EVDE ORGANİK ZEYTİNYAĞ NASIL YAPILIR

Organik ürünler, en Sağlıklı, En Güvenilir Ürünler Arasında. İçlerinde Bir Katkı Maddesi Olmadan.Peki Kendi Zeytinyağımızı Kendimiz Yapalımmı,Buyrun Ozaman,Resimli,Detaylı Anlatım.

Gerçek bir zeytinyağı makinası

GERÇEK ZEYTİNYAĞ MAKİNASI

Şimdi Bizde Aynısını Yapıcaz.

Gereken malzemeler;
14×10 cm ebadında 70 cm uzunluğunda iki adet tahta dikme
10×6 cm ebadında 55 cm uzunluğunda orta kiriş (yine tahtadan)
14×10 cm ebadında ve 55 cm uzunluğunda alt taban(yine tahtadan)
10×6 cm ebadında 2mm lik saca kaynakla sabitlenmiş 14 mm somun (somunun altındaki sac 14 mm uç ile delinmiştir)
20×20 cm ebadında 2mm lik saca kaynakla sabitlenmiş 14 mm somun (somunun altındaki sac delinmemiştir, kapalıdır)
1 metre uzunluğunda sonsuz vida

Öncelikle yan tahta dikmeler üzerinde üst dikmenin içine girmesi için dikdörtgen delikler açıyoruz. Bunun için tel testere yada dekopaj aleti kullanmak faydalı olur.

Sonra üst tahtayı bu açtığımız deliklere sokup daha sonra yan dikmeler üzerine açtığımız 15mm lik deliğe, yine bu deliğe tam olarak sıkı geçecek bir tahta pim çakılır. Bu tahta pimi eğer ağaç tutkalı ile tutkallarsanız daha sağlam olur.

Daha sonra alttaki taban tahtasını da benzer yöntem ile sabitledikten sonra makinanın iskeleti ortaya çıkmış oluyor. Bu iskeleti birleşim yerlerinden ağaç tutkalı ile yapıştırıp kurumasını bekliyoruz.

Daha sonra üstteki tahta kirişin ortasına 15 mm lik uç ile bir delik açılır, 14 mm somun sabitlenmiş 10×6 cm lik sac plaka bu deliğin üzerine gelecek şekilde vidalanır.

Daha sonra üstteki tahta kirişin ortasına 15 mm lik uç ile bir delik açılır, 14 mm somun sabitlenmiş 10×6 cm lik sac plaka bu deliğin üzerine gelecek şekilde vidalanır.

Artık taze ve ezilmiş zeytinimizi bez bir çuval içerisine koyup makinamızda sıkabiliriz. Bu sıkma sonucunda elde edeceğimiz zeytin suyunun üstünde %100 organik zeytin yağımız birikecektir.

Zeytinyağı hakkında bir çok bilgi ve bu projenin detaylı bilgi ve fotoğrafları için Alternatif Yaşam Planlaması blog unu ziyaret etmeniz tavsiye ederiz.

Translate

Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

42 yaşında İzmir'li 3 çocuk annesi 9 senedir web siteleri yapan,ilk okul mezunu bir hanımım.Bu siteyi açmaktaki amacım insanlara faydalı olabilmektir.Siz sevgili ziyaretçilerimin yorumlarını bekliyor ve sitemi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ediyorum.Devamı

4 Responses

 1. DEMİR diyor ki:

  katı meyve sıkacağı da aynı işlevi görmez mi?

  • Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu diyor ki:

   Bilmem denemk gerek fakat o şekilde yağı yerine acı suyu çıkar diye düşünüyorum.

 2. alp diyor ki:

  Harika bir buluş tebrikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>