İTALYA VİZESİ NASIL ALINIRitalya-vize

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Büyüleyici, kadim başkent Roma, Papalık makamı Vatikan, Rönesansın beşiği Floransa, kültür, sanat ve alışverişin kalbinin attığı Milano, Akdeniz’in incisi Napoli, masal diyarı gibi Venedik…

Her ziyaretçisine heyecan verici güzellikler sunan, zengin bir kültürün güçlü temsilcisi İtalya, Türk turistlerin de en çok ziyaret ettiği ülkelerden. Ne var ki İtalya topraklarına ayak basacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istiyor. Ülke Avrupa Birliği’ne üye ve Schengen bölgesine dahil. Yani İtalya’ya giriş için Schengen vizesi gerekiyor. Ancak vize işlemleri sanıldığı kadar zor ve korkutucu değil. İtalyan resmi makamlarınca yetkilendirilmiş bir vize danışmanlık firmasından hizmet aldığınızda vize başvurunuzu hatasız gerçekleştirebiliyor, konforlu ve hızlı bir şekilde vizenizi alabiliyorsunuz.

italya-vize
italya-vize

Ziyaret amacınıza göre İtalya vize başvurusu için sunacağınız belgeler ve alacağınız vize tipi değişebilir. Sizden istenen belgeler çalışma, emeklilik ya da öğrencilik durumunuza göre de değişiklik göstermektedir. En az 6 ay geçerli bir pasaport, doğru ve net bilgilerle doldurulmuş başvuru formu ve biometrik fotoğraf tüm başvurularda istenen temel belgelerdir. Ayrıca İtalya vizesi için seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunludur. Sigorta tüm Schengen ülkelerinde geçerli sayılmalı ve en az 30 bin Euro kapsam tutarında olmalıdır.

Kolay ve Zahmetsiz İtalya Vizesi Almak Mümkün

İtalya Schengen vizesine başvuracak kişilerin en büyük problemi ne yazık ki bu işin zorluğu ve harcattığı zaman oluyor. İtalya vizesi de tıpkı diğer Schengen vizesi başvurularında olduğu gibi çok ince bir hazırlık gerektiriyor. Başvuru dosyası hazırlanırken evraklardan birinde yapılabilecek en küçük tarih hatası dahi tüm seyahat planlarınızın yanmasına ve hayallerinizin çöpe gitmesine neden olabiliyor.

Bu tarz kritik hataların olmaması ve vize başvurularının sorunsuz ilerlemesi için vize danışmanlık firmaları imdadımıza yetişiyor. Profesyonel bir vize danışmanlık ofisi sizin için tüm başvuru işlemlerini halledebiliyor, hatta evinizden bile çıkmanıza gerek kalmadan vizenizi size teslim ediyor (Gördüğüm ve çalıştığım en profesyonel firma olarak Babürşah Vize’yi tavsiye edebilirim.)

Gerekli Evraklar

Eğer emekliyseniz emeklilik belgeniz, emekli maaşınızı aldığınız banka hesabının dökümü, kişisel banka hesap dökümünüz sizden istenecek gelir kanıtlayıcı belgeler olacaktır. Öğrenciyseniz okulunuzu gösteren belgenin yanı sıra ailenizin gelir durumunu kanıtlayan belgeler istenebilir. İtalya’ya eğitim amacıyla gidiyorsanız orada eğitim alacağınız kurumdan gönderilecek davetiyeyi ibraz etmelisiniz. Çalışanlar ise maaş bordrosu ve çalıştıkları işyeri ile ilgili diğer istenen belgeleri sunarlar. Eğer İtalya’ya bir fuar katılımı ya da ziyareti amacıyla gidiyorsanız bu fuar ile ilgili kanıtlayıcı belgeleri göstermelisiniz. Bunların yanı sıra uçak (ya da tren/otobüs/feribot) bileti ve otel rezervasyon belgeleri de tüm başvuru sahiplerinden istenmektedir.

İtalya’dan alacağınız vize ile ülke sınırları içerisinde kalan Vatikan devletine de giriş yapabilirsiniz. Papalık makamı Vatikan Schengen vizesi ile yapılan girişleri kabul etmektedir. Roma’ya giden turistlerin büyük bir kısmı Vatikan’ı da ziyaret eder. Schengen vizesi ile vizenizin geçerlilik süresi dahilinde İtalya’dan başka Schengen ülkelerini de ziyaret edebilirsiniz. Bunun için eğer vizenizi İtalya’dan aldıysanız önce İtalya’ya giriş yapmış olmanız yeterlidir. Sonrasında Fransa, İsviçre, Avusturya, İspanya gibi çevredeki diğer Schengen ülkelerini de aynı vize ile rahatlıkla ziyaret etmeniz mümkündür. Vize başvurunuzu ziyaret tarihinizden en geç 15 gün, en erken 90 gün önce başlatmanız tavsiye edilir.

Vizesiz Ülkeler

Siz yine ben vize işlemleriyle uğraşamam, vize almadan gezilecek yerler arıyorum derseniz vizesiz ülkeler listesine bir göz atabilirsiniz.

Hakkında Admin-Dilek Özatmaca 5074 Articles
43 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Be the İlk yorumu siz yapın to comment

Yorum Yazabilirsiniz

Your email address will not be published.


*