hemsirelik-bakim
hemsirelik-bakim

Hemşirelik Ve Hemşireliğe Dair Güncel Bilgiler

Hemşirelik Ve Hemşireliğe Dair Güncel Bilgiler

Hemşirelik nedir, bunu bilmeyen yoktur. Ancak yine de kelime anlamı olarak tanımlayacak olursak;  sağlık sisteminin ayrılmaz bir parçası olarak, tüm sağlık hizmetlerinde sağlığın teşvik edilmesini, hastalıkların önlenmesini ve fiziksel olarak hasta olan veya zihinsel hastalığı olan her yaştan bireylerin bakımını kapsar.

Hemşirelik, tanımlamaya çalıştığımız üzere yalnızca aşı yapmak, doktorlara yardımcı olmak, hastalarla ilgilenmekten ibaret bir meslek değildir.

Hemşirelik, ülkemizde bir hayli tercih edilen mesleklerden biri olduğundan ve son zamanlarda sayıları hızla arttığından bunu engelleme adına 2014 yılında bir yönetmelik çıkarıldı.  Bu tarihe kadar sağlık meslek lisesi mezunu bir öğrenci hemşire olabiliyor iken, 2014 yılında çıkarılan bu yönetmelik ile meslek lisesi öğrencilerinin statülerinin hemşire yardımcılığı, sağlık bakım teknisyenliği ve ebe yardımcılığı olarak tanımlanmasına karar verildi. Yani bu belirtilen tarihten itibaren liseden mezun olunduğunda hemşire olabilmek için muhakkak önlisans ya da lisans mezunu olmak gerekiyor.

Hemşireler genel itibariyle hastaların karşılaşmış oldukları sorunlar ile ilgili çözüm odaklı çalışmalar gerçekleştirmektedirler. Özellikle bireylerin, ailelerin ve toplulukların karşı karşıya kaldıkları çeşitli hastalıklarda; değerlendirme, tanı, hastalığın tedavisine ilişkin hedefler gibi yapılacak müdahalelerin bir mantık çerçevesinde planlanması ve uygulanması gerekmektedir.

hemsirelik
hemsirelik

Hemşirelik bakım planı ile bir bütün olarak hastalıkların bakımına ilişkin değerlendirme yapmak mümkündür. Bakım planı aslında hastalıkların tedavi sürecinin bir dökümantasyonudur da diyebiliriz. Hemşirelik bakım planı ile hemşireler, hastaların kaliteli bakım ve bu bakımın devamını sağlamış olurlar. Özellikle Kuzey Amerika Hemşirelik Teşhis Örgütü-Uluslararası (NANDA) hemşirelik tanıları, hemşire-hasta arasında etkileşmin arttırılmasına katkı sağlayan en önemli tanılardır.

Öyle ki hemşirelik bakım planı, aynı zamanda hemşirelerin öğrencilik hayatlarında en nefret ettiği ödevlerden de bir tanesidir. Çünkü hemşirelik öğrencileri çoğu gecelerini, ertesi gün klinikte hastalara özgü bakım planları hazırlamakla geçirirler ve bu onları oldukça zorlamaktadır.

Hemşirelik soruları çözmek, sınavlara hazırlanmak dışında yapılan bu iş onlara haklı olarak zor gelmektedir. Ancak hemşireler için bu meslek o kadar kutsaldır ki henüz öğrencilik hayatlarında bile öğrenciliğin getirdiği zorluklar dışında bunun farkındadırlar.

Her ne kadar yazımızda kısaca hemşirelik ve hemşireliğe dair bilgileri paylaşmaya çalışmış olsak da, özellikle hemşire olan ve hemşirelik okuyan öğrencilere yönelik, yine sağlık konusunda kaliteli içeriklere sahip, en kaliteli sağlık sitelerinden biri olan hemsirelersitesi.net adresinden daha geniş kapsamlı içeriklere rahatlıkla ulaşabilir, sosyal medya üzerinden de takip edebilirsiniz.

About Admin-Dilek Özatmaca
43 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Fikir ve İsteklernizi yazabilirsiniz

Buraya Yorum Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak-Siteniz yoksa Boş bırakın.


*