FTP KULLANIMI


Ftp Programı

Ftp nedir nasıl kullanılır?

Bir önceki yazımızda blog nasıl açılır konusunda bilgiler vermiştik ve wordpress dosyalarını hostinge ftp ile atmanız gerektiğinden bahsettik. Ftp nedir ve nasıl kullanılır iyi bilmenizin ardından her türlü dosya sorununuzda Ftp programıyla bu tür sorunları kendi başınıza halledebileceksiniz?

Ftp nedir nasıl kullanılır için biraz önce söylediğimiz gibi bir hostinge sahip olmanız gerkmektedir. Hosting firmanızın sizlere vermiş olduğu bilgiler, açmış olduğunuz blog için ftp kullanıcı adı, ftp kullanıcı adı şifresi, ve ftp adresinizdir. Genelde ftp adresiniz, ftp.alanadi.com şeklinde olmaktadır.

ftp nedirftp nedir

Hangi ftp programını kullanıyorsanız profil açmak için bu bilgileri girerek hostinginize bağlanabilirsiniz fakat alan adınızın dns bilgilerini hostinginizin dns adreslerini yazarak yönlendirmiş olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde hostinginize bağlanamayacaksınız.

Ftp?ye bağlanmak için bazı programlar mevcuttur bunlardan bazıları FileZilla, Cute FTP, Global FTP gibi programlardır. Tarayıcı olarak Mozilla kullanan kişiler Fire FTP eklentisini indirerek tarayıcı üzerinden de ftp ye dosya upload yapabilirsiniz.

Ftp ye istenilen bilgileri girmenizin ardından bağlanmak için tamam tuşuna tıklamalısınız. Ftp görünüm olarak ikiye bölünmüş bir haldedir. Bir taraf kendi bilgisayarınızdaki dosyalar, diğer tarafında ise hostinginizde bulunan dosyaları görürsünüz ve soldaki sizin dosyalardan upload edeceğiniz dosyayı tıklayarak upload, hostingteki dosyaları tıklayarak da, solda bilgisayarınızda olan bölüme dosyaları indirebilirsiniz.

Ftp nedir nasıl kullanılır için sitelerde bazı değişiklikler yapabilmeniz için dosyalarınıza yazma, okuma, gibi izinleri vermeniz gerekmektedir. Bazı paneller bunu desteklemese de bazıları ise ftp programı sayesinde gerçekleştirebilirsiniz ve dosyalarınızı kolay bir şekilde bu tür hataları giderebilirsiniz.

About Admin-Dilek Özatmaca

44 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir’li Evli ve 3 harika evlat Annesi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet’ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz.
Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Fikir ve İsteklernizi yazabilirsiniz

Buraya Yorum Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak-Siteniz yoksa Boş bırakın.


*