GÜNEŞ SİSTEMİ YAPMA PROJE ÖDEVİ NASIL YAPILIR

Evet bugün Güneş sistemi Proje ödevi nasıl yapılır,neler yapabiliriz onu paylaşalım. Resimlerde gördüğünüz proje için resimlerdeki gibi köpük top kullanabilir veya Burdaki gibi güneşi,dünyayaı ve diğer gezegenleri nasıl yaparım diye düşünüyorsanız burdaki gibi Kağıt top yapabilirsiniz.Resimdeki proje gbi köpük top kullanmak istiyorsanız büyük kırtasiyelerden paketi 4,5 tl civarı satın alabilirsiniz.

Güneş sistemi nedir?

Güneş ve uyduları ile birlikte gezegenler, kuyruklu yıldızlar ve meteor akımları da dahil olmak üzere, onun etrafında dönen gök cisimlerigüneş sistemi

Kainattaki büyük astreoit denen gezegenlerin ve daha küçük gezegenlerin muntazam tertibi, düzenli hareketleri ve gerçek bir güneş sistemini teşkil etmesi, bunların tesadüfen ortaya çıkmadığının açık bir delilidir. Burada diğer bir faktör de, en yakın yıldızın bu sistemin en dıştaki gezegeni olan Pluton’dan 6000 misli daha uzak olmasıdır. Güneş sisteminin elemanlarının müşterek bir orijine sahip olduğu görülmektedir.

Güneş sisteminin orijini ile ilgili teoriler iki genel tiptedir:

1. Düzenli bir değişme suretiyle ortaya çıkış.

2. Ani bir patlama ile meydana geliş.

Birinci tipe örnek Laplas’ın 1796’da ortaya attığı teoridir. Bu teoride; “Büyük, disk şekilli soğuk bir gaz kütlesinin en uzak gezegenin yörüngesinden ötesine uzanarak yavaş yavaş dönmüş ve kendi kısımlarının karşılıklı çekim etkisi ile büzülmüş ve aynı açılar momentumu korumak için dönme hızı artmıştır. Sonuçta iç çekimin yenildiği bir hıza ulaşıp parçalanarak gezegenler ortaya çıkmış ve yoğunlaşmıştır.” iddiası öne sürülmektedir. Güneş sisteminde bulunan açı momentumun kendine has dağılım gösterdiği görülür. Bu teori reddedilmiştir. Güneşin yüzde birinden küçük kütledeki gezegenlerin güneşin yüzde doksan sekiz açı momentumuna sahip olduğu bulunmuştur. Mevcut ikinci teorilere de bazı itirazlar olmuştur.Modern teorilerde yine büyük soğuk gaz kütlesinin gaz bulutlarına bölündüğü ve büzülmelerle bunların yoğunlaşıp ısındığı ileri sürülmektedir.

Henüz mevcut teorilerden hiçbirisi genel bir kabul görmemiştir. Güneş sisteminde güneş merkezde yer alır. Gezegenler onun çekim kuvvetiyle çeşitli genişlikte elipsler çizerek etrafında dönerler. Güneş sisteminin bir üyesi olan gezegenlerin uyduları ise (Ay gibi), hem uydusu oldukları gezegen etrafında, hem de gezegeniyle birlikte Güneş etrafında dönerler.

Minik gezegen astreoitler ise, Mars ve Jüpiter arasında değişik yörüngelerde bulunurlar. Güneş sisteminin değişken üyeleri olan kuyruklu yıldızlar (bunlardan Halley Kuyruklu Yıldızı 76 senede bir yeryüzüne yakın bir noktadan geçer).

