzik aleti yapımı ödevi ile geçti.

Benim ufaklıklar aynı askerlerin şafak sayması gibi şafak sayıyorlar 1. dönem okul tatiline kaç gün kaldı diye. Tabi benim gibi günde 6 defa okula gidip dönmek zorunda olan velilerde aynı hesabı yapıyorlar. Sabah ortanca çocuğum Masal’la başlıyor okul yolculuğmuz. Masal’ı okula götürüp dönmek bir gidip bir dönüşle ediyor 2 yolculuk. Öğlen Masal’ı okuldan almaya giderken öğlenci olan kızım Nazar’ı okula götürürken Masal’ı alıp dönmek ettimi 4 tabi daha bitmedi. Akşam olunca Nazar için okula onu almaya gidip eve dönüşüm etti 6. Yani sizin anlayacağınız okulun mesafesi bizim eve 1.5 km ben bu yolu 6 defa kat etiğime göre yaklaşık günde haftaiçi 10 km yol kad ediyorum. Bu arada “3. çocuk ne oldu” diye soranlara hani gözünüzden birşey kaçmıyor derim:) Oğlum Gurur’un okulu evimize yaklaşık olarak 3 km uzakta olduğundan okula servisle gelip gidiyor.

Tabi bu okul yolculuğu bana aynı zamanda çok şey kazandırıyor kalori yakmam açısından yürüyüş her ne kadar iyi gelsede her gün okula ya geç kalırsam korkusuyla sabaha karşı 3 te yatıp sabah 6,30 da kalkıp okula yetişme  derdi cabası.

Gün içinde ilk fırsatta 2 saatlik güzellik uykusuna yatıyorum fakat siesta yapmamın henüz güzelliğime güzellik kattığına tanık olmadım:)

Eğ bu kadar lafı uzattıktan sonra sadete geleyim okulların 1. dönem tatili tam olarak 24 ocakta başlıyor ve 10 şbatta tatil bitiyor. Yarıyıl tatili 24 ocak 7 şubat arası fakat 7 şubat cuma gününe denk geldiği için 10 Şubat’ta okullar 2. dönem için kapılarını açmış olacak. 13 haziran 2014 te 2. dönem okullar tatil olacak.

Çok şükür benim çocuklarım 3 de okullarında çok başarılılar. Aralık ayının son günlerinde yapılan BTS sınavlarından çok iyi sonuçlar alarak babalarının ve benim göğsümüzü bir kez dağa kabartıp egomuza tavan yaptırdılar:)

Tabi çocuklarımın başarılarını belgelemezsem olmaz şöyle kısaca derceceliri sizlerede göstereyim istiyorum mutlu bir Anne olarak.
cats
Gurur Kışla Özatmaca: Puan:566,427  31 kişilik sınıfta 1.   Okulda 6. sınıf katılımcıları arasında 240 kişiden 26.İlçede 457 kişiden 34.   İl genelinde 847 kişiden 79.   Türkiye genelinde 28757 kişiden 4196.   Oğlum geçen yıl yapılan SBS ve STS 5. sınıf sınavlarında  yine her ikisinde sınıf 1.cisi  ve okulda 10. ve 25. olmuştu.  Maalesef ilkokul mezunu Anne ve Baba olarak oğlumuza derslerinde hiç yardımcı olamıyoruz oğlum ne yapıyorsa tek başına hiç kimseden ve kurumdan bir destek almadan kendi azmi ve hırsyla başarıyor. Oğlum azmi ile aynı annesine çekmiş:)

Masal Özatmaca: Puan 674,150 –  28 kişilik sınıfta 9.  Okulda   3. sınıflar arasında 146 öğrenciden 16.   İlçede 286 kişiden 18.  İl genelinde 438 öğrenciden 19.    Türkiye genelinde 28957 öğrenciden 27. Masal’ın derecelerinin çok iyi olmasına karşı O 28557 öğrenciden 27. olmayı umursamadığı gibi sınıfta 9. olduğuna yanıp niçin 1. olamadığı için çok üzülüyor:)  Bu arada dikkat ettiyseniz Masal’ın sınıfındaki öğrencilerin ne kadar başarılı öğrenciler olduğunu fark ettinizmi?. Masal kendisine sorulan 45 sorudan 41 tanesini bilerek 9. olduğuna göre sınıfındaki diğer öğrenciler ondan sadece bir kaç soru önde.

