KIZIM MASAL’LA KİN VE İNTİKAM ÜZERİNE SOBETİMİZ

2012 köy-okul 032Az önce 8.5 yaşındaki 3. sınıf öğrencisi kızım Masal ile sohbet ediyoruz. Sohbetimizin konusu Masal’ın arkadaşının Masal’ı üzmesi ve ona yanlış yapması (Masal’ın düşüncesi) Bir yandan öğlen keyfim olan demli çayımı yudumlarken bir yandan kızımı dinliyor ve ona nasihatler veriyorum. İçten içe arkadaşına çok kızan onu kafaya takan Masal bu olayı yaklaşık 10 kere dile getirmiştir çeşitli zamanlarda yaklaşık 15 gündür. Arada arkadaşını affetsede arkadaşına kızdığı başka bir olay olunca eski yarası debreşip tekrar gündemimize yerleşiyor.

Baktımki küçük kızım farkında olmadan hatta ne olduğunun farkında olmadan arkadaşına kin duymaya başlamış, bir Anne olarak ona bu hislerinin yanlış olduğunu örnek verecek olayları anlatarak bu duyguyu içinden atmasını ve hissettiği duygunun kin beslemek olduğunu ve bunun onada zarar vereceğini uygun bir uslupla anlatmaya çalışıyorum.

Kızıma intikam nedir? kin beslemek nedir? diye 2 soru yöneltiyorum.  Kin duymanın yada kin beslemenin ne olduğunu bilmediğini söyleyen kızım intikam duygusunun bir arkadaşına veya birine çok kızmak olduğunu söylüyor. Amacım bir kaç örnekleme yaparak kızıma içinde hissetmeye başladığı duyguların iyi duygular olmadığını anlatmak.

Ay parçamın güzel gözlerinin taa içine bakarak ona” Diyelimki bir yakınım veya arkadaşım bana yanlış yaptı ve ben çook üzüldüm. Bu olaydan sonra hep bende onu nasıl üzerim! ne yaparsam oda üzülür? diye içimden hep düşünüp ona zarar vermek için planlar yaparsam eğer bu kin beslemek olur” dedim. Beni cümlem bitinceye kadar parmağını emerek sabırla bekleyen tombul kızım “Kin beslemek nedir ben bilmiyordum” diyor.

Sohbetimize intikam duygusunu anlatmaya karar vererek devam ediyorum. Masal ile hazır sakin bir sohbet ortamı yakalamayı başarmışken (Masal hiperaktif bir çocuktur çünkü) ” Hani o beni üzen kişiyi nasıl üzeceğim diye hep düşünüp içimden ona zarar verme planları yaptımya işte şimdi bu düşüncemi eyleme dökerek ona zarar verecek, onu çok üzecek bir şey yaparsam eğer intikamımı almış oluyorum ve bunun adı intikam olur” diyorum.

Az önce açılımını bir arkadaşa çok kızmak olarak açıklayan kızım, intikam hissini heyecanla “İntikam nedir biliyorum ” diye atılıyor ortaya. Küçük yavruma bu duyguları insanoğlunun ister istemez bazen hissedebileceğini fakat önemli olan bu kötü duyguları yenerek karşısındaki kendine zarar veren insanı affedebilmenin büyük bir erdem olduğunu önemli olan aynı şekilde kötü birşey yapmayarak o kişiyi affedebilmek  olduğunu , eğer affedebileceksek affetmemiz gerektiğini affedemiyorsakta ona beddua etmememiz gerektiğini çok kızarsak Allah onu akıllandırsın yada Allaha havale ediyorum diyebilmesi gerektiğini söylüyorum. Tabi çocuk bu illaki cümle içinde bir kelime bulup ısrarla anlamını soracak bende anne olarak sabırla o kelimenin anlamını anlatacağım.

Masal “Erdem nedir” anne dediğinde  öğlen keyfim çayımı tazeleyerek bu sohbetin uzayacağını anlayarak dilim döndüğünce kızıma erdem nedir? anlatmaya çalışıyorum. “Erdem bir insanın kişiliğini ve karakterini iyi bir şekilde ortaya koyacak olan iyi duygularıdır” diyorum.  “Anlamadım!!” ile sözümü kesen Masalcığıma örnek olarak vijdan,merhamet,dürüstlük, sözünü tutmak ,hoşgörülü olabilmek gibi duyguların birer erdem olduğunu ve bu duyguların insanı iyi bir insan olarak Allah’ın sevdiği bir kul olarak iyi bir insan haline getireceğini söylüyorum.

Nihayet Erdem nedir? öğrendikten sonra Masal anlatmak istediğimi anlamış olarak bana melün melün bakınca seviniyorum. Gözlerinde gördüğüm şeyin mahçupluk ve pişmanlık olduğnu düşünürken Masal anladıklarını bir kaç cümleye sıkıştırıveriyor.

” Anne anladımmmmmm!! intikam ve kin beslemek kötü,erdemli olmak iyi” tam kızım anlattıklarımı anladı bir anne olarak kızıma doğru olanı anlattım diye sevinip egom tavan yaparken Masal’ın son cümlesi beni magmaya trasfer ediyor.

” Anne bir adam çocuklarını öldürse ondan intikamını alırmısın?” cevap “Onu öldürürüm kızım ” Bir an ağzımdan çıkan bu sözcükler kızımda güven hissi yaratmış olacakki bana sarılarak Anneciğimmmmm diye seviniyor. Tabi bununla yetinmeyip o insana neler yapabileceğimi sorduğunda ona Aaaaaaaa Masal yeter artık diyerek bu sonucçsuz kalan Annelik sınavından kendime 100 üzerinden 40 vererek 2 zayıfı Annelik karneme malesef dahil ediyorum. Fakat kararlıyım küçük kızımın içine öfke ve kin duygusunun girmesine müsade etmeyeceğim.

Biz insanlar belki hiç birimiz 4X4 lük değiliz kimse mükemmel değildir. Fakat yüce Yaradan Rabbimiz bizlerin erdem dediği insanı insan yapan bu duyguları elbetteki boşuna var etmedi. Bu güzel duygular yaşam denen bu sınavda bize rehberlik yaparak doğru yolda ilerleyerek insan olabilmenin yolnu açar. Unutmayalım ki kin insan yer bitirir, kin bir insanoğlunu ele geçirdiğinde ona vijdan ve merhamet duygularını unutturmak için çabalar. Duygularımıza gem vurabilmeli ve nefsimize sahip çıkabilmeyi öğrenebilmeli ve iyi birer insan olarak hayata tutunmaya çabalamalıyız.

Nazarca.com

About Admin-Dilek Özatmaca
45 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat Annesi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Fikir ve İsteklernizi yazabilirsiniz

Buraya Yorum Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak-Siteniz yoksa Boş bırakın.


*