Güneş sistemi, galaksimiz Samanyolunun içinde bulunmaktadır. Sistemin yaklaşık yeri galaksinin merkezinden 30.000 ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır. Samanyolu galaksisi büyüklüğünün 100.000 ışık yılı ve bir ışık yılının 9,6 trilyon kilometre olduğu göz önüne alınırsa, güneş sistemini, galaksimiz içinde gerekirse bir futbol sahası içinde bir mm 2 lik bir nokta olarak düşünebiliriz (Bkz. Galaksi). Fakat kendi ölçülerinde güneş sistemi çok geniştir (Işıkyılı, ışığın bir yılda gittiği yol olup, 365x24x60x60x300.000= 9.460.800.000.000 km).

gunes-sistemi-dersi

Resimdeki köpük toplar bir pakette 30,50 adetler arasında boy,boy 4,5 tl civarı kırtasiyelerde satılıyor. Strafor top veya köpük top diyebilirsiniz.

gunes-sistemi-olusturma-odevi

gunes-sistemi-olusturma-odevi

gunes-sistemi-olusturma-odevi-1

Telin yuvarlak şekilde durabilmesi için resimdeki gibi misina ip kullanabilirsiniz.

gunes-sistemi-olusturma-odevi-2

Ortada güneş ve çevresinde gezegenler olan Güneş sistemi

gunes-sistemi-olusturma-odevi-3
En uzakta bulunan donmuş buz gezegeni Pluton, Güneşten yaklaşık 6 milyar km uzaklıkta bulunmaktadır. Bir fikir verme açısından, bu mesafeyi saatte 50 bin kilometre hız yapan bir uzay aracının 14 yılda alabileceğini söyleyebiliriz. Güneş sisteminde Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Pluton isimli gezegenler vardır. Merkür ve Venüs gezegenleri, dünya yörüngesinin sınırladığı uzay alanı içinde dönerler ve bu sebepten iç gezegenler diye isimlendirilirler. Dünyaya göre Güneşten daha uzakta bulunan Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Pluton(cüce gezegen), dış gezegenler adı ile anılır. İç gezegenler ve Mars, Dünya gibi ağır ve soğuk maddelerden teşekkül ettiği için Dünyaya benzerler. Diğerleri ise esas olarak değişik yapıya sahiptir. Görülen kısımların çoğunluğu hafif gazlardan meydana gelen atmosferden müteşekkildir. Çok daha büyük olup, dünyadan daha az yoğundurlar.

Jüpiter, Güneş sistemi gezegenlerinin hepsini beraberce içine alabilecek kadar büyüktür. Merkezi sıcak olan bu gezegenlerin dış yüzeyleri çok soğuktur. Bu sebeple, Dünya gibi, Güneşten gelen ışığı yansıtarak görülürler. Bu gezegenleri aynı zamanda 2000 kadar “küçük gezegenler” astreoit veya planetoitlerden ayırt etmek için “büyük gezegenler” diye de isimlendirilirler.

Önemli Not:

Nasa tarafından yapılan yeni tanımlamada Pluton artık gezegen olarak tanımlanmamaktadır. Pluton Cüce gezegenler sınıfına dahil edilmiştir. Artık bir gezegen değil, cüce gezegen’ dir.

gunes-sistemi-olusturma-odevi-4

Köpük toplarını burada Akrilikle boyamışlar.

Resimlere Tıkladığınızda daha büyük olarak görebilirsiniz.

Güneş Sistemi Modelleri,Maketleri

175-7582_IMG2


Admin-Dilek Özatmaca

42 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

100 Responses

 1. melis diyor ki:

  hayır hücre modeli değil dna modeli yapımı

 2. melis diyor ki:

  dna modeli yapılışı sitenizde mevcutmu

 3. hakan diyor ki:

  ne çeşit bir boyala boyadınız bunları

 4. melis diyor ki:

  biliyorum o menüyü çok işime yarıyor derslerimde çok teşekkür ederim

 5. telemcii diyor ki:

  harika bir siteniz var…videosuda olsaydı tadından yenmezdi.

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Haklısınız fakat videosunu bulamadım. Solar System Projects for Schools diye değişik bir kaç dilde Google Videolar da arama yaptım fakat hep projelerin bitmiş aşamalarını gösteren videolardan oluşuyor.

