ESKİ MISIR YAŞAMIEski Mısırda Yaşam

Eski Mısırda Yaşam

Eski Mısırda Yaşam

Mısır halkı son derece iyi organize olmuş ve gelenek ve göreneklerine bağlı bir toplumdu. Her ne kadar Mısır’da belli bir fakir kesim bulunmuş olmasa da mütevazı hayat yaşayan ile yöneten kesim arasında gözle görülür bir fark vardı.

Mısır halkının baskın olan sınıfları üç ana kısma ayrılırdı: rahipler, askeri yöneticiler ve devlet memurları. Bu sınıfların içinde olmak aileden gelen bir durum değildi ve aralarında bir ayrım yoktu. Sosyal değişkenliğin anahtarı ve belli bir sınıfa dâhil olmak bir kâtip olmaktan geçerdi. Bilgelik ve kararlılık asıl amaca götüren güçlerdi.

Devlet memuru olarak çalışan genç bir erkek bir general ya da rahip bir babaya sahip olabilirdi. Benzer olarak orduda veya donanmada görevli bir subay kamuya ait işleri idare edebilirdi. Kızı bir hakimin veya kutsal hayvanların bekçiliğini yapan birinin oğlu olan rahiple evlenebilirdi.

Hakkında Admin-Dilek Özatmaca 5060 Articles
43 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Be the İlk yorumu siz yapın to comment

Yorum Yazabilirsiniz

Your email address will not be published.


*