Kızım Masal’ın en büyük şansı Saygıdeğer bir Öğretmen olan Şirin EVREN gibi bir öğretmeninin olması. Şirin hocamız sadece öğrencilere dersleriyle ilgili bilgi öğreten bir öğretmen olmaktan öte tüm öğrencilerine karşı anne sevgisi,sabrı ve şefkatiyle yaklaşan bir öğretmen. İnanın hani mümkün olsa gel dese ben bile öğrencisi olmak isterdim. Şirin hocamız sadece öğrencilerine göstermiyor o güzel hoşgörü ve anlayışını aynı zamanda biz velilere karşı sayg,hoşgörü ve sabrı inanılmaz.

Geçen yıl başka bir ilde başka bir öğretmende okuyan kızım Masal öğretmeninden gördüğü  dayak ve hakaret içeren davranışlardan dolayı okulda çok sorun çıkaran ve sorun yaşayan bir öğrenci ken şimdi Halil Atilla ilköğretim okulunda  3/E sınıfında Şirin EVREN hocamız sayesinde küllerinden yeniden doğdu. Geçen yıl 2. sınıfın 1. dönemini başka ilde okurken öğretmeninden suratına yediği tokatlar yüzünden bir gün suratı morarmış ve telefonda öğretmeniyle çok kötü bir münakaşa yaşamam sonucu öğretmeni o günden sonra kızım Masal’a her fırsatta psikolojik baskı uygulayarak sınıfta ne olsa “Masal koş bunuda Annene söyle” diye baskılar uygulamış bu şekilde kızımın ve benim psikolojimizi bozarak kızımı okuldan derslerinden soğutmuştu. Olurda bu yazdıklarımı o öğretmen okuyorsa şu anda onada burdan 2 çift söz söylemeden geçmiyeyim. “Merak etmeyin hocam Masal sizi hiççç unutmadı tabi bende ama yinede kutsal bir göreviniz olduğu için verdiğiniz emekler için Allah sizden razı olsun demeden gemiyerek nezaketsizlik yapmayı kendime yakıştırmadığımdan teşekkürler”

Oğlum Gurur’un tüm öğretmenleri sağolsnular çok iyi ve donanımlı öğretmenler ayrıca oğlum hepsini çok seviyor. Fakat oğlumun sınıf Öğretmeni Sevinç GÜRLEK hocamız aynı Şirin öğretmenimiz gibi oğlumdan sevgi ve hoşgörüsünü eksik etmediği öğrencileriyle her türlü yakından ilgilendiği için onada teşekkürlerimi borç bilerek “İyiki Gurur’un öğretmeni sizsiniz” demek istiyorum.İzmir Bornava Karacaoğlan ortaokulu 6/A öğretmenlerinin tamamına burdan saygı ve sevgilerimi sunarken oğlum Gurur Kışla Özatmaca’nın üzerindeki büyük emeklerinizden dolayı teşekkür etmek istiyorum.

Bu arada en küçük kızım küçük Nazar’ım bu sınavlara girmediği için sizlere sadece onun şu andaki notlarından bahsetmek istiyorum. Genelde 95-100 arası aldığı sınav notlarıyla abi ve ablasından hiçte geri kalmayacağını hatta sormluluk sahibi bir çocuk olarak kardeşlerinin başarılarını aratmayacağı ortada. Küçük kızım Nazar öğretmenine sevdalı desem yalan olmaz hani. Her akşam öğretmenine iyi akşamlar demek için beni beklemekten direk etse de oda öğretmen konusunda çok şanslı.  Sağolsun  Halil Atilla İlköğretim okulu 2/J  öğretmeni Asuman CIKCIK hocamızın öğrencileriyle yakınen ilgilenmesi sonucı kızıma verdiği emekler boşa çıkmıyor ve değerli hocamıza layik bir öğrenci olarak eğitimine Halil Atilla İlköğretim okulunda devam ediyor.

Gördüğünüz gibi Allahıma çok şükür ben ve sevgili eşim evlatlar konusunda çok şanslıyken evlatlarımda eğitim yolculuğundaki önderleri saygıdeğer Öğretmenleri konusunda çok şanslılar.

Bu uzun yazımı okyan benimle evlatlarıma duyduğum gururumu paylaşanlara çok teşekkürler.
nazarca.com

About Admin-Dilek Özatmaca
45 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat Annesi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Fikir ve İsteklernizi yazabilirsiniz

Buraya Yorum Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak-Siteniz yoksa Boş bırakın.


*