NORMANLARNORMANLAR

NORMANLAR

NORMANLAR

Normanlar, M.S. 912 yılından itibaren Normandiya’ya yerleşen Frenk ve İskandinav karışımı halk. Normanların soyundan gelen halk halen Fransa’nın Normandiya bölgesinde yaşamaktadır. [1]

Normanlar XI. yy.da Batı Avrupa’da ve Akdeniz’de hakim askerî güç olmuşlardır. 1066 yılında İngiltere’yi istila etmişlerdir. [1]

Normanların Vikingler ile karıştırılmamaları gerekir. Normanlar Viking soyundan gelen İskandinav kökenli bir halktır ancak komşuları olan Cermen kökenli Frenk halkalarıyla karışarak yeni bir kültür oluşturmuşlardır. Zamanla Hristiyanlık dinine geçmişlerdir. Günümüzde konuşulan Normanca, Fransızcaya oldukça benzer bir dildir.
Konu başlıkları

* 1 İngiltere’nin fethi
* 2 Ayrıca bakınız
* 3 Kaynakça
o 3.1 Dipnotlar

İngiltere’nin fethi

İngiltere’nin Normanlar tarafından fethi 1066 yılındaki Hastings Savaşı ile başlamıştır. I. William (Fatih William), İngiltere’nin ilk Norman kralıdır. Normanların egemenliği İngiltere tarihini, kültürünü ve dilini derinden etkileyen en önemli olaylardan biridir.

Bu olay İskandinav halkları ile yakın ilişkiler içerisinde olan İngilizlerin Avrupa aristokrasisi ile tanışmasına yol açmıştır. Bu sayede İngiltere Avrupa’nın en güçlü monarşilerinden birine sahip olmuş, geleneksel İngiliz yönetiminde kral ve aristokrasinin lehine köklü değişiklikler meydana gelmiştir.

Fransa ile İngiltere arasında sıkı bir rekabet başlamış, bunun etkileri günümüze kadar görülmüştür. İngiltere’nin Normanlar tarafından fethi, aynı zamanda İngiltere’nin son fethidir.

* Normandiya
* Norse
* İskandinav
* Viking
* Eski Nors dili

Hakkında Admin-Dilek Özatmaca 5066 Articles
43 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Be the İlk yorumu siz yapın to comment

Yorum Yazabilirsiniz

Your email address will not be published.


*