Resim Bulunamadı

GÜNEŞ SİSTEMİ YAPMA PROJE ÖDEVİ NASIL YAPILIR

 • Sponsor Bağlantılar
  GÜNEŞ SİSTEMİ YAPMA PROJE ÖDEVİ NASIL YAPILIR

  Evet bugün Güneş sistemi Proje ödevi nasıl yapılır,neler yapabiliriz onu paylaşalım. Resimlerde gördüğünüz proje için resimlerdeki gibi köpük top kullanabilir veya Burdaki gibi güneşi,dünyayaı ve diğer gezegenleri nasıl yaparım diye düşünüyorsanız burdaki gibi Kağıt top yapabilirsiniz.Resimdeki proje gbi köpük top kullanmak istiyorsanız büyük kırtasiyelerden paketi 4,5 tl civarı satın alabilirsiniz.

  Güneş sistemi nedir?

  Güneş ve uyduları ile birlikte gezegenler, kuyruklu yıldızlar ve meteor akımları da dahil olmak üzere, onun etrafında dönen gök cisimlerigüneş sistemi

  Kainattaki büyük astreoit denen gezegenlerin ve daha küçük gezegenlerin muntazam tertibi, düzenli hareketleri ve gerçek bir güneş sistemini teşkil etmesi, bunların tesadüfen ortaya çıkmadığının açık bir delilidir. Burada diğer bir faktör de, en yakın yıldızın bu sistemin en dıştaki gezegeni olan Pluton’dan 6000 misli daha uzak olmasıdır. Güneş sisteminin elemanlarının müşterek bir orijine sahip olduğu görülmektedir.

  Güneş sisteminin orijini ile ilgili teoriler iki genel tiptedir:

  1. Düzenli bir değişme suretiyle ortaya çıkış.

  2. Ani bir patlama ile meydana geliş.

  Birinci tipe örnek Laplas’ın 1796’da ortaya attığı teoridir. Bu teoride; “Büyük, disk şekilli soğuk bir gaz kütlesinin en uzak gezegenin yörüngesinden ötesine uzanarak yavaş yavaş dönmüş ve kendi kısımlarının karşılıklı çekim etkisi ile büzülmüş ve aynı açılar momentumu korumak için dönme hızı artmıştır. Sonuçta iç çekimin yenildiği bir hıza ulaşıp parçalanarak gezegenler ortaya çıkmış ve yoğunlaşmıştır.” iddiası öne sürülmektedir. Güneş sisteminde bulunan açı momentumun kendine has dağılım gösterdiği görülür. Bu teori reddedilmiştir. Güneşin yüzde birinden küçük kütledeki gezegenlerin güneşin yüzde doksan sekiz açı momentumuna sahip olduğu bulunmuştur. Mevcut ikinci teorilere de bazı itirazlar olmuştur.Modern teorilerde yine büyük soğuk gaz kütlesinin gaz bulutlarına bölündüğü ve büzülmelerle bunların yoğunlaşıp ısındığı ileri sürülmektedir.

  Henüz mevcut teorilerden hiçbirisi genel bir kabul görmemiştir. Güneş sisteminde güneş merkezde yer alır. Gezegenler onun çekim kuvvetiyle çeşitli genişlikte elipsler çizerek etrafında dönerler. Güneş sisteminin bir üyesi olan gezegenlerin uyduları ise (Ay gibi), hem uydusu oldukları gezegen etrafında, hem de gezegeniyle birlikte Güneş etrafında dönerler.

  Minik gezegen astreoitler ise, Mars ve Jüpiter arasında değişik yörüngelerde bulunurlar. Güneş sisteminin değişken üyeleri olan kuyruklu yıldızlar (bunlardan Halley Kuyruklu Yıldızı 76 senede bir yeryüzüne yakın bir noktadan geçer).

