FİMO HAMURUNDAN SEPET ÖRME YAPIMI



fimoyla-sepet-orme-nasil-yapilir

Fimo hamuru ve rafıls (ruffles) kutusunu kullanarak çok gerçekçi ve şirin görünen bir sepet yapmışlar.

Bir çok malzemeyi bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Bu polimer kil yada fimo hamuru kullanarak yapacağınız sepeti ortalama 30,35 dakika kadar 120-125 derece sıcaklıkta ayarlayacağınız eviniz de kullandığınız fırında pişiriniz.

Fimo hamuru Büyük Kırtasiyeler de ve İnternet’te Hobi malzemeleri satan Kırtasiye ve Hobi sitelerinde satılıyor.

1 Paketi genelde 56 gram olan Fimo hamuru 5-10 tl arasında fiyatı değişiyor.

Fimo hamuru hakkında çok daha fazlası için ve Resimli anlatımlı Fimo (Polymer clay ) çalışmalarını Fimo Bölümünde bulabilirsiniz.

Fırın tepsisine bir folyo kağıt sermenizi tavsiye ederim hem yaptığınız şey yanmaz,hem tepsiniz zarar görmez.

Piştikten ve iyice soğuduktan sonra Kil verniği yoksa onun yerine tırnak cilası oje sürüp kurutunuz.

sepet-fimo
sepet-fimo
fimoyla-sepet-orme-nasil-yapilir

Hani rafıls dediğimiz ruffles  cipslerin bu şekildeki kutuları vardır örnek olarak onları kullanabiliriz.Yada buna benzer bir şey varsa elinizde onuda kullanabilirsiniz

Etrafını krem fimo hamuruyla kapladığımız cips kutusuna ince uzun kahvereng  şerit halindeki fimo hamurlarını yapıştırıyoruz.

Şimdide bir ton daha koyu fimo hamurunu enine yapıştırıyoruz.

Koyu kahve olan fimo hamurumuz diğerine göre biraz daha yassı olucak.

sanki bir altından,bir üstünden örüyormuşuz izlenimi vermek için küçük parçalar halinde boyuna yapıştığrdığımız hamurların altına yapıştırıp ek yerlerini gizliyoruz.

ikinci sırada boşluk olan kısımlara yapıştırma işlemini uyguluyoruz.

bütün sıraların tamamlanmış şekli

makarna makinası,pasta kreması pompası,sarımsak sıkacağı yada delikli ilistir süzgeç kullanarak süzgeçin deliklerine hamuru bastırarak bu şekilde uzun ip gibi eşit incelikte hamurlara sahip olabiliriz.Açık ve koyu kahverengi hamurları elimizle yuvarlyarak bir ip gibi yapıp sepetin üst kısmındaki kötü görüntüyü yok etmek için yapıştırıyoruz.

ayı şekilde sepetin altınada örgü ip fimo hamurunu yapıştırıyoruz.

fimoyla-sepet-orme-nasil-yapilir

Burda desenli bir fimo hamuru elde ederek onu merdane,şişe,silindir vs kullanarak sanki bir kumaş görüntüsü verdikleri fimo hamurunu sepetin üstüne sermişler.Siz yaratıcılığınızı kullanarak burda farklı şeylerde yapabilirsiniz.Bu sepetin içine fimo hamurundan yapılan sebze ve meyveler koyabilir,yada küçük kedi,köpekile sevimli bir bibloda yapabilirsiniz.

Hakkında Admin-Dilek Özatmaca 5055 Articles
43 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

2 Comments on FİMO HAMURUNDAN SEPET ÖRME YAPIMI

  1. Uzun zamandır sepeti nasıl yaparım diye düşünüyordum..burada görünce ne kadar mutlu oldum anlatamam çok açıklayıcı öğretici olmuş teşekkür ederim

    • Kolay gelsin Zeynep hanım. Farklı Sepet yapılışları için yukarıda sağda bulunan arama kutusuna Sepet yapımı yaparak site içindekilerin hepsini görebilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Your email address will not be published.


*