ASURLULARAsurlular
Asurlular

ASURLULAR

? Yukarı Mezopotamya’da(Güneydoğu Anadolu) kurulmuşlar, Toroslar ve Kapadokya’ya kadar yayılmışlardır.
? Anadolu’da ticaret kolonileri kurdular. (KÜLTEPE’de)
? Çivi yazısını Anadolu’ya öğreterek, Anadolu’da tarih devirlerini başlattılar.
? Tüm çivi yazılı eserleri başkentleri NİNOVA’da toplayarak, ilk KÜTÜPHANECİLİK ve ARŞİVCİLİK faaliyetini başlattılar.
Asurlular- Dünyanın Üçüncü En Büyük Güçü
Son yüz yılın savaşları, iki önemli değişikliğe sebep oldu :
1. Bir zamanların en kuvvetli krallıklarından Mittani, devletler ailesinde artık yok.
2. Hitit Krallığı ve Mısır’ın ardından Asurlular, dünyanın üçüncü en kuvvetli gücü olarak ortaya çıktı. Mitanni’nin çöküşü, müttefiği Mısır’ın III Amenhotep ve Aknaton zamanında gerilemesi ile başladı. Mitanni’nin artan zayıflığından ilk faydalananlar ise Hititler oldu. Asurlular o zamanlarda hala Mitanni yönetimi altındaydı.
Hititler Muhalefeti Destekliyor
Hitit Kralı Şubiluliu, Mitanni’deki Mısır karşıtı partiye tam desteğini verdi. Sonunda bu parti iktidarı ele geçirdi ve Mısır yanlısı olan kral ile taraftarlarını eledi. Daha sonra, fırsat kollamakta olan Asur kralı Asurubalit, ”ana ülke” ile bağlarını keserek Asur’u bağımsız bir ülke ilan etti. Bu şekilde Mitanni, Dicle nehrinin doğusundaki topraklarını kaybetti. Fıratın batısındaki eyaletler zaten Hititler tarafından ele geçirilmişti. Bundan sonra, Mitanni ile Asurlular arasında uzun savaşlar başladı. Mitanni bu savaşlar sırasında hakimiyetini koruyabildi. Hititler ise, imparatorluklarının güney eyaletlerini Mısır’a karşı korumakla meşgul olduklarından, Asur ve Mitanni arasındaki mücadeleye karışmadılar. Asurluların bağımsızlıklarını ilan etmelerini takip eden yıllarda, bölgenin durumunda pek bir değişiklik olmadı.
Mitanni’nin Sonu
Ancak bundan otuz sene kadar önce, Asurlu Adadnirari, nerdeyse bütün Mitanni’yi ele geçirdi ve başkent Vaşukanni’yi yağmaladı. Geriye sadece Hanigalbat bölgesi kaldı. Bu bölge de son zamanlarda Kral Şalmaneser’in son Mitan kralı Şattuara’ya karşı kazandığı zaferle Asurluların eline geçti. Bugün için, Fırat nehri iki önemli güç arasındaki sınırı belirliyor : Batıda Hatuşiliş yönetimindeki Hitit imparatorluğu, doğuda ise Şalmaneser yönetimindeki Asur Krallığı. Bu sınır bu iki kral ve onlardan sonra gelenler tarafından kabul edilecek mi ? Yoksa biri diğerinin uğruna sınırlarını genişletmeye mi çalışacak ? Ne olursa olsun, Şalmaneser’in şunu hatırlaması gerekir : Hatuşiliş’in şu anda Rameses gibi güçlü bir müttefiği var. Öyle bir müttefik ki, üçüncü şahısların saldırması durumunda, hemen yardımına koşmayı taahhüt etmiş.

Linklere Tıklayarak Sayfaya Ulaşınız

 1. Hititler
 2. Lidya Uygarlığı
 3. Persler Uygarlığı
 4. Sümerler
 5. Akad Devleti
 6. Babilliler
 7. Asurlular
 8. Medler
 9. Süryaniler
 10. Hammurabi Kanunları
 11. Paranın Tarihi
 12. Medeniyet Ve Su
 13. Elamlar
Hakkında Admin-Dilek Özatmaca 5069 Articles
43 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Be the İlk yorumu siz yapın to comment

Yorum Yazabilirsiniz

Your email address will not be published.


*