DOMATESLİ ACI BİBER TURŞU KONSERVE YAPIMI

domatesli-aci-biber-konserve-tursu-tarifi

Sizlerde kış için bu tarz turşular hazırlarmısınız bu bilmiyorum.Fakat yapılışları çok basit ve kışın yenilen sulu ve bakliyat çeşidi yemeklerin yanında çok güzel gider.Bir nevi konserve turşusu olan domatesle harmanlanan acı biber konservesi.

domatesli-aci-biber-konserve-tursu-tarifi

Domates Soslu acı Biber Turşusu
Malzemeler:

2 kg küçük acı biber (süs biberi de kullanabilirsiniz)
2 kg salçalık armut domates
1 Su bardağı sirke
6 yemek kaşığı kaya tuzu
15 diş sarmısak
Bir tutam maydanoz

Yapılışı:

Biberler güzelce yıkanır ve sapları kesilerek ayıklanır. Domatesler rendelenir.İçine tuz atılır ve karıştırılır.Kabukları ayıklanan sarmısaklar ve sirke de eklenir.Hepsi birlikte karıştırılır.Bu aşamada tadına bakıp tuzu ya da sirkesini az bulursanız biraz daha ekleyebilirsiniz..Domatesler pişirilmeden çiğden kullanılıyor ve hiç su konulmuyor bu turşuya.Temiz cam kavonozlara doldurulup,üstüne tutam halinde maydanoz konulup,ağzı sıkıca kapatılır.Karanlık bir yere kaldırılır.Birkaç gün sonra domates asitlenip kavonozdan taşma yapabilir.Takip edip altını temizleyin ya da altına bir tepsi yerleştirin,tepsiyi temizlersiniz,dolabınız kirleneceğine.Bir hafta sonra domatesin seviyesinde çok azalma olmuşsa içine biraz su ekleyebilirsiniz.Toplamda 10-12 günde turşunuz hazır hale gelir.

About Admin-Dilek Özatmaca
45 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat Annesi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. 8 SAATTE OLAN KORNİŞON SALATALIK TURŞU TARİFİ | Nazarca.com

Buraya Yorum Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak-Siteniz yoksa Boş bırakın.


*