ANGLOSAKSONLARAnglosaksonlar
Anglosaksonlar

Anglosaksonlar

Anglosaksonlar, 5. ve 6. yy’da İngiltere’yi istila eden Cermen ırkları Angluslar, Saksonlar ve Jutilerden oluşmuş halk. Anglosakson tabiri günümüzde İngiliz soyundan gelen beyaz ırkları tanımlamakta kullanılır. İngiliz sözcüğü, Anglus (İngilizce: Angle) sözcüğünden gelir.

5. ve 6. yüzyıllardan itibaren Almanya’dan göç ederek Britanya adalarının çeşitli bölgelerine yerleşmişler ve ayrı ayrı krallıklar kurmuşlardır. Bu krallıklar Kent, Sussex, Wessex, East Anglia, Mercia ve Northumtna olmak üzere 7 tanedir. Sonunda Wessex kralı Egbert (802-839) diğerlerini hâkimiyeti altına alarak birliği sağlamıştır.

Wessex’lerin kurduğu bu hükûmetin esası Germen örf ve adetlerine dayanmakta, halk; asilzâdeler, hür çiftçiler, yarı hür olanlar ve kölelerden meydana gelmekteydi. Daha sonra aristokrat bir zümre gelişerek hâkimiyeti ele geçirmiştir.

Anglosaksonlar önceleri putperestken daha sonra Hristiyanlığı kabul etmişlerdir.

Anglosaksonlar İskandinavya’dan gelen Vikinglerle savaşmışlar, bunları yenerek siyasî bütünlüklerini korumuşlardır. Bu bütünlük Norman Prensi I. William tarafından (1066) adaların istilâsıyla son bulmuştur. Norman istilası, aynı zamanda İngiltere’nin son istilasıdır. Normanlar, Anglosaksonların dil, edebiyat, hukuk ve çeşitli âdetlerine tesir etmişlerdir..

Hakkında Admin-Dilek Özatmaca 5069 Articles
43 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat sahibi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Be the İlk yorumu siz yapın to comment

Yorum Yazabilirsiniz

Your email address will not be published.


*