kaktus-aranjman
kaktus-aranjman

KAKTÜS ARANJMANI YAPIMI

KAKTÜS ARANJMANI YAPIMI

Kaktüs bitkisi bilindiği üzere günümüzde kullandığımız elektronik eşyalardan yayılan radyasyon oranını azaltması, bazı türlerinin özellikle aloe vera  çeşidinin tıbbi yararları olmasından, ev ve işyerlerinde succulent ve terrarium diye adlandırılan aranjmanlardan dolayı çok popüler duruma gelmiştir.

Kaktüs aranjmanları edinimi genelde çiçek siparişi sitelerinden veya çiçekçilerden satın alımımızla sağlamaktayız. Fakat bu aranjmanlar çok pahalı olduğundan bir çoğumuzun beğenmesine rağmen sadece vitrinlere bakarak bu merakımızı ve beğenimizi giderme yoluna gitmemize yönlendirmektedir. Halbuki çok düşük bir maliyetle hem kendinize vakit geçirmenizi sağlayacak hobi, hem de sosyal medya aracılığı ile kaktüs siparişi alıp kazanca dönüştüre bileceğiniz bir iş haline getirebilirsiniz.

kaktus-aranjman
kaktus-aranjman

ÖN HAZIRLIK

İlk olarak çeşitli online çiçek siparişi sitelerinden hayal gücünüze katkısı olması açısından yapılmış kaktüs aranjmanlarını incelemenizi öneririm buralardan çok yaratıcı fikirler elde edebilirsiniz. Kafanızda oluşan fikirlere göre malzemelerimizin hazırlığını tam olarak yapmak önemli genelde saksı seçimi yine sizin yaratılacağınıza kalmış bir olay her tür malzemeden (kase, ahşap kutu, kütük, cam vazo vs.) saksı seçimi yapabilirsiniz. Kütük konusunda pek tavsiye de bulunmam yapıldığında güzel ve çok doğal durmaktadır fakat ulaşılması hem zor hem de maliyetlidir.

Not: Seçtiğiniz saksı derinliği en az 6-7 cm olmalıdır.

İkinci aşamamız toprak ve drenaj malzemelerimiz. Bu malzemelerde toprak olarak iyi kalitede orman toprağı gibi malzeme kullanmanız önemli fakat size tavsiyem seraların bir çoğunda kaktüs için özel harmanlanmış çok kaliteli ve ucuz fiyatlara satılan topraklardan almanızdır. Drenaj malzememiz ise deniz veya dere kenarlarından toplayacağımız elips, yuvarlak, oval, bozuk para büyüklüğünde belki çok az daha büyük olabilir toplayacağımız taşlardır. Eğer bu

taşlardan yaşadığım bölgede bulamam derseniz akvaryumculardan bu taşları elde edebilirsiniz.

Üçüncü ve en önemli aşamamız seçeceğimiz kaktüs çeşitleri. Yüzlerce hatta binlerce kaktüs çeşidi bulunmaktadır. Sizlerin rahatlıkla ulaşabileceği, uygun fiyatlarda sera ve büyük marketlerden alabileceğiniz en yaygın kullanılan kaktüslere aşağıda birkaç örnek verdim.

online-cicek
online-cicek

ARANJMAN YAPIMI

Tüm malzemeler tamamsa keyifle vakit geçireceğinizi umduğum yapım aşamasına geldik. Saksımızın tabanına drenaj yapımı için elimizdeki taşları düzenli bir şekilde tüm tabanı kaplayacak şekilde tek kat olarak diziyoruz. Bu drenajın önemi kaktüs bitkileri çok su sevmemesinden dolayı yapmış olduğumuz sulamanın toprak içerisinde kalmayarak tabana inmesi ve nemlenerek kaktüsün ihtiyacı olan suyu azar azar vermesidir.

Drenajımızın üstüne toprağımızı kat kat üzerine baskı yaparak iyice sıkışmasına dikkat ederek saksımızı üstten en fazla 1 cm boşluk kalacak şekilde dolduruyoruz. Bu işlemi de tamamladıktan sonra kaktüslerimizi aklınızda oluşturmuş olduğunuz konsepte göre toprak da delikler açarak kökleri tamamen toprak altında kalacak şekilde dikip tekrar bitki dibini toprağı iyice sıkılaştırarak dikimini yapıp can suyumuzu veriyoruz.

Bundan sonrası toprağın üzerini şekillendirip renklendirme işlemine kalıyor. Bu işlem için yapay yosun şeklinde yeşillikler, kuru meyve, çiçek ve dal parçaları, hatta kendinizin bile suntadan yapıp boyaya

bileceği küçük bir kır evi, yel değirmeni olabilir bu artık sizin hayal gücünüze kalmış fakat işin en zevkli ve önemli yeri.

Şimdiden keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle,

About Admin-Dilek Özatmaca
43 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Fikir ve İsteklernizi yazabilirsiniz

Buraya Yorum Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak-Siteniz yoksa Boş bırakın.


*