EKMEK DOLMASININ YAPILIŞI

Ekmek Dolması

Hepinizi şimdiden duyar gibiyim ekmeğin de dolması olur mu diye. Tabiî ki de evet ekmeğinde içi doldurularak ekmek dolması hazırlama şansımız bulunmaktadır. Tadı ve lezzetiyle adeta bir şahaser olan ekmek dolmasını denemenizi şiddetle tavsiye etmekteyim. Tarifi için gerekli malzemeler arasında ana malzeme tabi ki de ekmektir.

Satın alınacak yuvarlak orta boy bir ekmekle dolmayı hazırlamaya başlayabiliriz. Dolmayı doldurmak için gerekli iç malzemeler arasında kıyma ana malzemedir. Kıymayı renklendirmek için birkaç adet küçük küçük doğranmış domates, birkaç tane küçük şekilde doğranmış sivri biber biraz acılı seviyorsanız acı biber de karıştırabilirsiniz. Renk vermesi için biraz salça, maydanoz, küçük şekilde rendelenmiş kuru soğan birkaç tane rendelenmiş sarımsak tuz ve yağ karışımı ile ekmek dolmasının iç malzemelerini hazırlayarak işe başlamamız gerekmektedir.

ekmek dolması nasıl yapılır

Bu arada diyet ekmek çeşitlerinden kepekli ya da tam buğdaydan hazırlanmış ekmekte ekmek dolması için uygundur. Ekmeğin hangi çeşidi olursa olsun ilk iş olarak ekmeğin üst tarafı bir kapak şeklinde kesilerek çıkartılır. Daha sonra ekmeğin içi oyularak çıkarılar ve çıkan ekmek kırıntıları biraz yağda kavrularak kıymalı harca ilave edilir ve ekmeğin içi bu malzemeyle doldurulur. Ekmek dolması bir tencereye oturtularak içerisine yağlı karışımlı su ilave edilerek kısık ateşte pişirilerek sıcak sıcak servis edilir. Hepinize şimdiden afiyet olsun.

About Admin-Dilek Özatmaca
45 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat Annesi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Fikir ve İsteklernizi yazabilirsiniz

Buraya Yorum Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak-Siteniz yoksa Boş bırakın.


*