  Güneş sistemi, galaksimiz Samanyolunun içinde bulunmaktadır. Sistemin yaklaşık yeri galaksinin merkezinden 30.000 ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır. Samanyolu galaksisi büyüklüğünün 100.000 ışık yılı ve bir ışık yılının 9,6 trilyon kilometre olduğu göz önüne alınırsa, güneş sistemini, galaksimiz içinde gerekirse bir futbol sahası içinde bir mm 2 lik bir nokta olarak düşünebiliriz (Bkz. Galaksi). Fakat kendi ölçülerinde güneş sistemi çok geniştir (Işıkyılı, ışığın bir yılda gittiği yol olup, 365x24x60x60x300.000= 9.460.800.000.000 km).

  gunes-sistemi-dersi

  Resimdeki köpük toplar bir pakette 30,50 adetler arasında boy,boy 4,5 tl civarı kırtasiyelerde satılıyor. Strafor top veya köpük top diyebilirsiniz.

  gunes-sistemi-olusturma-odevi

  gunes-sistemi-olusturma-odevi

  gunes-sistemi-olusturma-odevi-1

  Telin yuvarlak şekilde durabilmesi için resimdeki gibi misina ip kullanabilirsiniz.

  gunes-sistemi-olusturma-odevi-2

  Ortada güneş ve çevresinde gezegenler olan Güneş sistemi

  gunes-sistemi-olusturma-odevi-3
  En uzakta bulunan donmuş buz gezegeni Pluton, Güneşten yaklaşık 6 milyar km uzaklıkta bulunmaktadır. Bir fikir verme açısından, bu mesafeyi saatte 50 bin kilometre hız yapan bir uzay aracının 14 yılda alabileceğini söyleyebiliriz. Güneş sisteminde Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Pluton isimli gezegenler vardır. Merkür ve Venüs gezegenleri, dünya yörüngesinin sınırladığı uzay alanı içinde dönerler ve bu sebepten iç gezegenler diye isimlendirilirler. Dünyaya göre Güneşten daha uzakta bulunan Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Pluton(cüce gezegen), dış gezegenler adı ile anılır. İç gezegenler ve Mars, Dünya gibi ağır ve soğuk maddelerden teşekkül ettiği için Dünyaya benzerler. Diğerleri ise esas olarak değişik yapıya sahiptir. Görülen kısımların çoğunluğu hafif gazlardan meydana gelen atmosferden müteşekkildir. Çok daha büyük olup, dünyadan daha az yoğundurlar.

  Jüpiter, Güneş sistemi gezegenlerinin hepsini beraberce içine alabilecek kadar büyüktür. Merkezi sıcak olan bu gezegenlerin dış yüzeyleri çok soğuktur. Bu sebeple, Dünya gibi, Güneşten gelen ışığı yansıtarak görülürler. Bu gezegenleri aynı zamanda 2000 kadar “küçük gezegenler” astreoit veya planetoitlerden ayırt etmek için “büyük gezegenler” diye de isimlendirilirler.

  Önemli Not:

  Nasa tarafından yapılan yeni tanımlamada Pluton artık gezegen olarak tanımlanmamaktadır. Pluton Cüce gezegenler sınıfına dahil edilmiştir. Artık bir gezegen değil, cüce gezegen’ dir.

  gunes-sistemi-olusturma-odevi-4

  Köpük toplarını burada Akrilikle boyamışlar.

  Resimlere Tıkladığınızda daha büyük olarak görebilirsiniz.

  Güneş Sistemi Modelleri,Maketleri

  175-7582_IMG2

  Sponsor Bağlantılar
 • Kimdir? Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

  Dilek Özatmaca-Özsoylu has written 3201 post in this blog.

  41 yaşında İzmir'li 3 çocuk annesi 8 senedir web siteleri yapan,ilk okul mezunu bir hanımım.Bu siteyi açmaktaki amacım insanlara faydalı olabilmektir.Siz sevgili ziyaretçilerimin yorumlarını bekliyor ve sitemi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ediyorum.Devamı

  39 yorum yapılmış. Bir yorumda sen yap!
  • uyananlara günaydın:)

  • bu ödev yarın gidecek inşalah eşyaların hepsini bulurum

  • Sizide uğraştırdım yinede teşekkürler

  • Öğretmenimiz dönen yani çalışan maket istiyor nasıl yapabilirim lütfen fikrimizvarsa söyler misiniz? Çok acil

  • nasıl yapcam ben bunu yaa -_-

  • Ben sosyal performansı için papirüs kağıdı yapmayı düşünüyorum.
   Ama A-4 kağıdından papirüs kağıdı…
   A-4 ile papirüs kağıdı yapımı aşamalarını anlatır veya yazar mısınız???

   • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

    Sevgili Derya papirüs kağıdı bir Su Bitkisinin gövdesinden yapılan bir kağıt türü olduğunu biliyorum. Fakat A4 kağıdı ile papirüs kağıdı nasıl yapılır açıkça hiç bir fikrim yok maalesef.

  • Güneş sistemi ve uzay ötesi bilmecesi ile ilgili model oluşturmam lâzım.26mayıs son(teslim tarihi) ama ben model bulamadım.internetten fikir edindim ama hepsi aynı.SİZDEN BIRAZ ÖZEL MODEL FIKRI ISTIYORUM.
   Bir de tenis topundan küçük topları nasıl bulabilirim

   • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

    Sevgili Liva
    Aklıma gelen fikirler ve İnternet’te bulduklarımın en iyilerini sizlere sundum. Küçük plastik topları ve işine yarayabilecek olan Masa tenisi plastik toplarını Oyuncakçılardan satın alabilirsin.

   • okuldan beden hocanızdan iste bence ama onların hepsi aynı boyutta olur
    boyarsın altından küçük delik aç tellere geçir

  • çok güzel aynısını harfi harfine yapacağım :)

  • meraba bn bu siteyi çok beğendim çok bilgi var bnde yapmaya başladım saolun

   • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

    Merhaba Simay
    Aramıza hoş geldin siteye her gün resimli anlatımlı güzel ve faydalı şeyler ekleniyor bizi takipte kalırsan yeniliklerden haberdar olursun.Teşekkürler.

  • güneşi nasıl ortada tutturabiliriz

  • Teşekkürler , çok beğendim . Çok yardımcı oldunuz .

  • Çok güzel olmuş :) Yalnız satürnün çemberini neyle yapıyoruz bir de telleri nerden alabilirim kırtasiyede var mıdır ?

   • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

    Aytül canım Teli Elektronikçiler den ya da inşaat malzemeleri satan dükkanlardan alabilirsin. Satürn çemberini mukavva kartondan çember kesp onu iğnelerle Satürn etrafına tutturabilirsin

  • buse taşkın

   başka yollar yokmu bunlar da güzel ama başka yokmu proje ödevim mesela hamur olabilir mi ?

  • buse taşkın

   sağol teşekkür ederim ama başka yollar olarak ne önerirsiniz? mesela hamur labilir mi

   • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

    Buse bu akşam biraz araştırayım farklı çalışmalar varsa sizlerle paylaşır buradan linkini veririm

  • Cok teşekkür ederim

  • ben aldım da köpük top ama güneş için çok büyük yok ne yapayım?

   • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

    Berkay hani kızların oynadığı sünger toplardan, Pinpon topu,Bulaşık süngerlerini yuvarlak olarak makasla kesebilirsin,tenis topu, Gazeteleri buruşturarak yuvarlak yapabilir etrafını koli bantıyla iyice sararak ortasına delik açabilirsin,Beyaz temizlik ve araba yıkamak için kullanılan büyük süngerler var Annen Baban bilir onları yuvarlak kesebilirsin,Srafor dediğimiz şu beyaz köpüklerden beyaz eşya satan mağazalardan isteyebilir onları makas yardımı ile yuvarlak kesebilirsin bunun gibi şeylerden faydalanabilirsin canım.

    • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

     Şimdi aklıma geldi mutfaklarda kullandığımız Alüminyum folyolardan rahatlıkla yuvarlak elde edebilirsin.

  • devran çakmak

   anamın ağzına ederim ki ben salağı doğurmuş beceriksizin tekiyim

  • Yorum Yapmak İster misiniz?

   İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

   Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

El İşleri -Hobiler-Facebook Kapakresimleri-Moda-