ARAMİLERAramiler

ARAMİLER

Aramiler

Aramîler sami bir halktır, MÖ. 1. bin yılında Kuzey Mezopotamya ve Suriye civarında yaşamışlardır. M.Ö 10-8. yy larda Bu günkü Suriye ve etrafında çeşitli prenslikler kurmuşlardır.Bugün Türkiye’de Aramice’nin bir lehçesini konuşan Süryani olarak bilinen halkın Aramiler’den (Aram Nahrin  Mesopotamia)nin en eski yerli halktır) geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Tur Abdin’de (Mardin bölgesi’nde) hala Hristiyan dinine mensub Süryaniler yaşamaktadırlar. Bunlar Aramice’nin Doğu Aramice kolundan Süryanice’nin (Suryoyo) Modern lehçesi olan Turoyo lehçesini konuşurlar.

Yine Aramice’nin Süryanince kulunun doğu kolundan olan Keldanice ve Asurice’nin modern biçimi olan Surit ve Aturaya konuşan Asuri (Nesturi) ve keldani (Katolik) Hristiyanlar Türkiye, Irak ve İran’da yaşamaktadırlar.

Hakkında Admin-Dilek Özatmaca 5074 Articles
43 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Be the İlk yorumu siz yapın to comment

Yorum Yazabilirsiniz

Your email address will not be published.


*