 6. melis diyor ki:

  bi de sizden bir ricam var hücre modeli yapılışını sitenize koyarmısınuz hayvan hücresi veya bitki fark etmez

 7. melis diyor ki:

  çok teşekkür ederim proje ödevimden 100 aldım

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Senin adına çok sevindim Melis. Öğrencilere adlı menüye baktığında ödevlerin için kullanabileceğin daha bir çok çalışma var canım

 8. yunus diyor ki:

  telleri nasıl yuvarlak tutacağız

 9. yunus diyor ki:

  güneşi ne ile yapmalıyım

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Strafor köpük topların en büyüğü ile yapabilirsiniz. Ayrıca plastik top ve tenis topu olabilir fakat gezegenlerden daha büyük olacak bir şey olmalı

 10. yunus diyor ki:

  köpük topları nerden aırım

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Büyük kırtasiyelerde paketler içinde değişik boylarda Strafor köpük top olarak satılıyor

 11. melis diyor ki:

  çok teşekkür ederim benim ödevim bitmek üzere aynısını yapıyorum ayrıca yazılarıda çok lazım oldu çok teşekkür ederim

 12. Abur Cubur diyor ki:

  Biz de bunlardan yapmayı düşünüyorduk.Çok yardımcı oldunuz.

 13. melis diyor ki:

  kusura bakmayın biraz fazla sizi soru yağmuruna tutuyorum ama satürnün etrafındaki halkayı neyle yapabilirim ?

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Canım Resmi dikkatli incele sünger top tam ortadan kesilmiş ve yarım tıp yuarlak kartonun tam ortasına yapıştırılmış ve hale gibi gösterilmiş. Sonra da etrafı kalem ile biraz çizilmiş ki hale gerçekçi görünsün diye. Ayrıca istediğini sorabilirsin canım sıkıntı yok. ama ben hep pc başında olmadığım için arada geç cevaplıyor olabilirim.

 14. melis diyor ki:

  tellerin birleştiği yerleri nasıl göze batmamasıın sağlarım fikirleriniz varmı ?

 15. melis diyor ki:

  bir de o tellerin birleştiği yerler nereleri gözükmüyor

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Tel uzun zaten birleştirme yok tek tel var.Ortasını halka yap ve güneşin içinden misina ya da ip geçir tele bağla. Ayrıca telin diğer ucunu mavi olan sonuncu topun içine sok görünesin

 16. Berat diyor ki:

  Bu boyutlardaki köpük topları nereden alabilirim? İnternette buldum ama boyutlarından şüpheliyim

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Merhaba Berat. Çevrendeki Kırtasiyelerde Paketler halinde satılıyor. Ayrıca büyük oyuncakçılara da bakabilirsin canım

   • emin diyor ki:

    bizim buralarda bulunmuyor muş

    • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

     Emin o zaman onun yerine pinpon topu kullanabilir olmadı un,su ve az biraz beyaz tutkal ile küçük yuarlak toplar yap kurut sonra onları akrilik boyalar ile boya onlarla yap. Oyun hamuruda olur ama oyun hamuru kuruyunca dağılır çatlar

 17. fatma diyor ki:

  cok teşekürler öğretmenim cok beğendi

 18. fatma diyor ki:

  bizim öğretmenimiz dedi ki kim en güzel güneş sistemi yapana sınav sorularından dört tanesini cevabını
  söyleyecek lütfen en güzelini bana önerin

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Canı işte resimlerden gördüğün güzel. Biraz da evdekilerden yardım alaral yapabilirsin.

