ÇİM BAKIMIÇim Bakımı Nasıl Yapılır

ÇİMLERİN BAKIMI NASIL YAPILIR

Çimler bıçakları keskin olan çim biçme makinası ile boyu 4cm olacak şekilde biçilmelidir. İlkbahar ve sonbaharda çimler en az dört günde bir biçilmelidir. Yazın ve kışın daha uzun aralıklarla biçim yapılabilir. İlkbahar ve yazın yani sıcaklarda toprağın 3-4cm kadar derinliğinde hafif nem olmalıdır. Soğuk zamanlarda sulama gerekmez. Çok sıcak olan aylarda günde 1 kez sulama yapılabilir.

İlkbahar ve sonbaharda çimin NPK değerlerine göre gübre uygulaması yapılır. Gübre uygulaması yapılan bölgenin 10 gün kadar kullanılmaması gerekmektedir.

Çimlerin döşenmesinden sonra sulama 2-3cm derinlikte sulanmalıdır. 15-20 gün sonra ise gün aşırı derin sulama yapılmalıdır. Havanın çok sıcak olduğu günlerde sulama sabah erken veya akşam üzeri yapılmalıdır. Çimler büyüklüklerine göre gerekirse özel makinelerle havalandırılmalıdır. Boyu 6-8 cm olan çimler 5cm üzerinden biçilmelidir.

Çimlerin ilaçlanmasına da özen gösterilmelidir. Aralarda bulunan geniş yapraklı otlara karşı ilaçlar kullanılmalıdır. Toprak altı zararlılarına ve farelere karşı zehirli ilaçlar kullanılmalıdır. Rutubetin ve aşırı sıcakların sebep olduğu mantar hastalığına karşıda ilaçlama yapılmalıdır

Hakkında Admin-Dilek Özatmaca 5066 Articles
43 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Be the İlk yorumu siz yapın to comment

Yorum Yazabilirsiniz

Your email address will not be published.


*