ESKİ MISIR TANRILARININ ADLARIMISIR TANRILARI
ESKİ MISIR TANRILARIFiravunların hükmünde, Mısır?ın tanrı ve tanrıçaları 5000 yıl kadar öncesinde Nil Nehri?nin kıyılarında ya da çöl kumlarının arasında hayat bulmuştur. Daha Eski Mısır tek bir eyalet olma yolunda iken, dinleri, inançları, mitleri ve efsaneleri de aynı zamanda ortaya çıkıyordu. Hiç şüphe yok ki, başlarda Mısır?ın değişik bölgelerinde, aynı tanrıların çok farklı versiyonları mevcuttu. Ülke kaynaşmaya başladıkça bu değişken tanrı ve tanrıçalar özümsendi. Fakat tapınaklarda ve mezarlarda tasvir edilen resimleri ve kabartmalarda görülen imgeleri, daima karmaşıktı.

 
Mısırlılar tanrılarına hayvan ve insan formu vermiştir, fakat aynı tanrı ya da tanrıça aynı zamanda birçok farklı şekilde olabiliyordu. Eski Mısırlılar tanrılarını, onların sahip oldukları belirtici özellikleri sayesinde tanıyabiliyorlardı. Bunu daha iyi anlayabilmek için yukarıdaki fotoğrafa daha dikkatli bakalım.Altaki Linklerden Tanrıların Özelliklerine Ulaşabilirsiniz
Mısır Tanrıları

  1. Ra
  2. Amon
  3. Osiris
  4. Anubis
  5. Horus
  6. Seth

Eski Mısır Tanrıçaları

  1. İsis
  2. Hathor
  3. Nut
Hakkında Admin-Dilek Özatmaca 5069 Articles
43 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Be the İlk yorumu siz yapın to comment

Yorum Yazabilirsiniz

Your email address will not be published.


*