 19. fatma diyor ki:

  güneşi nasıl orata bırakmışlar

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Güneşin içinden iğne yardımı ile misina geçirip çevresindeki tele bağlamışlar

 20. fatma diyor ki:

  kalın mı ince mi

 21. fatma diyor ki:

  hangi teli alacam

 22. fatma diyor ki:

  meraba ben bostancı köyünden hocamız bir güneş sistemi yapmamızı istedi ama malzemeler nedir
  nerden alabilirim lütfen yardım edin aaaaaaaaaaaaaaaaccccccccccccciiiiiiiiilllllllllllllllllll

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Fatma baş malzeme top köpükler onları kırtasiyeden alabilirsin. Tel için inşaat malzemeleri satanlar dan ve Nalburlar dan alabilirsin. Topları boyamak için de akrilik ya da guaj boya

 23. fencikız diyor ki:

  siz o topların ortasına deliklerei nasıl açtınız
  ve o del öyle sarılmış halde nasıl sağlamca durabiliyor

 24. mert diyor ki:

  abla boya yı nerden alcam boyanın adı ne

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Kırtasiyeden Akrilik ya da Guaj boya alıp kullanabilirsin canım

 25. birgül diyor ki:

  Ya yardım edin bende malzeme yok okadar daha kolay bişi ve hemen yapılabilecek bişi arıyorum acill lütfen yardım etttt

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Birgül kağıtlardan top yap etrafını bant ile kapla ve ortalarını delerek yap

 26. ßeyza diyor ki:

  Ben Çok Beğendim :) Bilim uygulamaları dersimiz için grup arkadaşlarım ile birlikte Güneş Sistemini yapacağız. Sizin fikirlerinizide göz önünde bulunduracağız. Teşekkürler ^^ :* ~.~

 27. ali ozturk diyor ki:

  Oncelikle ozveriyle hazirlamis oldugunuz bu guzel site icin sizi tebrik ederim.
  Izmirli ama Antalya da yalnniz yasayan biriyim. Pazar gunleri gordugum 5 yasinda ki oglum icin bir oda hazirliyorum ve tavana buyuk boyutlarda bir gunes sistemi yapmak istiyorum. Buradan edindigim bilgiler cok faydali oldu. Tekrar tesekkur ederim.

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Sevgili Ali bey sitemi beğenmiş olmanıza ve size yardımcı olabildiğime çok memnun oldum. Evladınızla nice güzel birlikte Pazar günleri ve güzel ömürler dilerim,çok teşekkürler :)

 28. Egemen diyor ki:

  Merhaba. Ben proje ödevim için Güneş Sistemi’ni yapacağım. İlk resimde olduğu gibi teller ayrı duruyor. Onları nasıl birleştiriceğiz?

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Egemen birleştirme işini sünger topların içinde yapabilirsin canım

 29. kübra diyor ki:

  uyananlara günaydın:)

 30. kübra diyor ki:

  bu ödev yarın gidecek inşalah eşyaların hepsini bulurum

 31. cihad diyor ki:

  Sizide uğraştırdım yinede teşekkürler

 32. cihad diyor ki:

  Öğretmenimiz dönen yani çalışan maket istiyor nasıl yapabilirim lütfen fikrimizvarsa söyler misiniz? Çok acil

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Yani Cihad onun için Elektronik devreler gerekir bende ondan hiç anlamam

 33. sena diyor ki:

  nasıl yapcam ben bunu yaa -_-

 34. Derya diyor ki:

  Ben sosyal performansı için papirüs kağıdı yapmayı düşünüyorum.
  Ama A-4 kağıdından papirüs kağıdı…
  A-4 ile papirüs kağıdı yapımı aşamalarını anlatır veya yazar mısınız???

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Sevgili Derya papirüs kağıdı bir Su Bitkisinin gövdesinden yapılan bir kağıt türü olduğunu biliyorum. Fakat A4 kağıdı ile papirüs kağıdı nasıl yapılır açıkça hiç bir fikrim yok maalesef.

