KÖSEM SULTAN KİMDİRKosem-sultan

Kösem Sultan Kimdir?

Kosem-sultan
Kosem-sultan

Tarih, insanlık için her anlamda gerekli olan bir bilim dalıdır. Geçmişi en doğru şekilde öğrenmek ise geleceğe ışık tutma açısından insanlara yeni yol belirleme konusunda önemli bir kılavuzluk görevi üstlenmiştir. Biz de tarihimizi doğru olarak incelediğimizde karşımıza çıkan güçlü karakterlerden dersler alır ve bu sayede geçmişimizi çok daha iyi öğrenme şansı buluruz. Osmanlı imparatorluğu döneminde toplumda kadının yerini en iyi şekilde anlamak için Kösem Sultan üzerinde durulması gereken ve ondan çok şey öğrenmemiz gereken bir kadın olmuştur. Hayata atıldığı genç yaşından itibaren, ömrünün sonuna kadar yaşadığı bütün olaylar da ders niteliğindedir.

Dönemin ülke topraklarının çok geniş olması bazı farklı toplumların da kaynaşmasına neden olmuş ve bu kaynaşma saraya kadar uzamıştır. Aslen Rum olan ve saraya girmesi ile

birlikte hem dinimize hem de yaşantımıza adapte olan Kösem Sultan, pek çok konuda Türkleri de geride bırakmış ve örflerine ve dinine bağlı bir Türk kadını profilini sergilemiştir. Padişah eşi ve padişah annesi olarak çok yüksek bir itibara da sahip olan ünlü sultan, aynı zamanda çok zor dönemleri de en az zarar görecek şekilde atlatmanın mücadelesini vermiştir.

Biz ve çocuklarımız eğer Kösem Sultan tarihi hakkında yeterli derecede bilgi donanımına kavuşacak olursak, bu gelecek nesillerde kadına verilen önemin artmasına da yardımcı olacaktır. Sonuçta iki farklı cins olsak ta kadınlarımızın en değerli aile bireylerimiz olduğunu unutmamamız gerekir.

Hakkında Admin-Dilek Özatmaca 5079 Articles
43 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Be the İlk yorumu siz yapın to comment

Yorum Yazabilirsiniz

Your email address will not be published.


*