Flappy BirdFlappy Bird

Son günlerde ortalığı kasıp kavuran oldukça ilginç bir oyun konuşuluyor, Flappy Bird. Akıllı telefonların hemen her eve girdiği ve mobil oyunların git gide popülerlik kazandığı günümüzde, bu oyun kırılması zor bir rekora imza attı. Kısa bir sürede çıkmasına rağmen, oyun inanılmaz bir başarı göstererek, en çok indirilen oyun oldu. Genel olarak, büyük oyun firmalarının, yüksek maliyetlerde ve telefonun tüm sistemini sonuna kadar kullanan oyunları en çok indirilenlere girebiliyordu. Ancak Flappy Bird oyununda bu durumun aksi bir durum söz konusu.

flappy-birdFlappy Bird Oynayan oyuncularına son derece kolay bir oynanış ve basit bir oyun döngüsü sunuyor. Söz gelimi oyunda yalnızca bir tuş kullanılıyor. Ve oynadığımız karakterin tek yapabildiği zıplıyormuşçasına uçmak. Üstelik harita sürekli bir birini tekrarlayan nitelikte ve grafikleri oldukça basit. Ancak bu oyunun dünyada en çok konuşulan oyun olmasına engel olamadı. Hatta daha popülerleşmesine katkı sağladı diyebiliriz. Çünkü oyunun basit gibi görülen mantığı esasında oldukça zorlayıcı refleks ve konsantrasyon gerektiren bir yapıya sahip. Söz gelimi Flappy Bird de yukarıdan ve aşağıdan uzanan boruların arasından geçmeye çalışan bir kuşu yönlendiriyoruz. Tek yapmamız gereken kuşu her hangi bir yere çarpmasına izin vermemek. Ancak bu oldukça zorlayıcı olabiliyor, hatta çoğu zaman sinir bozucu bir hal almaya başlıyor. Çünkü öldüğünüz zaman, fazladan can ya da extradan bir özelliğiniz bulunmuyor. Oyunda sadece tek bir senaryo var.

Oyunun giriş menüsünde sadece oyna seçeneği bulunuyor. Hemen altta Flappy Bird Online olarak oynamak isteyen oyuncular için bir seçenek daha var ve herkes rekorunu paylaşıp sıralamaya girebiliyor. Genel olarak oyuncuların rekoru 50 puanın altında, çünkü boruların arasından geçerken doğru zamanda yeterli dokunuş yapmak oldukça zor. Böylesine basit bir amaç güden oyunda, bu kadar zorlanan oyuncular, oyunu daha da popüler bir hale getirdi. Son haftalarda zirveden inmeye niyeti olmayan oyun, yoğun bir şekilde indirilmeye devam ediyor. Oyunun ciddi bir bağımlılık yapan yönü olduğu ise oyunculardan gelen yorumlar arasında bulunuyor.

Be the İlk yorumu siz yapın to comment

Yorum Yazabilirsiniz

Your email address will not be published.


*