 35. Liva diyor ki:

  Güneş sistemi ve uzay ötesi bilmecesi ile ilgili model oluşturmam lâzım.26mayıs son(teslim tarihi) ama ben model bulamadım.internetten fikir edindim ama hepsi aynı.SİZDEN BIRAZ ÖZEL MODEL FIKRI ISTIYORUM.
  Bir de tenis topundan küçük topları nasıl bulabilirim

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Sevgili Liva
   Aklıma gelen fikirler ve İnternet’te bulduklarımın en iyilerini sizlere sundum. Küçük plastik topları ve işine yarayabilecek olan Masa tenisi plastik toplarını Oyuncakçılardan satın alabilirsin.

   • Liva diyor ki:

    Oyuncakçılarda normal masatenisi toplarının küçük botutları var mıdır

    • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

     olabilir sormak lazım

     • Liva diyor ki:

      Tamam ben aldım toplardan.BİLİYORUM ÇOK SORU SORDUM SIZI BUNALTMIŞ OLABILIRIM :( ama köpük topları ne ile boyayaım?

     • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

      Liva istediğin kadar sorabilirsin canım sıkıntı yok.Akrilik ya da guaj boya ile boyayabilirsin.

  • kübra diyor ki:

   okuldan beden hocanızdan iste bence ama onların hepsi aynı boyutta olur
   boyarsın altından küçük delik aç tellere geçir

 36. kardelen diyor ki:

  çok güzel aynısını harfi harfine yapacağım :)

 37. simay diyor ki:

  meraba bn bu siteyi çok beğendim çok bilgi var bnde yapmaya başladım saolun

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Merhaba Simay
   Aramıza hoş geldin siteye her gün resimli anlatımlı güzel ve faydalı şeyler ekleniyor bizi takipte kalırsan yeniliklerden haberdar olursun.Teşekkürler.

 38. mete diyor ki:

  güneşi nasıl ortada tutturabiliriz

 39. Zeynep diyor ki:

  Teşekkürler , çok beğendim . Çok yardımcı oldunuz .

 40. Aytül diyor ki:

  Çok güzel olmuş :) Yalnız satürnün çemberini neyle yapıyoruz bir de telleri nerden alabilirim kırtasiyede var mıdır ?

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Aytül canım Teli Elektronikçiler den ya da inşaat malzemeleri satan dükkanlardan alabilirsin. Satürn çemberini mukavva kartondan çember kesp onu iğnelerle Satürn etrafına tutturabilirsin

 41. buse taşkın diyor ki:

  başka yollar yokmu bunlar da güzel ama başka yokmu proje ödevim mesela hamur olabilir mi ?

 42. buse taşkın diyor ki:

  sağol teşekkür ederim ama başka yollar olarak ne önerirsiniz? mesela hamur labilir mi

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Buse bu akşam biraz araştırayım farklı çalışmalar varsa sizlerle paylaşır buradan linkini veririm

 43. berkay diyor ki:

  Cok teşekkür ederim

 44. berkay diyor ki:

  ben aldım da köpük top ama güneş için çok büyük yok ne yapayım?

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Berkay hani kızların oynadığı sünger toplardan, Pinpon topu,Bulaşık süngerlerini yuvarlak olarak makasla kesebilirsin,tenis topu, Gazeteleri buruşturarak yuvarlak yapabilir etrafını koli bantıyla iyice sararak ortasına delik açabilirsin,Beyaz temizlik ve araba yıkamak için kullanılan büyük süngerler var Annen Baban bilir onları yuvarlak kesebilirsin,Srafor dediğimiz şu beyaz köpüklerden beyaz eşya satan mağazalardan isteyebilir onları makas yardımı ile yuvarlak kesebilirsin bunun gibi şeylerden faydalanabilirsin canım.

   • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

    Şimdi aklıma geldi mutfaklarda kullandığımız Alüminyum folyolardan rahatlıkla yuvarlak elde edebilirsin.

 45. devran çakmak diyor ki:

  anamın ağzına ederim ki ben salağı doğurmuş beceriksizin tekiyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir