MISIR PİRAMİTLERİMISIR PİRAMİTLERİ

MISIR PİRAMİTLERİ (DÜNYA’NIN YEDİ HARİKASI)
Dünyanın yedi harikasından günümüze kadar ulaşan tek eser, Mısır’daki Keops Piramididir. Mısır’ın başkenti Kahire yakınındaki Nil Nehrinin batısında bulunan Giza Yaylasında bulunmaktadır Dünyanın yedi harikasından günümüze kadar ulaşan tek eser, Mısır?daki Keops Piramididir.

Büyük Piramit de denen Keops Piramidi, M.Ö. 2800 yıllarına doğru hüküm süren Mısır’ın 4. Sülale devri hükümdarlarından Keops’un mezarıdır. Mısır piramitleri yeryüzündeki anıt-kabirlerin en eskileri ve en büyükleridir. Bunların en haşmetlisi olan Keops Piramidi dış görünüşü ile de “Dünyanın Birinci Harikası” olma niteliğine hak kazanmıştır.

MISIR PİRAMİTLERİ

Keops Piramidinin yanında biraz daha küçük olan Kefren ve Mikorinos piramitleri bulunmaktadır. Ayrıca, içlerinde prenseslere ve firavunun en yakın yardımcılarına ait mumyaların bulunduğu beş piramit daha vardır. Giza Piramitleri’nin üçü birden dünyanın yedi harikası listesine dahil değildir. Piramitlerden sadece Keops Piramidi bu listeye girmiştir.


Piramitler, firavunun mumyası ile hepsi birbirinden değerli eşsiz nitelikteki sanat eserlerini; kral, kraliçe, prens heykellerini de içlerinde saklıyordu ve bu eşsiz hazineleri saklamak için yapılmışlardır

Keops Piramidi, 4. Hanedanlık zamanında M.Ö. 2 560 yılında Firavun Khufu (Keops) tarafından yaptırılmıştır. Yapımının 20 yılı aştığı sanılmaktadır. Piramit yapıldığında 145,75 m yüksekliğindeydi. Yapıldığından itibaren 43 yüzyıl boyunca dünyadaki en yüksek yapı olarak kayıtlara geçmiştir. Keops Piramidi ilk inşa edilen olmasına rağmen dünyanın yedi harikası arasında günümüzde ayakta duran tek yapıdır.

Mısırın çeşitli bölgelerinde onlarca piramit vardır. Piramitlerin nasıl ve niye yapıldığı hakkında çeşitli görüşler olmasına rağmen bu sorulara kesin cevaplar verilememiştir. Ama en akla yatkını piramitlerin Mısır’da tanrısal bir anlam taşıyan firavunların mezarı olmasıdır.


Piramitler, firavunun mumyası ile hepsi birbirinden değerli eşsiz nitelikteki sanat eserlerini; kral, kraliçe, prens heykellerini de içlerinde saklıyordu ve bu eşsiz hazineleri saklamak için yapılmışlardır. İçindeki gizli dehlizler, kapılar, salonlar hep yabancılara karşı firavunun hazinelerini ve mumyalanmış bedenini korumak için yapılmıştır. Bu piramitlerin en büyüğü Firavun Keops’a ait olan 146 metre yüksekliğindeki piramittir.

Keops Piramidinin yüksekliği 138 metredir. Keops Piramidinin yüksekliği 138 metredir.


Tepeden 10 metre kadar aşınmıştır. Bazıları 10-15 ton ağırlığında olan 2.300.000 adet blok taşın üst üste yığılmasıyla oluşturulmuştur. 20. yy. başlarına dek, yani 3800 yıl boyunca hacmi ve kütlesi bakımından Dünya?daki en büyük yapay (insan yapımı) yapı olarak kabul edilmiş ve yükseklik rekoru 4000 yıl boyunca kırılamamıştır Bir kenarı 227 metre olan dörtgen tabanı 50.524 metrekarelik bir alanı kaplar. Piramidin iç ortasında, tepeden 100 metre kadar aşağıda ve tabandan 40 metre kadar yukarıda firavunun odası vardır. Firavunun mumyası, hazinesi ve özel eşyası bu odaya konmuştur. Oda 10,5 metre uzunlukta, 5 metre genişlikte ve 6 metre yüksekliktedir. Buraya 50 metrelik bir dehlizden girilir. Biri kraliçeye ait olan iki oda daha vardır.

Tarihçi Herodot’a göre, ağır granit blokları, piramidin üst bölümlerine çıkarmak için 925 metre boyunda, 19 metre genişlikte bir rampa yapılmıştır. Sadece bu rampanın yapılması bile 10 yıl sürmüştür. Bu muazzam mezar, üç ayda bir toplanan 100.000 esirin çalışmasıyla 30 yılda tamamlanmıştır. Daha sonra da Keops’un ve eşinin mumyalanmış cesetleri bu mezara yerleştirilmiştir.

MISIR PİRAMİTLERİNİN SIRLARI

Piramitlerin yapımında kullanılan taşların nasıl ve kimler tarafından getirildiği bilinmemektedir.

Piramidi oluşturan devasa taşların nasıl kaldırıldığı ve yerleştirildiği hâlâ bilinmemektedir.

Piramitlerin yapıldığı yıllarda son derece ilkel aletlerle çalışan işçilerin bu ağır taşları nasıl kaldırdıkları ve yerleştirdikleri, bu kadar düzgün nasıl yontabildikleri merak konusudur.

Piramitlerin yapımındaki gizlerin en büyüklerinden biri yapılma süresidir. Tüm hesaplamalar piramidin yaklaşık 250.000 günde yani 664 yılda yapılması gerektiğini göstermektedir. Oysa piramitlerin 20 ile 30 yıl arasında yapılıp tamamlandığı bilinmektedir.

Mısır? daki Keops piramidine taşlar o kadar düzgün yerleştirilmiştir ki iki taşın arasına bir kağıt bile sokulamamaktadır.

Piramidin içerisine bırakılan kirlenmiş olan su birkaç gün içinde arıtılmış olmaktadır.


Piramidin içine bırakılan süt birkaç gün süreyle bozulmayıp taze kalır ve daha sonra yoğurt haline gelir.

Piramidin içine bırakılan su beş hafta piramitte bekletilirse yüz losyonu olarak kullanılabilir hale gelmektedir.

Bitkiler piramidin içinde daha çabuk büyür.

Çöp bidonu içindeki yemek artıkları piramidin içinde hiç koku yaymadan mumyalaşır.

Kesik, yanık, sıyrık gibi yaralar bir piramidin içinde daha çabuk iyileşme eğilimi göstermektedir.

Piramitlerin içi yaz mevsiminde soğuk, kış mevsiminde ise sıcak olur.

Piramitlerin içerisinde radar ve sonar gibi teknolojik araçlar çalışmamaktadır.

Hakkında Admin-Dilek Özatmaca 5058 Articles
43 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Be the İlk yorumu siz yapın to comment

Yorum Yazabilirsiniz

Your email address will not be published.


*